Nie lekceważ bólu serca
Mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, w jakim jesteśmy. Powinniśmy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia, tak aby nie przegapić momentu, w którym nasze serce będzie „wołało” o pomoc.
Czynnikami niezwykle źle wpływającymi na stan naszego całego układu krążenia, w tym pracę serca jest stres, który towarzyszy nam w życiu codziennym. Szczególnie ten długotrwały i często się powtarzający. Ponadto źle dobrana dieta, zbyt mało ruchu, wysoki poziom cholesterolu, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów są przyczyną znacznego obciążenia mięśnia sercowego.
Sygnały mogące świadczyć o chorobie serca.
- duszność- w przypadku chorób układu krążenia pojawiać może nawet przy minimalnym wysiłku- np. w trakcie spaceru,
- kołatanie serca- szybkie bicie jest oznaką wystąpienia dodatkowego skurczu mięśnia sercowego, szczególnie groźne są napady trwające powyżej 2-3 minut,
- zmęczenie,
- omdlenia- są wynikiem zbyt małej podaży tlenu do mózgu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest arytmia ( zbyt mała lub duża ilość uderzeń serca na minutę), mogą świadczyć również o zbyt małym przepływie krwi przez tętnice, które zaopatrują mózg,
- obrzęki- baczną uwagę należy zwrócić na te, w obrębie kostek i klatki piersiowej,•ból w klatce piersiowej- rozpoczyna się w środkowej części. Objawami towarzyszącymi są duszenie i ściskanie. Promieniować może do żuchwy, szyi, ramion.
Kilka porad profilaktycznych
- badania profilaktyczne- EKG, morfologia, stężenie poziomu cukru we krwi dobrze jest wykonywać raz w roku,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi powinien być dokonywany na każdej wizycie u lekarza internisty,
- dieta- szczególnie niebezpieczna w chorobach serca jest otyłość brzuszna (najczęściej występuje u mężczyzn), która lokalizuje się w obrębie klatki piersiowej. Zaleca się spożywanie dużych ilości produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców, ryb morskich, oleje roślinne.
- ruch- regularnie podejmowany wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi, reguluje jego ciśnienie, zapobiega otyłości,
- kontrola poziomu cukru- w trakcie cukrzycy dochodzi do zaburzeń stężenia złego cholesterolu.
Miód, bakalie, kawa, herbata w chorobach serca
Chorym szczególnie poleca się miody: gryczany, rzepakowy, nawłociowy, lipowy, mniszkowy. W przypadku bakalii polecane są:
- orzechy włoskie- skutecznie obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi,
- •migdały- w swym składzie zawierają jednonasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu,
- morele- w przypadku pojawiania się obrzęków przyspieszają ich ewakuację, przez co odciążają układ krwionośny.
Każda z osób cierpiących na chorobę serca musi indywidualnie skonsultować się ze swoim kardiologiem w kwestii spożywania kawy. Ogólnie dostępne badania dowodzą, że umiarkowane picie kawy nie zwiększa możliwości wystąpienie chorób układu krążenia. Nie zaleca się jednak spożywania kawy po turecku oraz gotowanej, które to podnoszą stężenie cholesterolu we krwi. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących herbaty. Co więcej, wyniki badań wykazują, że picie od 3-6 filiżanek herbaty w ciągu dnia zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu na zawał serca aż o 45%.
Autor: Redakcja Bakalie.com