Dieta dla zdrowych włosów i paznokci

Bakalie.com

Jaką dietę wybrać?

Dzisiejsze czasy niestety nie rozpieszczają naszego zdrowia. Nieregularny tryb życia, stres, czy zła dieta to powody, przez które nasz organizm zaczyna cierpieć dość szybko. A skoro o nieodpowiedniej diecie mowa to na złym odżywianiu traci również wygląd naszej skóry. A przecież niezależnie od sytuacji każdy z nas na co dzień chce się prezentować dobrze. Ponadto zdrowa skóra to także zdrowe ciało. Zatem dziś skupimy się nieco bardziej na odpowiedniej diecie dla zdrowego wyglądu skóry i paznokci. 

Po pierwsze – eliminacja toksyn

Niestety dziś chemia, w tym sztuczne konserwanty dodawane są do coraz większej ilości produktów. I mowa tu nie tylko o daniach z restauracji typu fast food, czy słodko – słonych przekąskach, gdzie chemia jest wręcz oczywista. Niestety coraz więcej sztucznych barwników można spotkać także w owocowych sokach, a także w samych owocach, czy warzywach. Należy więc skutecznie pozbywać się ich z organizmu. Ponadto szkodliwe są również potrawy wędzone jak i smażone. Kolejna kwestia to picie mocnej kawy i herbaty, co również wydaje się być pewnego rodzaju nałogiem dzisiejszych czasów, niestety jak się okazuje bardzo szkodliwym dla prawidłowego wyglądu skóry.

Niezbędne witaminy - gdzie ich szukać?

W przypadku witamin dla zdrowych włosów bardzo ważne są cynk, miedź i krzem. Można je znaleźć w orzechach, migdałach, pestkach dyni, czy pestkach słonecznika. Jeśli chodzi o krzem to jego naturalne źródło znajdziesz m.in. w rzodkiewce, kalarepie, i selerze. Produktami, których nie powinno zabraknąć w naszym organizmie są sałatki i surówki z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Pomidory, brokuły, sałata, marchew, szczypiorek, czy koper – to właśnie w tych produktach znajdziesz tak cenne właściwości beta karotenu, w tym także witaminy A. Ponadto wyżej wspomniane składniki pozwalają pozbyć się z organizmu sztucznych toksyn. Nie od dziś wiadomo jak cennym składnikiem dla naszego organizmu jest białko, które dostarcza energii. W tym wypadku warto skorzystać przede wszystkim z produktów pochodzenia zwierzęcego jak: jajka, sery, jogurt naturalny, czy gotowane mięso. Ponadto w diecie wspierającej prawidłową strukturę włosa nie powinno zabraknąć produktów bogatych w melaninę i cysteinę. Kolejna kwestia to aminokwasy, w tym te siarkowe, które zapobiegają m.in. łamliwości włosów. Ich bogate źródło znajdziesz m.in. w otrębach, zarodkach pszennych, płatkach owsianych, zarodkach słonecznika, siemieniu lnianym i soi. Warto też powiedzieć sobie nieco więcej o witaminie B6, która nie tylko wspiera prawidłowy przyrost włosów, ale i ochrania skórę głowy. W tym wypadku nie może obyć się bez produktów z pełnego ziarna, do których zaliczyć należy pełnoziarniste pieczywo czy makaron razowy. Tłuste potrawy nie cieszą się zbyt dużym uznaniem wśród specjalistów, są jednak tłuszcze, które są wręcz wskazane. Mowa tu o oliwie, różnego rodzaju olejach czy rybach, które są głównie bogatym źródłem witaminy E.


Problemy z włosami a dieta

Można mieć rożne problemy z włosami, zaś na każdy z nich warto zastosować odpowiednią dietę. Jeśli wiec masz włosy zniszczone lub przesuszone zastosuj dietę oczyszczającą, dieta śródziemnomorska jest idealna dla farbowanych włosów, osoby mające problem z wypadaniem włosów powinny zastosować dietę proteinową, z kolei dieta okinawa skierowana jest dla włosów delikatnych, lub łamliwych.

Dieta dla zdrowych paznokci

Zdrowa skóra to także piękny wygląd paznokci. Jeśli chodzi o samą dietę to zapotrzebowanie na witaminy i minerały wydaje się tu być podobne co w przypadku ochrony zdrowych włosów. W tym wypadku powiemy jednak nieco więcej o witaminach. Zaczynając od tych z grupy A, które znajdziesz m.in. w produktach mlecznych jak sery czy jajka. Oprócz tego bogatym źródłem witaminy A są również szpinak, pomidory, marchew czy grzyby. Kolejny punkt to grupa B, w szczególności B1 i B2.  Zadbaj więc, by w Twoim menu nie zabrakło produktów zbożowych i warzyw liściastych. Witamina C kojarzy nam się głównie z ochroną układu odpornościowego w okresie przeziębień. Okazuje się jednak, że wspiera również wygląd paznokci, dlatego jedz jak najwięcej owoców – zwłaszcza cytrusowych. Z kolei potrzebną witaminę H (biotynę) znajdziesz w wątróbce, orzechach, jak i niektórych grzybach. Kolejnymi ważnymi składnikami jest wapń i żelazo. W jakie produkty się więc najlepiej zaopatrzyć? Produkty białkowe, ziemniaki, banany, nasiona strączkowe, owoce morza, czy fasola – to składniki, których nie powinno zabraknąć w Twojej lodówce. Podobnie jak w przypadku włosów, tak i paznokci dieta powinna być nie tylko oczyszczająca, ale i wzmacniająca. W związku z tym warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu kwasów omega-3.

Woda to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że woda jest podstawowym punktem każdej diety – także w przypadku włosów i paznokci. Nie tylko oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn, ale i dostarcza mu niezbędnych minerałów. Dlatego chcąc zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie, nie zapominajmy o regularnym piciu wody.


Autor: Redakcja Bakalie.com