Właściwości odżywcze orzechów brazylijskich

Bakalie.com

Pochodzenie orzechów brazylijskich

Drzewo orzechowca brazylijskiego jest jedynym gatunkiem z monotypowego rodzaju Bertholletia. Naturalnie występuje w Gujanie, Wenezueli, Brazylii, wschodniej Kolumbii, wschodnim Peru i wschodniej Boliwii. Pojawia się w ogromnych lasach u dorzecza Amazonki, Rio Negro, Tapajos i Orinko. Nazwa tego drzewa pochodzi od nazwiska francuskiego chemika Claude Loisa Bertholleta.

Po raz pierwszy zostało odkryte przez europejskich podróżników i odkrywców: Aleksandra von Humboldta i Aime Bonplanda, podczas ich wyprawy do Nowego Świata, w latach 1799 – 1804.

Pomimo, że orzech brazylijski wpisany jest do rodziny orzechów, w rzeczywistości jest nasionem owocu. Nasiono to ukryte w drewnianej kapsule, strukturą i konsystencją tak bardzo przypomina orzech, że na stałe zostało wpisane do tego grona.

Orzechy brazylijskie i ich uprawa

Orzechy brazylijskie to nasiona orzesznicy wyniosłej, która rośnie głównie w dorzeczach Amazonki. Orzechy znajdują się w dużej torebce, która może ważyć nawet do 2 kilogramów. Jedno drzewo w trakcie roku może obrodzić w aż 450 kg owoców! Brazylijczycy nazywają je złotem. Spotkać można je również w Peru, Boliwii czy Wenezueli. Orzesznice rosną bardzo wolno, ich uprawa poza środowiskiem naturalnym jest niemożliwa, dlatego populacja tych drzew ulega stałemu zmniejszaniu a orzechy brazylijskie są bardzo kosztownym przysmakiem.

Jak je jeść?

Orzechy brazylijskie są produktem coraz częściej dostępnym w polskich sklepach. Pomimo, że ich cena nie należy do małej, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o zdrowie i prowadzących zbilansowaną dietę.

Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem białka roślinnego oraz zdrowych tłuszczy. Dlatego też polecane są osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny, uprawiającym sporty wysiłkowe, lub przy silnym osłabieniu organizmu. Orzechy brazylijskie stanowią doskonały dodatek do zdrowych śniadań, granoli, koktajli oraz wypieków. Dla osób prowadzących dietę wegańską, orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka.
Niewiele osób wie, że z orzechów brazylijskich można przygotować także mleko, twarożek oraz upiec ciasto. Wszystko to bez zawartości białka zwierzęcego i laktozy.

Na rynku dostępne jest także masło z orzechów brazylijskich oraz olej, który doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w przemyśle kosmetycznym - stanowi dodatek do mydeł oraz chroni skórę oraz naskórek przed nadmierną utratą wody.

Zobacz więcej: Właściwości orzechów brazylijskich.

Autor: Redakcja Bakalie.com