Imbir - na zdrowie

Bakalie.com

Właściwości zdrowotne imbiru

Imbir należy do najzdrowszych i najsmaczniejszych przypraw świata. Jest wręcz wypełniony składnikami odżywczymi oraz bioaktywnymi, posiadającymi silne właściwości wspierające pracę mózgu i całego organizmu.


Imbir zawiera Gingerol – substancję żywicową o niesamowitych właściwościach zdrowotnych

Imbir, to kwitnąca roślina pochodząca z Chin. Należy do rodziny Zingiberaceae i jest blisko spokrewniony z kurkumą, kardamonem i galangalem.  Jego kłącze, znajdujące się pod ziemią wykorzystywane jest jako przyprawa. Stąd często mówi się na niego korzeń imbiru.


Imbir posiada długą historię wykorzystywania zarówno w tradycyjnej jak i alternatywnej medycynie. Wykorzystywany był do złagodzenia niestrawności, mdłości, grypy oraz gorączki.
 

Imbir łagodzi mdłości, szczególnie we wczesnym okresie ciąży

Imbir posiada silne właściwości łagodzące mdłości. Przez wiele lat wykorzystywany był jako doskonałe antidotum na objawy choroby morskiej. Istnieją również badania wykazujące, że jego działania porównywalne są z działaniami leków na receptę.

Imbir łagodzi także mdłości i wymioty u osób, które przyszły operacje oraz w przypadku pacjentów po chemioterapii. Jednakże, najbardziej znany jest wśród kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, zmagających się z porannymi mdłościami. W większości przypadków całkowicie usuwa przykre objawy.  

Pomimo, że imbir uznawany jest produkt całkiem bezpieczny, jeśli zmagacie się z jakimikolwiek ciężkimi schorzeniami, w pierwszej kolejności skonsultujcie jego użycie z lekarzem.

 

Imbir łagodzi ból przy urazach mięśni

Imbir wykazuje silne właściwości łagodzące w przypadku bólu mięśni wynikającego z nadmiernego uprawiania sportu. Badania wykazały, że jedzenie 2 gramów imbiru dziennie przez okres 11 dni pomaga całkowicie zredukować ból mięśni w przypadku przećwiczenia.

Właściwości imbiru nie wykazują się w chwili spożycia. Jednakże systematyczność w dostarczaniu go do organizmu zapewni nam pewny efekt.

Imbir posiada właściwości przeciwzapalne

Zapalenie kości i stawów jest coraz częstszym problemem zdrowotnym. Polega na degeneracji i zniszczeniu stawów w organizmie, wywołującym silny ból i zesztywnienie. Badania wykazują, że osoby zmagające się z bólem i sztywnieniem stawów, regularnie przyjmując świeży imbir, mogą znacząco zredukować przykre objawy towarzyszące chorobie oraz zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków.

Imbir obniża poziom cukru we krwi i poprawia zdrowie serca

Pomimo, że ten zakres badań został odkryty całkiem niedawno, udowodnione zostało, że świeży imbir posiada silne właściwości przeciw cukrzycowe. Spożycie imbiru może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi.

Imbir wpływa także na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo naczyniowych, zmniejszając zagrożenie chorobowe.

Imbir pomaga leczyć chroniczną niestrawność

Chroniczna niestrawność (dyspepsja) charakteryzuje się bólem i dyskomfortem dolnej części brzucha. Uznaje się, że opóźnienie w opróżnianiu żołądka jest głównych powodem prowadzącym do niestrawności. Imbir pomaga przyśpieszyć opróżnianie żołądka u osób z tym zaburzeniem.

Imbir łagodzi bóle menstruacyjne

Ból menstruacyjny pojawia się u kobiet w trakcie miesiączki. Jednym z tradycyjnych form wykorzystania imbiru w przypadku łagodzenia bólu wiąże się z bólem menstruacyjnym. Badania wykazują, że imbir posiada właściwości przeciwbólowe porównywalne z działaniem ibuprofenu czy kwasu mefenamowego.

Imbir obniża poziom cholesterolu

Wysoki poziom lipoprotein LDL – znanych jako zły cholesterol – powiązany jest ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Sposób odżywiania ma silny wpływ na poziom LDL. Badania wykazały, że spożywanie 3 gramów imbiru dziennie przez okres 45 dni znacząco redukuje markery cholesterolu.

 

Imbir zawiera substancje, która może chronić przed rakiem

Nowotwory to bardzo poważne schorzenia charakteryzujące się niekontrolowanym rozwojem szkodliwych komórek.  Ekstrakt z imbiru stanowi alternatywne leczenie w kilku rodzajach raka. Jego przeciwnowotworowe właściwości powiązane są z gingerolem, substancją, której bardzo dużo znajduje się w świeżym imbirze.

Badania wykazały, że wśród grupy 20 osób spożywających 2 gramy  ekstraktu z imbiru dziennie, znacząco zredukowały się stany zapalne w rejonach okrężnicy.

Imbir wspomaga funkcje mózgu i chroni przed chorobą Alzheimera

Stres oksydacyjny i chroniczne stany zapalne mogą przyczynić się do procesu starzenia. Uważa się je za podstawowe czynniki prowadzące do choroby Alzheimera i powiązanych z wiekiem zaburzeń poznawczych.

Badania wykazały, że antyoksydanty i składniki bioaktywne zawarte w imbirze mogą hamować szkodliwe symptomy docierające do mózgu. Istnieją także badania potwierdzające, że imbir bezpośrednio wzmacnia pracę mózgu, pamięć oraz koncentrację. 

 

Aktywne składniki imbiru pomagają zwalczać infekcje

Gingerol, bioaktywna substancja zawarta w świeżym imbirze pomaga obniżyć ryzyko infekcji. Ekstrakt z imbiru hamuje rozwój wielu rodzajów bakterii. Jest także bardzo skuteczny w leczeniu bakterii jamy ustnej, powiązanych z chorobami dziąseł.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com