Olej z orzechów makadamia

Bakalie.com

Jak powstaje?

Powstaje w wyniku tłoczenia orzechów makadamii, drzewa które rośnie w głównej mierze w Australii. Owoce tego drzewa zawierają niemalże 77% tłuszczów w swym składzie i są jednymi z najdroższym orzechów na świecie. Są również bardzo kaloryczne, bowiem 100 g orzechów ma aż 700 kcal. Samo drzewo makadamia dorasta zwykle do około 5 metrów.

Jak olej wpływa na Twoje zdrowie

Olej jest niezwykle bogaty w witaminę A oraz E, które sprawiają, że skóra dłużej jest młoda. W jego składzie można również znaleźć kwas oleinowy oraz palmitynowy jak i oleopalmitynowy. W naturze istnieje jedyny olej, który może dorównać olejkowi makadamia pod względem składu i jest to olej rokitnikowy, który otrzymywany jest z tłuszczu wieloryba. Kwas ten można znaleźć również w ludzkiej skórze i zapewnia on utrzymanie elastyczności skóry oraz widocznie poprawia jej kondycję.

Olej makadamia może być stosowany także w kuchni. Ma lekko maślany smak i można używać go jako zamiennika masła w codziennej diecie. Bez obaw- podgrzewanie go nie zmieni jego walorów smakowych ani zdrowotnych.

Olej makadamia doskonały na włosy

Jest on jednym z najbardziej odżywczych olejów nadających się do pielęgnacji włosów, szczególnie tych bardzo zniszczonych. Część kobiet włącza go jednak również jako kosmetyk, który używają niemalże codziennie. Bardzo szybko się wchłania, w wielu przypadkach już po jednej aplikacji widać znaczącą różnicę w wyglądzie włosów. Co bardzo ważne, po zmyciu nie są one tłuste. Można również produkt ten nabyć w formie specjalnej mgiełki- wystarczy popsikać mokre włosy. Tuż po aplikacji skóra głowy i włosy stają się bardziej odżywione- olejek ma działanie bardzo zbliżone do sebum, które wydzielane jest przez skórę głowy. Co ciekawe po aplikacji włosy znacznie szybciej się suszą i stają się bardziej odporne na wysoką temperaturę. Olejek chroni równie skutecznie włosy tuż przed farbowaniem- wystarczy, że niewielką ilość olejku nałożysz na włosy i gotowe. Nie tylko łatwiej uzyskają pożądany kolor ale dodatkowo będą chronione przed szkodliwym działaniem składników znajdujących się w samej farbie.

Olejek a trądzik różowaty

Jak już wspomnieliśmy olejek swym składem przypomina sebum, dzięki czemu niezwykle szybko się wchłania nie powodując uczucia tłustej cery. Jeśli chodzi o cerę trądzikową najlepiej sprawdza się w połączeniu z wodą z nieśmiertelnika. Mieszanka ta skutecznie zapobiega powstawaniu blizn oraz potrafi usunąć już powstałe.

Pielęgnacja dłoni oraz paznokci

Olejek niezwykle głęboko wnika w poszczególne warstwy skóry, skutecznie rozprawi się także ze zbyt intensywnie rosnącymi skórkami. Zaleca się aby systematycznie zanurzać palce oraz dłonie w olejku, przez co skórki bardzo łatwo usunąć.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Olejek polecany jest głównie tym osobom, które z różnych względów mają przebarwienia, niezwykle szybko ulegają poparzeniom słonecznym oraz mającym niezwykle delikatną cerę. Cera wrażliwa w wielu przypadkach nie toleruje stosowania balsamów z filtrem, ponieważ bardzo często uczulają i powodują uczucie swędzenia oraz pieczenia. Dodatkowym minusem balsamów jest fakt, że blokują one syntezę witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Walka z cellulitem oraz ujędrnianie

Olejek jest bardzo polecany osobom, których skóra jest zwiotczała lub jest po prostu dojrzała. Jego działanie jest widoczne dużo szybciej w porównaniu do innych olejków. Jeśli więc Twoja skóra po porodzie nadmiernie się rozciągnęła z powodzeniem możesz zakupić olejek makadamia, na pewno zobaczysz rezultaty jego działania. Olejek sprawdza się również profilaktycznie już w trakcie trwania ciąży- znacząco obniża ryzyko pojawienia się rozstępów na ciele.

Olejek również doskonale sprawdza się w walce z cellulitem, szczególnie jeśli połączy się jego stosowanie z gorzką pomarańczą efekty będą jeszcze szybciej widoczne. Dlaczego olejek jest skuteczny w walce z cellulitem? Ponieważ wpływa również na krążenie warstw podskórnych a także działa na układ limfatyczny. Redukuje pojawiające się obrzęki wodne, które pojawiają się zarówno w trakcie drugiej połowy cyklu jak i trwania ciąży.

Jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze efekty działania olejku wystarczy wykorzystać go w trakcie masażu.

Rzęsy oraz brwi

Jeśli chcesz aby twoja opraw oczu była bardziej wyrazista, wystarczy, że będziesz regularnie stosowała olejek makadamia. Włosy staną się mocniejsze, zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu. Należy go wcierać okrężnymi ruchami.

Razem czy osobno?

Olejek można aplikować bezpośrednio na skórę, bądź łączyć go w dowolny sposób ze swoimi ulubionymi kosmetykami. W drogeriach znaleźć można również wiele kosmetyków, w których jednym ze składników jest olejek makadamia. Znajduje się także w produktach do pielęgnacji skóry niemowląt oraz małych dzieci. Zawierają go też produkty przeznaczone dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry czy też łuszczycę.

UWAGA !!!

Jeśli masz alergię spożywczą na orzechy musisz bardzo ostrożnie rozpoczynać swoją przygodę ze stosowaniem olejku makadamia. Może się bowiem okazać, że preparat ten, choć stosowany zewnętrznie może doprowadzić do powstanie nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Ciekawostki

Olejek makadamia jest zamiennikiem oleju pochodzącego od norek. Jest on pozyskiwany od zwierząt hodowlanych, wydobywa się go w trakcie oskórowywania zwierząt. Produkt zwierzęcy wykorzystywany jest w produktach do kąpieli zwierząt czy impregnacji obuwia.
Zarówno same orzechy, jak i pozyskiwany z nich olej są trujące dla psów. Uboczne objawy po spożyciu w większości przypadków wycofują się po upływie ok. 12 godzin. Mogą wystąpić: wymioty, nudności, porażenie tylnych kończyn psa, drgawki.
Skorupki orzechów są tak twarde, że muszą być rozłupywane przez specjalne maszyny.

Autor: Redakcja Bakalie.com