Orzechy makadamia a zdrowie

Bakalie.com

Orzechy makadamia mają charakterystyczny łagodny, maślany smak, dzięki czemu są uważane za jedne z najsmaczniejszych orzechów. Jednak to nie jedyny powód, aby je jeść. Podobnie jak większość orzechów są źródłem wielu cennych dla zdrowia składników. Zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne, błonnik. Polecane są szczególnie w profilaktyce chorób układu krążenia. 

Makadamia a choroby układu krążenia

Obecne w makadamii niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym kwas omega – 3 i omega – 9, chronią również organizm przed miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem serca. Sprzyjają również walce z nadciśnieniem tętniczym, które prowadzi do wielu poważnych chorób układu krążenia. Makadamia zawiera dużo tłuszczu, jednak nie jest źródłem cholesterolu. Wręcz przeciwnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega – 9), które zawiera, przyczyniają się do zmniejszenia ogólnego poziomu cholesterolu. Spożywanie makadamii sprzyja też obniżeniu poziomu złego cholesterolu – LDL oraz podwyższeniu dobrego – HDL. W ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, makadamia przewyższa nawet oliwę z oliwek. Aż 80% tłuszczu w tych orzechach to kwasy omega – 9, kiedy w oliwie z oliwek jest ich 74%.

Orzechy makadamia są też źródłem flawonoidów i tokoferoli. Substancje te są silnymi przeciwutleniaczami i podobnie jak NNKT zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. 

Makadamia a nowotwory

Flawonoidy i tokoferole nie tylko zapobiegają chorobom serca, ale również chorobom nowotworowym. W profilaktyce nowotworowej ważne miejsce zajmuje też zawarty w makadamii selen. Badania naukowe wykazały silna korelację między stężeniem selenu, a ryzykiem wystąpienia raka, głównie raka płuc, jelita grubego i trzustki. Zatem osoby o niskim stężeniu selenu w organizmie powinny uzupełniać go spożywając produkty bogate w ten pierwiastek, między innymi orzechy makadamia.

Witaminy i składniki mineralne w orzechach makadamia

Orzechy makadamia zawierają witaminę E oraz witaminy z grupy B – witaminę B6, ryboflawinę (witaminę B2) oraz niacynę (witaminę B3 zwaną też witaminą PP) oraz kwas foliowy. Witamina E jest przeciwutleniaczem, wpływa korzystnie na wygląd naszej skóry i opóźnia procesy starzenia. Witaminy z grupy B również poprawiają kondycję naszej skóry, mają też duży wpływ na nasze włosy i paznokcie. Ponadto wspomagają prace mózgu i układu nerwowego. 100 g makadamii pokrywa w kilkunastu procentach zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, a w przypadku niacyny nawet w stu procentach.

W makadamii zawarte są też pierwiastki takie jak magnez, wapń, miedź, chrom, mangan i cynk. Zapewniają one wzmocnienie układu mięśniowo – szkieletowego oraz pozytywnie wpływają na metabolizm komórkowy. Orzechy te są również bogatym źródłem żelaza. Już 100g makadamii zapewnia naszemu organizmowi 20% zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dzięki temu orzechy te zapobiegają  niedokrwistości. 

Orzechy makadamia a odchudzanie

Orzechy makadamia są jednym z niewielu produktów spożywczych, które zawierając kwas oleopalmitynowy. Jest jeden z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, który może przyspieszyć metabolizm tłuszczu i zmniejszyć zdolność organizmu do jego gromadzenia. Tak jak inne orzechy, makadamia zawierają sporo błonnika - 100 g pokrywa aż 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik. Regularne spożywanie tych orzechów poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie, co sprzyja odchudzaniu.

Należy jednak pamiętać, że orzechy makadamia są jednymi z najbardziej kalorycznych i tłustych orzechów, dlatego nie powinno się przesadzać z ich spożywaniem i po włączeniu ich do diety dostosować swój jadłospis tak, by nie przekraczać zalecanej ilości kalorii i tłuszczu. 

Makadamia a zwierzęta domowe

Mimo, iż dla człowieka makadamia jest bardzo zdrowa nie należy podawać jej zwierzętom zwłaszcza psom. Orzechy te są dla psów wyjątkowo toksyczne. Nawet niewielka ilość może spowodować u nich wymioty, drgawki, hipotermię, a nawet doprowadzić do ich śmierci. Mogą też poważnie zaszkodzić kotom.

Autor: Redakcja Bakalie.com