Orzechy włoskie a zdrowie

Bakalie.com

Orzechy włoskie są chyba najzdrowszymi ze wszystkich orzechów. Badania naukowe potwierdzają, że ich pozytywny wpływ na zdrowie jest wyższy niż w przypadku orzechów laskowych, brazylijskich, makadamii, pistacji, nerkowca, orzeszków ziemnych czy migdałów. Są bogatym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów, przeciwutleniaczy i kwasów omega-3. Osoby, które jedzą co najmniej 10 g tych orzechów dziennie są bardziej odporne na wiele groźnych chorób.Dzięki zawartym w sobie substancjom orzechy włoskie pomagają nam dbać o układ krążenia, układ pokarmowy i nerwowy. Wspomagają pracę mózgu, chronią przed nowotworami i poprawiają kondycję naszej skóry. Zawierają działające ściągająco garbniki,  przeciwzapalne flawonoidy i związki hamujące drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Powoduje to, ze są stosowane w preparatach pomagających w leczeniu żylaków i hemoroidów. Zawierają też dużą ilość jodu i dzięki temu maja pozytywny wpływ na działanie tarczycy. Spożywanie orzechów włoskich zapobiega też chorobom pęcherzyka żółciowego w tym powstawaniu kamieni żółciowych.

Wpływ orzechów włoskich na układ krążenia

Zawarte w orzechach włoskich wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwasy omega-3 i kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz sterole roślinne oraz koenzym Q10 zmniejszają poziom cholesterolu LDL w organizmie. Mają też działanie przeciwzapalne, zmniejszają lepkość krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Obecna w nich L-arganina rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Dzięki tym właściwościom spożywanie orzechów chroni nas przed udarem i zawałem serca.

Orzech włoski a choroba nowotworowa

Kwas elagowy zawarty w orzechach włoskich jest silnym antyoksydantem. Blokuje on szlaki metaboliczne prowadzące do rozwoju nowotworu, chroni komórki przed wolnymi rodnikami i pomaga w detoksytacji potencjalnych substancji rakotwórczych. Zapobiega też namnażaniu się komórek nowotworowych. Inną substancją o działaniu antynowotworowym zawartą w orzechach jest kwas fenolowy.

Wpływ orzechów włoskich na układ pokarmowy

Od dawna znany jest dobroczynny wpływ orzechów włoskich na kłopoty żołądkowe. Bardzo duże znaczenie w medycynie tradycyjnej mają nalewki z  zielonych orzechów lub odwar z liści orzecha włoskiego, stosowane właśnie przy problemach z układem pokarmowym. Wynika to z silnych właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i przeciwzapalnych tych orzechów. Zawarte w orzechach substancje niszczą bakterie takie jak paciorkowce, gronkowce czy bakterie duru brzusznego. Preparaty na bazie orzechów włoskich stosuje się nie tylko na zatrucia, nieżyty przewodu pokarmowego czy biegunki. Pomagają też w zwalczaniu pasożytów, owrzodzeniach i krwawieniu z przewodu pokarmowego. Orzechy włoskie zawierają też dużo błonnika pokarmowego poprawiającego pracę jelit, zapobiegającego zaparciom i wspomagającego odchudzanie.

Orzechy włoskie a praca mózgu i układu nerwowego

Ponieważ połówki orzecha włoskiego przypominają ludzki mózg, już w starożytności uważano, że mają one zbawienny wpływ na ten organ. Badania współczesnych naukowców potwierdzają tą tezę. Jedzenie orzechów poprawia funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego: zwiększa koncentrację i zdolność zapamiętywania, poprawia nastrój i pomaga w walce z depresją. Jest to spowodowane obecnością w orzechach nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz fosforu i magnezu, które wpływają na szybkość przekazywania impulsów w mózgu i zwiększają ilość połączeń między neuronami. Zawarty w orzechach magnez i kwas foliowy eliminują zmęczenie, pomagają w walce ze stresem i poprawiają jakość snu. Lepszy sen mamy też dzięki obecnej w orzechach melatoninie. Dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy mają też żelazo i miedź również obecne w orzechach włoskich.

Orzechy włoskie a skóra

Orzechy włoskie mają też wpływ na naszą skórę. Zawierają korzystne dla niej witaminy A i E oraz koenzym Q10, które zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w komórkach skóry, dodają jej energii i pobudzają procesy odnowy. Przemywanie skóry nalewką z orzechów czy naparem z ich liści pomaga przy takich chorobach skóry jak trądzik czy egzema. Napar z liści orzecha włoskiego może też zapewnić nam piękną opaleniznę, gdyż działa barwiąco na skórę. Dzięki dużej zawartości garbników i substancji antybakteryjnych napar z liści orzecha pomaga też zwalczać nadmierną potliwość, zwłaszcza stóp. Można w nim moczyć stopy lub dodawać do kąpieli.

 

 Autor: Redakcja Bakalie.com