Orzechy pinii a zdrowie

Bakalie.com

Orzeszki piniowe w medycynie

Orzeszki pinii są często stosowane w kuchni śródziemnomorskiej, która jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Zawierają wiele cennych dla zdrowia składników: witamin i mikroelementów, są też źródłem białka i zdrowych tłuszczów. Ich jedzenie może zapobiegać poważnym chorobom takim jak choroby układu krążenia czy nowotwory. Wspomagają też proces odchudzania.

W medycynie ludowej orzeszki piniowe miały szerokie zastosowanie. Leczono nimi między innymi zaburzenia tarczycy, niedokrwistość, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, dystrofię mięśniową. Przeprowadzone współcześnie badania naukowe potwierdzają, że zawarte w piniolach składniki rzeczywiście mają pozytywny wpływ na te choroby.

Orzeszki pinii w walce z chorobami

Orzeszki piniowe a choroby układu krążenia

 Podobnie jak inne orzechy, piniole są bardzo dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego (LDL) cholesterolu we krwi. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar. Również zawarte w nich witaminy E, K i B1 mają korzystny wpływ na nasz układ krwionośny. Witamina E jest antyoksydantem i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu. Z kolei witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Witamina B1 zaś, normalizuje pracę serca. Jej niedobór może powodować niewydolność krążenia, przyspieszoną akcja serca,  czy nawet powiększenie wymiarów serca. Również występujące w orzeszkach pinii miedź, żelazo i mangan, mają pozytywny wpływ na układ krążenia.

Piniole a nowotwory

Piniole są źródłem kwasu pinolowego, który ma działanie przeciwnowotworowe. Zawierają też przeciwutleniacze, które również przyczyniają się do walki z nowotworami. Głównie chodzi o witaminę E, która zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby. Z kolei zawarty w orzeszkach pinii kobalt hamuje rozwój istniejących już nowotworów.

Orzeszki piniowe a wzrok

Zawarta w nasionach sosny luteina chroni nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia plamki żółtej czyli obszaru siatkówki odpowiedzialnej za widzenie centralne. W piniolach występuje też beta – karoten, czyli prowitamina A. Ma ona również pozytywny wpływ na nasz wzrok, zapobiega tak zwanej „kurzej ślepocie”, czyli złemu widzeniu po zmierzchu.

Wpływ pinioli na włosy skórę i paznokcie

W piniolach znajduje się dużo cynku, który poprawia stan włosów, skóry i paznokci. też źródłem niacyny (witaminy PP), której niedobór zwiększa ryzyko rozwoju chorób skóry i wypadania włosów. Również obecność witamin A i E korzystnie wpływa na naszą skórę  i włosy. Witaminy te jako przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się skóry, powodują, że jest ona jędrna i dobrze nawilżona.

Orzeszki piniowe a odchudzanie

Orzeszki pinii zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają proces odchudzania. Przede wszystkim są bogatym źródłem kwasu pinolenowego, który hamuje głód i zapewnia uczucie sytości. Pomaga też w doprowadzeniu do normy rozregulowanego metabolizmu.

Piniole a układ nerwowy

Zawarty w orzeszkach pinii magnez usprawnia prace mózgu, działa antystresowo, jest niezbędny dla osób, które długo pracują i nadużywają kofeiny. Stabilizuje też pracę układu nerwowego, pomaga w stanach zmęczenia oraz przy bezsenności. Pracę naszego mózgu wspomaga również zawarta w tych orzechach miedź.

  

Autor: Redakcja Bakalie.com