Dieta dr Dąbrowskiej – głodówka oczyszczająca

Bakalie.com

Dieta warzywno – owocowa dr Dąbrowskiej jest metodą odchudzania skupiającą się przede wszystkim na intensywnym oczyszczeniu organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. W trakcie diety dr Dąbrowskiej prawidłowe funkcje organizmu są przywracane, zaś jako efekt uboczny całego procesu uznaje się utratę kilogramów.
Dieta dr Dąbrowskiej nazywana jest postem leczniczym i pomimo dość restrykcyjnych zasad zyskała ogromną popularność w całej Polsce.

Zasady diety warzywno – owocowej

Dieta warzywno – owocowa podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to głodówka lecznicza, w czasie której można spożywać tylko określoną ilość warzyw i owoców. Głodówka ta trwa od tygodnia do kilku tygodni, w zależności od zapotrzebowania organizmu i przebytych schorzeń.
Druga część diety to tzw. wychodzenie, zdrowa dieta. Poprzez stopniowe wprowadzanie produktów, osoba przechodząca głodówkę leczniczą przechodzi w tryb zdrowego odżywiania, wykluczającego przetworzone produkty.

Doktor Dąbrowska przekonuje, że dokładnie oczyszczając organizm możemy przywrócić jest umiejętność samoleczenia. Natomiast podczas oczyszczania nagromadzonych złogów pozbywamy się również zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Dieta dr Dąbrowskiej, opierając się na samych warzywach i owocach, dostarcza organizmowi wielu przeciwutleniaczy i witamin, które nie tylko działają oczyszczająco, pro-zdrowotnie ale również zatrzymują procesy starzenia się organizmu. Jest to dieta bardzo nisko kaloryczna, dlatego możliwe jest wystąpienie okresowego osłabienia i bólu głowy. Niskokaloryczność diety wynika także z całkowitego odstawienia tłuszczu, białka i węglowodanów prostych. Organizm pozbawiony tych form pokarmu, żywi się złogami, uszkodzonymi tkankami i zmianami. Dlatego też chudniemy i możemy doświadczyć benefitów diety w postaci poprawy stanu zdrowia.

Dozwolone i zabronione produkty

W trakcie głodówki leczniczej możemy spożywać jedynie określoną grupę warzyw i owoców, całkowicie odstawiając białko, tłuszcz i węglowodany proste.
Podstawą posiłków są warzywa niskoskrobiowe : marchew, buraki, rzodkiew, brokuł, kalafior, cebula, marchew, dynia, kabaczek, cukinia, pomidory, ogórki i sałaty. Nie wolno jeść ziemniaków i kukurydzy. Z owoców możemy jeść jabłka, grejpfruty, cytryny i niewielką ilość owoców jagodowych oraz kiwi.

Ponieważ w diecie nie używamy tłuszczu, posiłki najlepiej spożywać na surowo, lub w postaci zup, gotowanych na wywarach warzywnych. W czasie trwania diety musimy również zapomnieć o kawie, herbacie, alkoholu i kawach zbożowych. Nawadniamy organizm dużą ilością płynów – wodą mineralną, sokami owocowo warzywnymi, ziołowymi herbatkami czy też kawą z cykorii ( w składzie 100% cykorii).

W czasie trwania diety całkowicie odstawiamy również mięso, nabiał, mąkę oraz cukier.

Po zakończeniu okresu głodówki leczniczej, przechodzimy w tryb zdrowego odżywiania, które polega na diecie złożonej z warzyw, owoców, kasz, ziaren, orzechów i produktów mlecznych. Doktor Dąbrowska nie wyklucza w diecie mięsa ani ryb, lecz zaleca ich ograniczenie.

Dla kogo wskazana jest dieta?

Dieta dr Dąbrowskiej ma na celu oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn. Jako efekt uboczny następuje dość znacząca utrata kilogramów. Dlatego też dieta ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób z nadwagą. 

Nad przeprowadzeniem diety warzywno-owocowej powinny pomyśleć osoby o słabej odporności, cierpiące na astmę, nietolerancje pokarmowe, alergie, migrenę, choroby autoimmunologiczne, wirusowe czy grzybicze. Dieta przynosi pozytywne rezultaty również w przypadku schorzeń neurologicznych oraz hormonalnych.
Z diety tej powinny jednak zrezygnować osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, nadczynność tarczycy, anoreksję, bulimię, nowotwory, gruźlicę czy niewydolność serca. Dieta absolutnie zabroniona jest kobietom w ciąży, matkom karmiącym, dzieciom i młodzieży.

Autor: Redakcja Bakalie.com