Makadamia w kosmetyce

Bakalie.com

Olej z orzechów makadamia

 Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, olej z orzechów makadamii jest bardzo ceniony w kosmetyce. Jest stosowany do pielęgnacji skóry, pomaga w walce z wolnymi rodnikami i starzeniem się, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, pomaga zwalczać cellulit i rozstępy. Jest również wykorzystywany w kosmetykach do włosów i paznokci oraz jako olejek do masażu i aromaterapii. Jest hipoalergiczny, dzięki czemu nadaję się też do stosowania dla alergików, dzieci i kobiet w ciąży.

Olej z orzechów makadamia zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, fenole, lecytynę i składniki mineralne. Jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – zawiera aż 67 proc. kwasu oleinowego, 10 proc. kwasu palmitynowego oraz do 24 proc. kwasu oleopalmitynowego. Kwas oleopalmitynowy występuje naturalnie w ludzkiej skórze i jest skutecznym antyoksydantem. Dlatego uważa się, że olej makadamowy wykazuję wyjątkową biozgodność z ludzką skórą. Jednonienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera więcej niż oliwa z oliwek. Olej ten zawiera również skwalen i tokotrienol chroniące skórę przed wolnymi rodnikami. Substancje te podejrzewane są także o działanie przeciwnowotworowe.


Pielęgnacja skóry

Ponieważ olej z orzechów makadamia zawiera wiele substancji będących przeciwutleniaczami, spowalnia procesy starzenia się komórek, nadaje skórze sprężystość i działa przeciwzmarszczkowo, jest stosowany w kosmetykach dla cery dojrzałej, suchej, mało elastycznej i zniszczonej.  Zapobiega także utracie wody, przeciwdziała wysuszaniu, ujędrnia i przywraca elastyczność skóry. Używa się go też w kosmetykach do skóry podrażnionej, wrażliwej i skłonnej do wyprysków. Olejek ten jest też skuteczny w leczeniu blizn, oparzeń, trądziku różowatego, łupieżu i łuszczycy i drobnych ran.

Olej z orzechów makadamia zawiera też naturalny filtr przeciw słoneczny. Wskazany jest do pielęgnacji skóry po kąpieli morskiej i opalaniu się, gdyż sprzyja leczeniu oparzeń słonecznych i nawilża przesuszoną i podrażnioną skórę.

Jest też wykorzystywany do produkcji kosmetyków dla dzieci i niemowląt. Dodaje się go do kremów, maseczek, żelów i olejków.


 



Pielęgnacja włosów i paznokci

Olejek makadamowy stosuje się też do pielęgnacji włosów i paznokci. Ponieważ ma on małą zdolność do przetłuszczania skóry można stosować go bezpośrednio na włosy i skórę głowy. Dzięki użyciu olejku włosy suszone suszarką szybciej wyschną, a ich struktura będzie chroniona przed wysoką temperaturą. Chroni on także włosy przed szkodliwym działaniem farb do włosów. Dzięki odrobinie olejku nałożonej na włosy przed koloryzacją, farba lepiej pokryje włosy i będą one bardziej lśniące. Regularne stosowanie olejku z orzechów makadamia sprawi, że włosy będą mniej zniszczone, miękkie, ich powierzchnia będzie wygładzona i będą się łatwiej układać.

Olejek makadamowy jest też ratunkiem dla zniszczonych dłoni i paznokci. Dzięki niemu skóra dłoni i paznokcie będą lepiej odżywione i zregenerowane. Paznokcie przestaną się łamać i rozdwajać.

Masaż i aromaterapia

Olej z orzechów makadamia jest też używany w salonach SPA i gabinetach kosmetycznych jako olejek do masażu i aromaterapii. Ze względu na skład i powinowactwo do ludzkiej skóry, bardzo dobrze się wchłania. Masaże z tego olejku są szczególnie wskazane dla osób mających skórę suchą, łuszczącą i zniszczoną. Olejek makadamowy ujędrnia skórę, poprawia mikrokrążenie, zapobiega powstawaniu złogów tłuszczu oraz pracę układu limfatycznego, dzięki czemu stał się ratunkiem w walce z cellulitem. Stosuje się go też w profilaktyce i zmniejszaniu rozstępów.

W aromaterapii olejek makadamowy działa odprężająco na nasze ciało i koi zmysły. Dlatego warto dodawać go do kąpieli, gdzie przy okazji nawilży naszą skórę.


 



Przechowywanie olejku makadamia

Olejek z orzechów makadamia ma krótki termin przydatności do użycia. Aby po otwarciu opakowania szybko się nie popsuł należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Nie może być on narażany na działanie promieni słonecznych, powinien być zatem przechowywany w zaciemnionym miejscu lub w ciemnym opakowaniu. Nie należy wystawiać go na długotrwałe działanie podwyższonych temperatur, dlatego należy go trzymać w chłodnym miejscu. Może być przechowywany w lodówce, ale nie jest to konieczne. 


Autor: Redakcja Bakalie.com