Tajemnice orzechów makadamia marki VIVIO

Bakalie.com

Orzechy makadamia charakteryzują się nie tylko doskonałym, lekko maślanym smakiem, ale również sporą zawartością cennych składników odżywczych, które pozytywnie mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy w przyszłości, a dodatkowo stanowią doskonały składnik odżywczy licznych kremów i olejków do pielęgnacji skóry. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tych niezwykłych orzechów? O tym w dalszej części tekstu.

Orzechy makadamia – najważniejsze wartości odżywcze

stanowią dość kaloryczną przekąskę. Niemniej jednak, zawarte w niej składniki odżywcze są w stanie pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. W 100 gramach niniejszego produkty znajdziemy około 718 kalorii; 7,9 gramów białka; blisko 75,8 gramów tłuszczu; 13,8 gramów węglowodanów (w tym 4,6 gramów cukrów prostyOrzechy makadamiach) oraz 8,6 gramów błonnika. Ponadto, orzechy te skrywają w sobie:

Cenne witaminy, takie jak:

  • Witaminy z grupy B (w tym: tiaminę, niacynę, ryboflawinę, kwas foliowy, witaminę B6);

  • Witamina C;

  • Witamina E.

Niezbędne minerały, takie jak:

  • Potas (około 368 mg);

  • Fosfor (około 188 mg);

  • Magnez (około 130 mg);

  • Wapń (około 85 mg);

  • Sód (około 5 mg);

  • Żelazo (około 3,69 mg);

  • Cynk (około 1,3 mg).

Kwasy tłuszczowe, w tym:

Nienasycone kwasy tłuszczowe (około 12 g);

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (około 58,9 g);

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (około 1,5 g).

Orzechy makadamia – cenne właściwości zdrowotne

Ze względu na bogatą zawartość potasu oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, orzechy makadamia stanowią cenny element w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. W połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną, niniejsze orzechy są w stanie wpłynąć nie tylko na obniżenie poziomu ciśnienia, czy wartości „złego cholesterolu” we krwi, ale również znacząco zmniejszyć ryzyko groźnych chorób kardiologicznych w przyszłości (w tym m.in. miażdżycy). Warto również wiedzieć, iż orzechy makadamia wprowadzone do jadłospisu obfitującego w świeże warzywa oraz produkty z pełnego ziarna, są w stanie wspomóc regulację poziomu glukozy we krwi. W związku z tym, orzechy te zalecane są w diecie osób zmagających się z problemem cukrzycy. Co ważne, orzechy makadamia (będące dobrym źródłem witamin z grupy B) mogą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Dlatego też, warto włączyć je do jadłospisu podczas intensywnej nauki lub w sytuacjach wzmożonego stresu.

Orzechy makadamia – zastosowanie w kuchni

Za sprawą swojego delikatnego, lekko maślanego smaku, orzechy makadamia wykorzystywane są głównie w przemyśle cukierniczym. Stanowią one doskonały składnik słodkich ciast (np. czekoladowego brownie) oraz chrupiących ciasteczek. Dodatkowo, można przygotować z nich przepyszne, domowe lody wegańskie oraz liczne sałatki owocowe. Niemniej jednak, orzechy makadamia mogą również być idealnym dodatkiem do pełnych warzyw sałatek, a nawet potraw rybnych lub mięsnych.

Orzechy makadamia – wykorzystanie w kosmetyce

Spora zawartość witaminy E, którą znajdziemy w olejku z orzechów makadamia, idealnie nadaje się do pielęgnacji zmęczonej skóry. Niniejszy produkt doskonale nawilża oraz wygładza cerę, nadając jej przy tym delikatnego blasku. Olejek z orzechów makadamia bez przeszkód można stosować również na przesuszoną skórę dłoni lub łokci.

Orzechy makadamia – przeciwwskazania

Orzechów makadamia nie można stosować w przypadku alergii. Co ważne, niniejszy produkt może wykazywać wysoce szkodliwy wpływ na organizm psów. Spożycie orzechów przez psy może doprowadzić do wywołania groźnych objawów, w tym między innymi: wymiotów, gorączki, zaburzeń chodzenia. Dlatego też, jeśli w naszym domy znajduje się czworonogi przyjaciel, trzymajmy orzechy makadamia jak najdalej od niego.

Przepis na sałatkę warzywno-owocową z dodatkiem orzechów makadamia

W poniższej części artykułu przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na przepyszną sałatkę z dodatkiem orzechów makadamia.

Jakich składników potrzebujesz?

  • 2 korzeni pietruszki;

  • 1 gruszki;

  • 6-8 czerwonych winogron;

  • 50 g rukoli;

  • Małej garści pokruszonych orzechów makadamia;

  • 1 łyżki miodu;

  • 1 łyżki oliwy z oliwek;

  • 1 łyżki soku z limonki (lub cytryny);

  • Szczypty soli.

Sposób przygotowania:

Krok I: Pietruszkę obierz i pokrój w cienkie paski, następnie posmaruj ją niewielką ilością oliwy i posyp delikatnie solą;

Krok II: Piecz pietruszkę w piekarniku w temperaturze 180oC przez około 30 minut;

Krok III: Przekrój gruszkę na pół, a następnie pokrój ją w paski;

Krok IV: Rozłóż liście rukoli na talerzu, a następnie ułóż na nich: gruszkę, przekrojone na pół winogrona oraz upieczoną pietruszkę;

Krok V: Całość posyp pokruszonymi orzechami;

Krok VI: Wymieszaj ze sobą: miód, oliwę z oliwek oraz sok z limonki i polej sosem przygotowaną sałatkę.