Orzechy piniowe – pyszna i zdrowa przekąska

Bakalie.com

Orzechy piniowe to rarytas, na który warto sobie od czasu do czasu pozwolić. Ich niepowtarzalny słodko-maślany smak i lekko sosnowy aromat są nie do zastąpienia. Zachęcamy zatem do wzbogacenia naszego menu choćby o słynne pesto z bazylii i orzeszków piniowych. Jeśli nie przesadzimy z ilością to nie musimy obawiać się, że mogą nam zaszkodzić, wręcz przeciwnie wspomogą nasz organizm, gdyż mają wiele wybitnych właściwości zdrowotnych.

Jak i gdzie rosną drzewa, z których zbiera się orzechy piniowe ?

Orzechy piniowe to nasiona otrzymywane z sosnowych szyszek. Niestety, nie są to ziarna naszej rodzimej sosny zwyczajnej. Jest około 20 gatunków sosen, których nasiona nadają się do jedzenia. Są to gatunki rosnące w ciepłym klimacie, niższe od sosny zwyczajnej, mają rozłożystą koronę, a ich szyszki są dużo większe. Najbardziej znana z pozyskiwania orzechów piniowych jest pinia (Pinus Pinea) z basenu Morza Śródziemnego, nazywana włoską. Ponadto do znaczących gatunków zalicza się jeszcze meksykański pinion, colorado pinion i chińską sosnę orzechową.Orzechy piniowe są małymi, wydłużonymi ziarnami koloru kości słoniowej o długości od 1 do 1.5 cm. Surowe nasiona mają miękką konsystencję, słodki, maślany smak i delikatny sosnowy aromat. Często są lekko opiekane, aby zintensyfikować smak i nadać im odrobinę chrupkości.

 

Pochodzenie i historia orzechów z sosny

Orzechy piniowe znane są od 2000 lat. Znaleziono je między innymi w ruinach Pompei. Przypuszcza się, że obecnie uprawiana w Europie pinia pochodzi z Bliskiego Wschodu i stamtąd przywędrowała nad Morze Śródziemne.W starożytnych czasach rzymskich dodawano orzechy piniowe do wina, podawano w miodzie, a nawet dodawano do kiełbas. Na podstawie papieskiego dekretu posadzono wokół Rzymu ogromne lasy piniowe.W południowo-zachodnich częściach USA znaleziono dowody, że sosnowe ziarna były jedzone już 10 000 lat temu. Również dawne, koczownicze plemiona z obecnych terenów Chin, Turcji, Pakistanu i Afganistanu dodawały orzechów piniowych do tradycyjnego jedzenia.

Uprawa i produkcja orzeszków piniowych

Pinia musi rosnąć 15 lat, zanim zacznie wytwarzać szyszki, jednak są to drzewa długowieczne i można je eksploatować nawet przez 100 lat.Szyszki najczęściej zbierane są ręcznie przy pomocy długich żerdzi zakończonych haczykami, chociaż stosuje się także zbiór mechaniczny. Szyszki układa się w stosy, aby wyschły na słońcu i się otworzyły. Następnie ręcznie lub mechanicznie młóci się nasiona.Ostatnim etapem jest wyłuskanie orzeszków z twardej okrywy nasiennej i odsianie łupinek. Proces ten usuwa niestety również zarodek, co zmniejsza żywotność nasion.Wyhodowanie, zbiór i przetworzenie do konsumpcji orzechów piniowych są tak bardzo pracochłonne, że nie dziwi ich wysoka cena.

Do czego używać orzechów piniowych?

Orzechy pinowe są bardzo bogate w białko (około 31 g białka w 100 g orzechów), dzięki czemu są szczególnie polecane w diecie wegetariańskiej.Mogą być jedzone na surowo - bardzo pasują do sałatek i są wspaniałym składnikiem pesto. Stanowią też doskonały dodatek do wielu pikantnych i słodkich dań. Świetnie nadają się do mięs, serów, warzyw i owoców.Przed dodaniem do potraw warto podprażyć je nieco na suchej patelni, aby wydobyć ich aromat i nadać trochę chrupkości.Ponieważ łatwo jełczeją, trzeba przechowywać je w lodówce, chociaż są na tyle smakowite, że zwykle nie pozostają w niej długo.Za najsmaczniejsze uznaje się włoskie orzeszki, które niestety są dosyć drogie – ich cena to około 100,- zł za kilogram. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością i dobrych delikatesach. W supermarketach dostępne są tańsze, pochodzące z Chin.

Właściwości orzechów piniowych

Orzeszki piniowe mają wiele odżywczych i zdrowotnych właściwości. Warto je jeść, ponieważ:

  • są bogatym źródłem energii, głównie dzięki dużej zawartości białka;
  • zmniejszają apetyt i ułatwiają odchudzanie, a ponadto mają właściwości przyspieszania redukcji tkanki tłuszczowej;
  • wpływają na prawidłowy poziom cukru we krwi;
  • dobrze działają na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych;
  • przeciwdziałają zaburzeniom układu nerwowego takim jak lęki, depresje i stresy;
  • zwiększają gęstość kości i zapobiegają osteoporozie;
  • wzmacniają odporność organizmu;
  • poprawiają wzrok i zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej;
  • polepszają kondycję skóry i włosów;

 

 

Orzechy piniowe są wspaniałymi nasionami, które warto jadać nie tylko dla ich świetnego smaku, ale także ze względu na właściwości zdrowotne.Nie przesadzajmy jednak z ilością, gdyż są bardzo kaloryczne – 100 g zawiera aż 670 kcal.Choć dużo rzadziej zdarzają się uczulenia na orzeszki piniowe niż przy innych orzechach, to jednak osoby ze skłonnością do alergii pokarmowych powinny zachować ostrożność.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com