Mleko migdałowe

Bakalie.com

Jego historia sięga czasów średniowiecznych. W porównaniu z mlekiem krowim dłużej utrzymuje swoją świeżość. W jego składzie znaleźć możemy żelazo, błonnik, kwasy omega-3, witaminę A, D, fosfor oraz wapń. W porównaniu do mleka sojowego i ryżowego zawiera większe ilości witamin i minerałów. Stanowi ono również cenne źródło antyoksydantów, które działają prewencyjne w walce z nowotworami. Dzięki niskiemu poziomowi potasu i sodu obniża ciśnienie tętnicze krwi. Mleko migdałowe nie zawiera cukru mlecznego, dzięki czemu stosować je można w diecie bez-laktozowej. Dodatkowo w jego składzie nie ma kazeiny więc mogą je spożywać również osoby z nietolerancją glutenu.

Posiada niski indeks glikemiczny. Na sklepowych półkach dostępne są warianty słodzone i niesłodzone. Szklanka wersji niesłodzonej zawiera jedynie 30 kalorii.

Jak samodzielnie przygotować mleko migdałowe ?

1 szklankę migdałów zalewamy szklanką wody. Zostawiamy na całą noc. Po upływie tego czasu podgrzewamy je lekko, dodając kolejną szklankę wody. Wszystko miksujemy przez 2-3 minuty. Otrzymane mleko odcedzamy, najlepiej przez gazę, dobrze odciskając masę migdałową. Następnie papkę po raz kolejny zalewamy wodą i miksujemy. Ponownie odciskamy. Czynność w takiej samej kolejności wykonujemy po raz trzeci. Tak otrzymane mleko najlepiej przetrzymywać w słoiku w lodówce. Nadaje się do płatków śniadaniowych, kawy czy domowych wypieków. Powstałą papkę migdałową można oczywiście wykorzystać jako serek do naleśników, kanapek.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com