Picie wody - dlaczego jest tak istotne dla naszego ciała?

Bakalie.com

Praca naszego organizmu zależna jest od odpowiedniej ilości wypijanej przez nas wody. Każda komórka, tkanka i organ naszego ciała, potrzebuje jej by prawidłowo funkcjonować. Na przykład, nasze ciało wykorzystuje wodę aby zapewnić sobie bezpieczną temperaturę, usuwać nagromadzone toksyny i nawilżać stawy. Woda jest podstawowym składnikiem dzięki któremu czujemy się dobrze i jesteśmy zdrowi.

Wypijanie wody – droga do dobrego samopoczucia

Każdego dnia powinniśmy pić wodę. Jednakże jej ilość zależna jest od indywidualnych potrzeb organizmu a także osobistych preferencji. Większość, zdrowych osób czuje się dobrze pijąc wodę każdorazowo kiedy czują pragnienie. Natomiast część z nas zapomina o piciu i nieświadomie się odwadnia. Najbezpieczniej wypijać od 6 do 8 szklanek wody, regulując tą ilość zgodnie z sygnałami swojego ciała.  

Jeśli nie jesteście pewni, czy wypijacie odpowiednią ilość płynów i czy wasz organizm jest prawidłowo nawodniony, zaobserwujcie swój mocz. Jeśli jest bezbarwny lub lekko żółtawy, wasze ciało jest odpowiednio nawodnione. Jeśli natomiast jego kolor jest intensywny o wyraźnym, żółtym odcieniu, jest to sygnał alarmowy wskazujący na odwodnienie organizmu.
Woda to najlepszy sposób aby pozostać prawidłowo nawodnionym. Oczywiście także inne napoje oraz produkty, bogate w płyny mogą pomóc nam zachować równowagę wodną organizmu, lecz zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy prawidłową ilość wypijanej wody. Soki owocowo warzywne, mleko i herbatki ziołowe to bezpieczne elementy diety, które w połączeniu z wodą stanowią bardzo dobry zestaw nawadniający całe ciało.

Napoje zawierające kofeinę  (kawa, herbata ) mogą również pomóc w nawadnianiu organizmu, lecz pod warunkiem, że są wypijane w umiarkowanych ilościach. Niewielka ilość kofeiny (200 do 300 miligramów ) dla większości osób jest całkowicie bezpieczna. Jednakże najlepiej dla zdrowia ograniczać ilość spożywanej kofeiny, gdyż przyczynia się ona do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu, podenerwowania a czasem nawet drżenia dłoni.

Wodę z łatwością znajdziemy również w owocach i warzywach ( na przykład w arbuzie, pomidorach i sałacie) a także w wywarach i bulionach.

Energy drinki i napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to dobre rozwiązanie kiedy planujemy uprawiać sport bardziej wysiłkowy niż zwykle, bądź przez dłuższy czas. W większości z nich znajdziemy węglowodany i elektrolity, zwiększające ilość energii. Dzięki nim nasze ciało łatwiej absorbuje wodę. Jednakże część z napojów izotonicznych zawiera dużą ilość cukru oraz soli. Najlepszym rozwiązaniem jest bowiem czytać etykiety i wybierać świadomie. Niektóre napoje izotoniczne w swoim składzie mają również kofeinę. Warto więc pamiętać, że bezpieczna dzienna ilość spożywanej kofeiny to dawka pomiędzy 200 a 300 mg.

Energy drinki to nie to samo co napoje izotoniczne dla sportowców.  Energy drinki zwykle zawierając bardzo dużą ilość kofeiny.  Dodatkowo, bardzo często w ich składzie możemy dodatkowo znaleźć inne środki pobudzające takie jak guarana, żeń szeń czy tauryna. Są to elementy, których nasze ciało nie potrzebuje. To samo tyczy się wysokiej zawartości dodanych cukrów. Dzieci oraz młodzież nie powinna pod żadnym pozorem wypijać tego typu napojów, gdyż są niebezpieczne dla ich zdrowia.

Prawidłowe nawadnianie – jak to zrobić?

Jeśli nasz problem z zachowaniem prawidłowego nawadniania organizmu, oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc:

- Zawsze noś przy sobie butelkę wody, bądź sportowy bidon z wodą, którego możesz z łatwością ponownie napełnić
- Jeśli nie smakuje ci naturalna woda, dodaj do butelki kilka plastrów cytryny, miętę bądź kilka truskawek
- Wypijaj wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach
- Jeśli zaczynasz być głodny sięgnij po wodę. Pragnienie jest bardzo często mylone z głodem. Jeśli po wypiciu wody, nadal odczuwasz głód, zjedz posiłek. Wypijanie wody może pomóc osobom na diecie i chcącym zgubić nadmierne kilogramy. Niektóre badania wskazują na to, że picie wody pomaga w utrzymaniu uczucia sytości.
- Jeśli zapominasz o wypijaniu wody, ustal czas kiedy to robisz. Na przykład: wypijaj wodę zawsze po przebudzeniu, do śniadania, obiadu, kolacji i chwilę przed snem.


Objawy odwodnienia – na co zwracać uwagę?

Prawidłowe rozpoznanie odwodnienia organizmu jest bardzo istotne. Do czynników, które na nie wskazują należy:

- niewielka ilość lub brak moczu
- kolor moczu jest o wiele ciemniejszy niż zazwyczaj
- suchość w ustach
- senność i osłabienie
- ekstremalne pragnienie
- ból głowy
- uczucie dezorientacji
- zawroty głowy i omdlenia
- brak łez w trakcie płaczu
Nie czekaj na symptomy odwodnienia, tylko dbaj o zdrowie swojego organizmu wypijając odpowiednią ilość wody.  Część osób odwadnia się o wiele szybciej niż inni. Między innymi należą do nich osoby uprawiające dużo sportu ( bądź przy wysokiej temperaturze zewnętrznej), osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia ( kamienie nerkowe, choroby pęcherza), osoby chore (z gorączką, wymiotami i biegunką) a także kobiety w ciąży, matki karmiące oraz osoby na diecie. Seniorzy są również w grupie podwyższonego ryzyka. Wraz z wiekiem, nasz mózg może stopniowo utracić poczucie pragnienia, dlatego tak ważne jest aby osoby opiekujące się starszymi kontrolowały odpowiednią ilość przyjmowanej przez nich wody.

Nasze ciało w ponad połowie składa się z wody. Tracimy ją każdego dnia biorąc kąpiel, pocąc się a nawet oddychając. Proces ten zachodzi szybciej gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura, uprawiamy więcej sportu a także gdy mamy gorączkę. Wymioty i biegunka również przyczyniają się do nagłej utraty wody. Jeśli nie uzupełnimy utraconych płynów możemy z łatwością się odwodnić.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy