Owoce najlepsze na artretyzm

Bakalie.com

Owoce są nie tylko słodkie ale oferują także szeroką gamę antyoksydantów, błonnika, witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Niektóre z nich posiadają właściwości przeciwzapalne, które są bezcenne dla osób zmagających się z artretyzmem a także dla ochrony przed chorobami serca i wylewem.

Właściwości te posiada znacząca większość owoców, co oznacza, że mamy szeroki wybór i z łatwością możemy zapewnić sobie naturalną dawkę zdrowia. Wiele owoców jagodowych na przykład, pełnych jest antyoksydantów, takich jak kwas askorbinowy (forma witaminy C) i antocyjanów oraz karotenoidów, dzięki którym jagody zawdzięczają swój intensywny kolor. Elementy te pomagają oczyścić organizm z wolnych rodników, które sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego a także ochronić przed chorobami serca i niektórymi rodzajami raka.

Bez względu na to jakie owoce lubisz, w pierwszej kolejności sięgaj po sezonowo występujące, bo właśnie w nich znajduje się najwięcej składników odżywczych. Mrożone owoce także zawierają witaminy i minerały, lecz jest ich stosunkowo mniej niż w owocach świeżych.

Kwaśne wiśnie

Kwaśne owoce wiśni, swój intensywny, krwisty kolor zawdzięczają niezwykle silnym właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym wynikającym z zawartości antocyjany flawonoidowej. Siła w nich zawarta jest bardzo częstym obiektem badań, natomiast wielu badaczy porównuje ich efekt do działania niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Badania, w których wykorzystywany był sok z kwaśnych owoców wiśni, potwierdziły, że znacząco łagodził on bóle stawów u osób zmagających się z artretyzmem a także obniżał ryzyko pogorszenia stanów w przypadku pacjentów z dną moczanową. Dodatkowym atutem wynikającym z badań był wpływ wiśni na długość i jakość snu u osób cierpiących na bezsenność.

Słodkie truskawki

Truskawki mają niski poziom cukru i zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze. Witamina C może obniżyć ryzyko dny moczanowej, wysokiego ciśnienia a także problemów z cholesterolem. Naukowcy potwierdzili także, że u kobiet, które zjadały 16 lub więcej truskawek tygodniowo, obniżał się poziom CRP, wskaźnika stanu zapalnego w organizmie, bardzo często obrazującego problem artretyzmu oraz chorób serca.

Tak samo jak w przypadku wiśni, naukowcy potwierdzają, że właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne w truskawkach pochodzą od antocyjanów oraz innych składników fito odżywczych. Truskawki są także doskonałym źródłem kwasu foliowego, który jest wypłukiwany przez przyjmowanie leków na artretyzm. Ludzi regularnie biorący tak silne leki bardzo często potrzebują suplementacji kwasem foliowym aby uniknąć efektów ubocznych. Pomimo, że bezwzględnie warto przyjmować kwas foliowy w kapsułkach, truskawki mogą pomóc zapewnić jego prawidłowy poziom a także dostarczyć wiele innych składników odżywczych.

Dojrzałe maliny

Tak samo jak truskawki, maliny znajdują się w grupie owoców najbogatszych w witaminę C i antocyjany. Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z tych owoców redukuje stan zapalny i objawy osteoporozy. Inne badania wykazały, że bioaktywne składniki malin obniżają stan zapalny całego organizmu i jeśli są na stałe włączone do diety chronią przed wieloma chronicznymi schorzeniami takimi jak choroby serca, wylew czy cukrzyca 2 typu.

Soczyste awokado

Bogata, kremowa struktura tychże owoców idzie w parze z wysoką zawartością przeciwzapalnych właściwości jednonienasyconych tłuszczy. Awokado są także bogate w luteinę. W odróżnieniu od większości owoców, awokado są świetnym źródłem witaminy E, składnika mikro odżywczego o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Dieta bogata w te składniki wpływa na obniżenie ryzyka uszkodzenia stawów we wczesnych fazach osteoporozy.

Badania wykazały, że jedzenie awokado zwiększa poziom dobrego cholesterolu „HDL” i obniża poziom złego cholesterolu „ LDL”. Pomimo wysokiej kaloryczności tychże owoców, badania wykazały, że regularne jedzenie awokado sprzyja odchudzaniu i wyszczuplaniu talii. Ich wysoka zawartość błonnika oraz tłuszczu pomaga zapanować nad napadami głodu.

Pyszny arbuz

Arbuz to kolejny owoc z wysoką zawartością składników przeciwzapalnych. Badania wykazują, że znacząco obniża poziom CRP. Jest bogaty w beta kryptoksantynę , zmniejszającą ryzyko zapalenia stawów. Arbuz jest także owocem zawierającym jeden z najwyższych poziomów likopenu, antyoksydantu chroniącego przed nowotworami i obniżającego ryzyko ataku serca.

Jedna szklanka arbuza ma ponad 40% więcej likopenu niż surowe pomidory – które są również niezwykle bogate w ten składnik. Arbuz w 92% składa się z wody, co sprawia, że doskonale nawadnia organizm oraz poprawia metabolizm. Jedna szklanka arbuza posiada około 40 kalorii – plus dodatkowo około jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na witaminy A i C.

Dorodne winogrona

Zarówno białe jak i ciemne winogrona są doskonałym źródłem antyoksydantów i innych polifenoli. Świeże czerwone i czarne winogrona zawierają resweratrol, składnik chroniący serce, występujący również w czerwonym winie. Resweratrol przyczynia się do poprawy zdrowia serca poprzez polepszenie działania naczyń krwionośnych.


Autor: Redakcja Bakalie.com