Orzechy brazylijskie - właściwości zdrowotne

Bakalie.com

W ostatnich latach orzechy brazylijskie zyskały miano niezwykle zdrowego produktu, nie tylko poprawiającego kondycję organizmu, ale również przyczyniającego się do długowieczności. Niewiele produktów posiada działanie poprawiające wydolność seksualną, chroniące przed nowotworami i wzmacniające metabolizm. Orzechy brazylijskie zaś, potrafią to wszystko.

Właściwości zdrowotne orzechów brazylijskich

Ilość właściwości orzechów brazylijskich, sprawia że są one coraz częściej doceniane. Główną z nich jest działanie chroniące przed powstawaniem nowotworów. Wynika ono z dużej zawartości selenu.
Orzechy brazylijskie zawierają największą ilość łatwo przyswajalnego przez organizm, naturalnie występującego selenu. Selen to antyoksydant, który odgrywa wiele ważnych ról w naszym ciele. 

Orzechy brazylijskie i selen

Orzechy brazylijskie są cennym źródłem dobrze przyswajalnego selenu, który jest niezwykle cenny dla naszego organizmu. Do głównych zadań selenu zawartego w orzechach brazylijskich zalicza się:

  • wspieranie pracy tarczycy, poprzez przekształcanie hormonu T4 w T3, co sprawia, że zachowany zostaje zdrowy metabolizm i prawidłowe funkcje tarczycy,
  • właściwości antyoksydacyjne selenu poprawiają działanie witamin E i C, które są odpowiedzialne za spowalnianie procesów starzenia się skóry,
  • selen zawarty w orzechach brazylijskich jest również doskonałym składnikiem poprawiającym potencję u mężczyzn, zwiększający poziom testosteronu oraz produkcję spermy,
  • dla kobiet, selen jest szczególnie ważny ze względu na jego działanie ochronne przed rakiem piersi,
  • selen znajdujący się z orzechach brazylijskich wzmacnia układ odpornościowy i ułatwia obronę przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • selen odpowiedzialny jest także za zachowanie zdrowego poziomu cholesterolu, poprzez zwiększanie poziomu cholesterolu HDL i zmniejszanie LDL.

Co jeszcze zawierają orzechy brazylijskie?

Orzechy brazylijskie są także doskonałym źródłem antyoksydantu — witaminy E, która jest niezbędna do zachowania membran komórkowych i ochrony zdrowia skóry.

Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem witamin z grupy B, których funkcje odpowiadają między innymi za poprawę pracy mózgu oraz przyśpieszenie metabolizmu.

Orzechy te zawierają także miedź, magnes, potas, wapń oraz cynk. Wszystkie orzechy generalnie uznawane są za kopalnie składników odżywczych, jednakże brazylijskie w tej kategorii zdecydowanie wiodą prym.

Zobacz również właściwości odżywcze orzechów brazylijskich.

Autor: Redakcja Bakalie.com