Czy orzechy są dobre w cukrzycy?

Bakalie.com

Orzechy to nie tylko produkty niezwykle wskazane dla osób zmagających się ze schorzeniami serca, lecz także posiadające niezliczone właściwości zdrowotne dla osób cierpiących na cukrzycę. Naukowcy sugerują, że jedzenie orzechów rosnących na drzewach ( orzechy ziemne rosną w strąkach w ziemi i w rzeczywistości należą do roślin strączkowych) w połączeniu z mądrze zbilansowaną dietą może wyregulować poziom cukru we krwi cukrzykom  niezależnym od insuliny, w cukrzycy 2 typu, poprawiając równocześnie poziom cholesterolu.  Jeśli zmagacie się z cukrzycą, zwracajcie szczególną uwagę na orzechy z dodatkiem cukru – w cukrowych posypkach, czekoladzie lub miodzie, gdyż są one pełne prostych węglowodanów.

Mieszanki orzechów a cukrzyca

Wiele badań potwierdziło świetny wpływ różnych gatunków orzechów na stan pacjentów z cukrzycą. Duża ilość chorych zauważyła znaczący wzrost energii po zjadaniu mieszanki orzechów. Zauważyli oni także, że zarówno poziom cukru jak i złego cholesterolu LDL wyraźnie spadał. W związku z powyższym, badacze potwierdzili, że orzechy to doskonały zamiennik produktów węglowodanowych, sprzyjających kontroli glukozy i cholesterolu we krwi.

Migdały

Migdały obniżają poziom cukru we krwi po posiłku, nawet jeśli posiłek w części składał się z produktów o wysokim indeksie glikemiczny. Przeprowadzone badania wykazały, że migdały regulują poziom glukozy we krwi. Dzięki prawidłowej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika, migdały chronią nasz organizm, przez pojawieniem się zaburzeń przyswajania cukru.

Orzechy włoskie

Badania przeprowadzone w 2004 roku wykazały, że w przypadku pacjentów z cukrzycą 2 typu, którzy spożywają dziennie minimum garść migdałów, znacząco poprawił się poziom cholesterolu, praca naczyń krwionośnych i zmniejszyło się ryzyko chorób serca. Równocześnie nie zauważono aby orzechy włoskie redukowały poziom cukru we krwi i wysokość ciśnienia.

Orzechy nerkowca

Cukrzyca typu drugiego jest chorobą, na której powstawanie i rozwój ma bardzo duży wpływ nasz styl życia, a przede wszystkim nasza dieta. Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że spożywanie nerkowców hamuje rozwój tej choroby. Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni i dzięki temu poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Nerkowce mają też bardzo niski indeks glikemiczny, czyli ich spożycie nie powoduje gwałtownego skoku glukozy i wyrzutu insuliny.

Autor: Redakcja Bakalie.com