Orzechy ziemne (arachidowe) - właściwości i wartości odżywcze fistaszków

Bakalie.com

Właściwości i wartości odżywcze fistaszków

Orzechy są doskonałym dodatkiem do wielu dań, deserów i ciast. Oprócz tego w orzechach znajduje się wiele witamin i wartości odżywczych cennych dla naszego zdrowia. Dowodem na to są orzechy ziemne, inaczej określane jako arachidowe, które śmiało można określić jako bombę witaminową.

Arachidowe orzechy i ich zawartość

Spośród wszystkich orzechów to właśnie orzechy arachidowe zawierają największą ilość białka, gdzie w 100 gramach fistaszków znajduje się aż 25, 8 gram białka. Jeśli chodzi o witaminy to mamy tu duże pokłady witaminy B3 (niacyny). Co więcej dzięki temu zapewnia organizmowi aż 85% zapotrzebowania na tę witaminę. Ponadto są źródłem zarówno jedno, jak i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. W orzechach arachidowych znajdują się również tokoferole, a także flawonoidy. Indeks glikemiczny fistaszków wynosi 15. Orzechy te posiadają również cenne wartości argininy.

Właściwości zdrowotne orzeszków ziemnych

Dzięki wyżej wspomnianej zwartości białka orzechy arachidowe z powodzeniem wykorzystywane są przez osoby odchudzające się jak i sportowców, a zwłaszcza kulturystów. Orzechy ziemne przyspieszają proces odchudzania regulując pracę metabolizmu, a także blokując przyrost niepotrzebnej tkanki tłuszczowej. Powodują również uczucie sytości. Poprzez swoją zawartość neutralizują także wolne rodniki.

Fistaszki bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, gdzie pomagają walczyć z depresją i innymi podobnego typu zaburzeniami, osłabieniem, bezsennością, czy zawrotami głowy. Ich spożywanie podnosi również poziom serotoniny odpowiedzialnej za poprawę nastroju.

Ponadto podnoszą poziom dobrego, a zaniżają poziom złego cholesterolu. Ich spożywanie zmniejsza też ryzyko zachorowania na miażdżycęz, a także inne choroby serca. Zapobiegają również rozwojowi cukrzycy typu 2. Orzechy arachidowe powinny być spożywane również przez osoby starsze, gdyż minimalizują ryzyko Alzheimera. Mężczyźni powinni regularnie spożywać orzechy arachidowe w celu poprawy jakości życia intymnego. Wspomagają pamięć i koncentracje, a także minimalizują ryzyko udaru mózgu. Wspierają również układ oddechowy, oraz regulują ciśnienie tętnicze krwi. Zapobiegają także osteoporozie.

Kilka ciekawostek

Jak już wyżej zostało wspomniane orzechy arachidowe znane są również jako fistaszki, czy orzechy ziemne. Same orzechy pochodzą z Brazylii. Charakteryzują się różowoczerwoną i cierpką w smaku skórką. Fistaszki dojrzewają w ziemi na głębokości prawie 5 cm. W związku z tym nazywa się je orzeszkami ziemnymi. Orzechy arachidowe należą do rodziny strączkowych. Orzechy arachidowe uważane są za afrodyzjak. Za głównych producentów rośliny uprawnej orzechów arachidowych wymienia się Indie, Chiny, Nigerię i USA. W Europie orzeszki ziemne uprawiane są we Włoszech i Francji. Olej z orzeszków ziemnych wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym. Na początku XX wieku to właśnie olej z orzeszków ziemnych był wykorzystywany do zasilania pierwszych silników Diesla.

Olej z orzechów arachidowych

Olej z orzechów arachidowych charakteryzuje się intensywnym, orzechowym smakiem i zapachem. Taki olej w kuchni używany jest jako dodatek do wielu dań. Tłoczony na zimno charakteryzuje się głębokim, żółtym kolorem, orzechowym aromatem i słodkim smakiem. Najczęściej stosuje się go jednak w przemyśle kosmetycznym. Przykładowo można użyć go jako olejek do masażu. Ponadto wykorzystuje się go jako dodatek do kosmetyków, czy olejów do kąpieli. Bardzo dobrze wpływa na skórę – w szczególności na skórę suchą (nawilża), łuszczącą się, oraz przy egzemie. Zalecany również do pielęgnacji włosów, a zwłaszcza w przypadku problemów z łupieżem. Krótko mówiąc olej działa na skórę zmiękczająco

Ważne ostrzeżenia

Orzechy arachidowe w wielu przypadkach wywołują alergię, dlatego powinny ich unikać przede wszystkim kobiety w ciąży. Należy wyczulić się na orzechy zatęchłe, lub z wyczuwalną pleśnią w smaku – te są bowiem niejadalne. Należy również unikać zepsutych fistaszków, ponieważ przyczyniają się do wytwarzania aflatoksyny. Jest to toksyna grzybiczna przez którą może dojść do poważnych zmian chorobowych w układzie pokarmowym. Niestety orzeszki ziemne mogą przyczyniać się do rozwoju niektórych odmian raka (zwłaszcza wątroby). Wszystko przez zawarte w nich aflatoksyny, które kumulują się w organizmie.

Zanim kupisz fistaszki pamiętaj, by zapoznać się z ich datą ważności, oraz przyjrzeć się postaci w jakiej występują. Jednym z produktów na bazie orzechów arachidowych jest masło orzechowe, które ogromną popularnością cieszy się w USA, coraz bardziej popularne staje się również w Polsce. Kupując masło orzechowe w sklepie warto wybrać takie, które nie zawiera dodatku olejów i cukru. Naturalne masło orzechowe posiada w swoim składzie jedynie orzechy, czasem z delikatnym dodatkiem soli. W takiej postaci masło orzechowe jest wartościowym produktem odżywczym.

Autor: Redakcja Bakalie.com