Mleko i produkty sojowe

Bakalie.com

Za odkrywcę mleka sojowego uchodzi Liu An, który już w 164 r. n.e. stworzył technikę jego produkcji a także poddał je koagulacji, w wyniku czego powstał serek tofu. Soja dostarcza organizmowi białka, które jest pełnowartościowe, nienasyconych kwasów tłuszczowych, szeregu składników mineralnych. 50 g ziarna posiada takie wartości, jak półtorej szklanki mleka od krowy. Białko sojowe porównywane jest do zwierzęcego. Z powodzeniem jest stosowane przez osoby, które są na diecie bezlaktozowej.

Jak samodzielnie przyrządzić mleko sojowe ?

3 szklanki suchych ziaren wsypujemy do garnka i zalewamy je wodą. Powinny się moczyć 24 godziny, przy czym co 6 godzin należy zmienić wodę. Po upływie wyznaczonego czasu płyn odcedzamy, a soję należy dokładnie rozgnieść. Następnie wszystko ponownie zalewamy wodą, dodając szczyptę soli morskiej i szczyptę cukru trzcinowego. Tak powstałą mieszankę gotujemy przez 20-25 minut na wolnym ogniu, aż do momentu zagotowania. Ostatnim etapem jest odcedzanie ziarenek od mleka. Najlepiej użyć do tego gazy.

Powstałe w ten sposób mleko możemy użyć jako dodatek do kawy, płatków śniadaniowych, dodać do domowych wypieków. Z powodzeniem ugotujemy na nim budyń, zrobimy krem do ciasta. Powstanie z niego domowy twarożek, który doskonale nadaje się do kanapek.

Zalety mleka sojowego

Jego tłuszcz nie zawiera cholesterolu. W badaniach laboratoryjnych osób, które regularnie spożywają mleko sojowe odnotowano obniżony poziom trójglicerydów, przy jednoczesnym wzroście dobrych lipoprotein, które posiadają dużą gęstość. Dzięki związkom w nim zawartym poprawia się elastyczność naczyń krwionośnych. Kwasy Omega 3 oraz 6 chronią naczynia przed zniszczeniami. Przez wysoką zawartość fito-estrogenów działa prewencyjne w raku prostaty. U kobiet w okresie menopauzy jego regularne spożywanie obniża ryzyko nadmiernego przyrostu wagi, chorób serca, bezsenności czy depresji. W porównaniu z mlekiem krowim posiada mniejszą wartość kaloryczną. Zalecane jest w diecie małych dzieci oraz niemowląt.

Wady mleka sojowego

Przyjmowanie zbyt dużych ilości soi doprowadzić może do uczulenia. Wskazane dzienne spożycie nie powinno przekraczać 50 g, ze względu na obecność trójglikozydów- mogą doprowadzić do powstania wola. Część naukowców twierdzi, że długotrwałe spożywanie soi może wpłynąć negatywnie na poziom testosteronu w wyniku czego mężczyźni mogą mieć problemy z płodnością.

Autor: Redakcja Bakalie.com