Orzechy brazylijskie - właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Bakalie.com

Orzechy i nasiona są niezbędną częścią zdrowej diety. Jednakże zwykle, gdy decydujemy się na sięgnięcie po nie i włączenie ich do swego jadłospisu, wybieramy migdały, orzechy włoskie, siemię lniane bądź ziarna słonecznika. Dlaczego nie orzechy brazylijskie? Czemu nie sięgamy właśnie po nie?
Pomimo, że nie są wybierane w pierwszej kolejności, warto znać ich niesamowite właściwości zdrowotne i cechy, które wyróżniają je spośród innych przykładów.

Pomagają obniżyć nasz cholesterol

Błonnik zawarty w orzechach brazylijskich doskonale pomaga obniżyć zły cholesterol. Jest to bardzo ważne, ponieważ wysoki poziom cholesterolu jest ściśle powiązany z chorobami serca i innymi zaburzeniami sercowo naczyniowymi. Badania wykazały, że jedzone regularnie, orzechy brazylijskie znacznie obniżają cholesterol. 

Są doskonałym źródłem antyoksydantów

Orzechy brazylijskie są świetnym źródłem antyoksydantu zwanego selenem. Antyoksydanty pomagają zwalczać choroby a także są powiązane z obniżaniem ryzyka chorób serca. Warto wiedzieć, że przyjmowanie antyoksydantów w postaci suplementów, nie zapewnia tych samym korzyści zdrowotnych jak spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty. Jest to kolejny powód, aby sięgać bo niezwykle zdrowe orzechy brazylijskie. 

Zmniejszają ryzyko chorób sercowo naczyniowych

Wysoka zawartość jedno-nasyconych i wielo-nasyconych kwasów tłuszczowych pomaga zmniejszyć ryzyko chorób związanych z układem sercowo naczyniowym. Jest to kolejny argument za tym, aby jeść orzechy brazylijskie w celu zapewnienia sobie zdrowego serca.

Tłuszcz w orzechach brazylijskich nie przyczynia się do otyłości

Jest to nieco sprzeczne. Jednakże pomimo, że orzechy brazylijskie są wysoko tłuszczowe, zawierają one jedynie zdrowe tłuszcze. Dzięki połączeniu z innych składnikami odżywczymi zawartymi w orzechach nie ma powodu do obaw, że przyczynią się one do zwiększenia naszej tkanki tłuszczowej. Jednakże tak samo jak w innych przypadkach, również tutaj trzeba zachować umiar i spożywać orzechy w niezbyt dużych porcjach. Jeśli będziemy trzymać się tych zasad nie tylko nie przytyjemy, ale nawet możemy schudnąć. Badania wykazują bowiem, że jedząc orzechy brazylijskie czujemy się pełni, przez co ograniczamy niezdrowe przekąski, które są najczęstszą przyczyną otyłości. 

Są źródłem miedzi

Miedź jest jednym z tych minerałów, które są naprawdę ważne dla naszego zdrowia. Co prawda, nie jest w centrum uwagi jak na przykład wapń, jednakże nie zmienia to faktu, że jest dla nas niezbędna. Zjedzenie kilku orzechów brazylijskich dzienne zwiększa poziom miedzi w organizmie poprawiając nasz ogólny stan zdrowia.

Wspierają układ nerwowy

Wiedzieliście, że najczęstszym niedoborem witamin jest tiamina, czyli witamina B1? Benefity wynikające z tiaminy są tracone w trakcie przetwarzania, czyli jedząc zbyt dużo przetworzonej żywności, znacznie ograniczamy jej podaż. Prawidłowy poziom tiaminy jest powiązany także z chorobą Alzheimera. A zatem, orzechy brazylijskie nie tylko wspierają zdrowie naszego serca, ale także dbają o kondycje i zdrowie naszego mózgu.  

Wystarczy niewielka ilość orzechów brazylijskich dla zapewnienia składników odżywczych

Nie trzeba jeść ich wiele. Co więcej, zjadając 9 orzechów brazylijskich, zapewniany sobie taką samą ilość kalorii jak po zjedzeniu aż 30 migdałów. Orzechy brazylijskie, w porównaniu do innych, są dość dużych rozmiarów, dlatego nawet zjadając kilka sztuk dziennie zapewniamy sobie duży zastrzyk składników odżywczych.

Są źródłem czystego białka

Jeśli nie jecie produktów odzwierzęcych, często musicie łączyć różne produkty, aby uzyskać złożone i czyste białko, składające się z dziewięciu aminokwasów. Ryż i fasola są klasycznym tego przykładem. Orzechy brazylijskie zaś zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, lecz trzeba zjeść ich troszkę więcej by dostarczyć sobie prawidłową ilość protein. Oznacza to, że włączając orzechy brazylijskie do swojej diety zwiększamy podaż białka, co jest bardzo dobrą wiadomością. 

Są niezwykle zdrowe dla naszego serca

Wapń, magnes i potas zawarty w orzechach brazylijskich pomagają wyregulować ciśnienie krwi, bez dostarczania zbyt dużej ilości sodu ( pod warunkiem, że są niesolone).
 

Autor: Redakcja Bakalie.com