Właściwości zdrowotne i odżywcze orzechów brazylijskich

Bakalie.com

Orzechy brazylijskie – zdrowotna samba?

Orzechy – przysmak, który lubi wielu z nas. Krytycy zarzucają im, że są niezdrowe dla zębów. Choć faktycznie orzechy należy jeść uważnie to jednak warto podkreślić, że dobrze wpływają na nasze zdrowie. Po pierwsze – w większości przypadków nie tuczą, w związku z tym stają się doskonałą przekąską przy każdej diecie. Ponadto orzechy zdradzają wiele właściwości zdrowotnych – zarówno dla ciała, jak i urody. My uchylimy rąbka tajemnicy na temat orzechów brazylijskich

.

Na co wpływają orzechy brazylijskie?

Mówiąc o właściwościach orzechów brazylijskich warto zacząć od bardzo ważnej kwestii – mianowicie działania przeciwnowotworowego. Ich regularne spożywanie opóźnia procesy starzenia się. Do właściwości zdrowotne orzechów brazylijskich można zaliczyć również m.in. pomoc w leczeniu niepłodności, chorób tarczycy, ochronę przed zakrzepami i chorobami serca (tworzą barierę ochronną).

Orzechy brazylijskie chronią również układ immunologiczny. Wskazane są także dla pielęgnujących urodę, a zwłaszcza dbających o prawidłowy wygląd skóry i walczących z trądzikiem. Silnie wspierają układ nerwowy, bardzo dobrze redukując stres w organizmie.

Ze względu na swoje właściwości zdrowotne orzechy brazylijskie zalecane są osobom pijącym duże ilości kawy (uzupełnianie wypłukanego magnezu). Brazylijskie orzechy zalecane są także w czasie ciąży, bowiem chronią one płód i minimalizują ryzyko wystąpienia wad rozwojowych dziecka. Olej uzyskany z orzechów brazylijskich wmasowywany regularnie w skórę doskonale chroni przed nadmierną utratą wody, jednocześnie tworząc naturalną barierę ochronną dla naskórka.

Wartości odżywcze orzechów brazylijskich

W 100 gramach orzechów brazylijskich znajduje się 14 gramów białka, 12 gramów węglowodanów, 67 gramów tłuszczu, 23 gramów kwasów tłuszczowych nienasyconych z grupy omega – 6, a także niewielkie ilości kwasów omega – 3. Ponadto w takiej samej ilości mamy 7, 5 gramów błonnika.

Wartości odżywcze orzechów brazylijskich obejmują również: żelazo, wapń, fosfor, miedź, cynk, mangan, kwas foliowy, witaminy (E, B5, B8, C,K). W swoim składzie orzechy brazylijskie mają również duże ilości aminokwasów. W związku z tym zalecane są dla sportowców, gdyż przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych i hamują agregacje płytek krwi.

Orzechy brazylijskie – inne zastosowania

Orzechy brazylijskie z powodzeniem znajdują zastosowanie w kuchni, cukiernictwie, jak i w przemyśle kosmetycznym, gdzie na ich bazie wyrabia się m.in. mydła, kremy, czy smary. Jak już wyżej zostało wspomniane nasiona orzechów wykorzystywane są do produkcji oleju. Okazuje się, że orzechy brazylijskie wykorzystywane są również do produkcji luksusowych mebli.

Charakterystyka i ciekawostki

Orzechy brazylijskie znane są także pod nazwą wyniosła, lub Bertolecja. Należą do rodziny czaszniowatych. A gdzie można spotkać orzechy brazylijskie? Przede wszystkim w okolicach Peru, Brazylii, czy Boliwii. Drzewo orzecha brazylijskiego zaliczane jest do gatunków wiecznie zielonych, mogących osiągnąć nawet 50 metrów wysokości. Drzewo to charakteryzuje się również niezbyt miłym dla człowieka zapachem kwiatów. W owocach orzecha brazylijskiego znajduje się prawie 24 nasiona orzechów.

Cena orzechów brazylijskich jest dość wysoka ze względu na to, że drzewo należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Same orzechy należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, który warto ustawić w maksymalnie zaciemnionym miejscu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że orzechy brazylijskie w języku Hiszpańskim nazywają się Nuez de Brasil, w języku francuskim – Noix du Brésil, w języku angielskim – Brazil nuts, w języku niemieckim – Paranüsse. Z kolei same orzechy brazylijskie zaliczane są do najlepszych orzechów świata. Samo drzewo nie nadaje się do uprawy, a jego owoce zbierane są na dziko.

Małe ostrzeżenie

Ze względu na dużą zawartość selenu orzechy brazylijskie należy stosować z umiarem. W przeciwnym razie mogą pojawić się niemiłe konsekwencje takie jak: silne bóle głowy, czy wymioty. Mogą pojawić się również zmiany skórne, bóle brzucha, obrzęki w jamie ustnej, na wargach, lub w gardle.

Autor: Redakcja Bakalie.com