Migdały

Bakalie.com

Historia i występowanie

Migdały są jądrami pestki owocu migdałowca pospolitego (Prunus amygdalus), zwanego również migdałowcem zwyczajnym (Amygdalus communis) lub też śliwą migdał (Prunus dulcis). Migdałowiec to roślina wieloletnia z rodziny różowatych, pochodząca z Azji Środkowej i Mniejszej. Dziko występujące odmiany spotykamy w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy: migdały słodkie (Prunus amygdalus dulcis) o smaku oleistym, pozbawione zapachu i migdały gorzkie (Prunus amygdalus amara). Migdały odmiany gorzkiej są w większej ilości trujące, ze względu na powstający w nich kwas pruski.

Śliwa migdał uprawiana była od wieków. Istnieje kilka niezależnych legend dotyczących tego drzewa. „Migdałowiec” po hebrajsku dosłownie znaczy „budzący się”. Jest to związane z wczesnym kwitnieniem tego drzewa w starożytnym Izraelu. W Biblii znajdujemy zapisy dotyczące laski Aaorona zrobionej z gałęzi drzewa migdałowego. U wyznawców Jehowy, kwitnąca laska migdałowca pozwoliła ustalić, kogo Jehowa wyznaczył na arcykapłana. W mitologii greckiej drzewo migdałowe to opłakująca nimfa Phyllis, która zdradzona przez swojego kochanka Demophoon’a, zmarła z powodu złamanego serca. Bogowie ulitowali się nad nią i zamienili nimfę w drzewo, które trysnęło kwiatami, gdy powrócił niewierny kochanek i zrosił je swoimi łzami. Inna legenda głosi, że migdały powstały z genitaliów azjatyckiej bogini Cibeles. W starożytnym Rzymie o gorzkich migdałach pisał Pliniusz Starszy w swojej „Historii naturalnej”. O zastosowaniu migdałów w kuchni pisała też Święta Hildegarda z Bingen (1098-1179) w Liber Subtilitatum Diversarum Naturarum Creaturarum oraz Causae et Curae. Drzewo migdałowe zostało sprowadzone do Europy przez Greków, i w czasach średniowiecza orzechy jego stały się ważnym artykułem handlowym. W starożytnej Grecji migdały uważane były za symbol miłości, a obecnie istnieje przekonanie, że działają jak afrodyzjak. W czasach Elżbietańskich migdały były ucierane z wodą w celu sporządzenia mlecznego płynu, który miał zastosowanie w kuchni. Obecnie migdały zalecane są dla osób cierpiących z powodu zgagi. Migdały mają duże zastosowanie w kuchni Bliskiego i Środkowego Wschodu. W kuchni europejskiej migdałów używa się np. do potraw z ryb, jak również sporządza się z nich szeroki asortyment słodyczy.

Uprawa

Migdałowiec jest drzewem naturalnie pochodzącym z południowo – zachodniej Azji. Obecnie uprawiany jest w klimacie Śródziemnomorskim w temperaturze pomiędzy 28 – 48 stopni C, jednakże z upraw w Kalifornii pozyskiwanych jest ponad 80% światowej ilości migdałów.
Standardowo, migdałowiec dorasta do 3-4.5 metrów wysokości, w okresie kwitnienia obsypując się wspaniałymi kwiatami o pięknym kolorze i upajającym zapachu. Migdałowiec kwitnie w okresie od późnego Stycznia do wczesnego Kwietnia. Kwiaty nie są w stanie się samodzielnie zapylić, dlatego wymagają zapylających owadów, w celu ułatwienia zapylenia krzyżowego pomiędzy innymi odmianami. Kiedy owoce migdałowca rosną, zbliżając się do dojrzałości zaczynają przypominać brzoskwinie. Kiedy ich skórzaste otoczki, skorupki pękną jest to sygnał, że migdały są już dojrzałe.
Pomimo etykietki, która została im przypisana, migdały nie są prawdziwymi orzechami. W rzeczywistości są pestkami owoców, zamkniętymi w twardej obudowie.
Słodkie migdały są intensywnie uprawiane w niektórych, wybranych regionach, jednakże jeśli w trakcie kwitnienia występują przymrozki, cała uprawa jest zagrożona. Migdałowce bowiem są bardzo wrażliwe na nagłe spadki temperatury.
Wiele lat temu, uprawa migdałowców charakteryzowała się niewielkimi poletkami tychże drzew, hodowanymi na potrzeby rodzin, mieszanymi z innymi roślinami, różniącymi się wiekiem, stanem i wielkością poszczególnych osobników. Migdały były zbierane jedynie ręcznie, czasem przy pomocy prostych narzędzi.
Współcześni hodowcy migdałów są nastawieni przemysłowo, uprawiając ogromne ilości drzew w co najmniej trzech odmianach. Do zbierania owoców wykorzystywane są specjalne maszyny, potrząsające gałęziami zaś do zapylania kwiatów w okresie kwitnienia, zamawiane są specjalnie pszczoły miododajne.
W Kalifornii, coroczne zapylanie kwiatów jest największym wydarzeniem sezonu, ponieważ do tego właśnie celu, do stanu Kalifornia przywożonych jest ponad 1,1 miliona pszczelich uli.


Produkty z migdałów

Wyłuskane pestki w handlu noszą nazwę migdałów. Migdały są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, mają około 1.5cm długości. Należy przechowywać je w szklanych naczyniach lub papierowych torebkach. Można je jeść zarówno świeże jaki i suszone.

Migdały słodkie wykorzystywane są w przemyśle cukierniczym (marcepany, czekolada), do wypieków tortów, nugatów, ciasteczek oraz do produkcji chałwy i lodów. Migdały odmiany gorzkiej (var. amara) zawierają w swoim składzie glikozyd cyjanogenny amigdalinę, która pod wpływem enzymu b-glukozydazy uwalnia trujący cyjanowodór. W starożytnym Rzymie wiedziano już, że gorzkie migdały są niebezpieczne, dlatego usuwano z nich gorycz przez moczenie w wodzie po uprzednim rozgnieceniu na papkę. Dopiero w 1802 r. berliński aptekarz Bohm wykrył, że sprawcą zatruć gorzkimi migdałami jest właśnie HCN (cyjanowodór). Czysta amigdalina została wyizolowana w 1830 r. przez francuskich chemików Pierre-Jean Robiquet i Antoine François Boutron-Charlard.

Autor: Redakcja Bakalie.com