Włoskie miasto z czekoladowym sekretem

Bakalie.com

Przez lata, podróżnicy byli przyciągani intrygującą Sycylijską historią, dymiącymi wulkanami i niezwykle sławną kuchnią, lecz w jakiś sposób, najsłynniejsza czekolada wyspy – wytwarzana w mieście Światowego Dziedzictwa Unesco – Modica, inspirowana przez antycznych Azteków, pozostała najlepiej chronionym sekretem świata.

Modica -miasto czekolady

Kiedy w XVI wieku, Hiszpanie rządzili Sycylią, konkwistadorzy popłynęli do Meksyku, kupili kakao i przepis, niezbędne do wykonania xocoatl – pasty zmielonej przy pomocy gładkiego kamienia  metate. W przeciwieństwie do przesłodzonej, kremowej przekąski, jaka jest nam znana pod nazwą czekolady, oryginalna xocoatl był bardziej gorzka i wykorzystywana do wzmocnienia mięsnych sosów, ścierana na sałatki lub jedzona samodzielnie jako suplement diety. Jeśli przygotowało się ją z wykorzystaniem określonych przypraw, traktowana była jako afrodyzjak.

W Modice, całe pokolenia przestrzegały tych samych techniki, wykorzystując metates, wykonane z kawałków lawy z wulkanu Etna. Lokalni mieszkańcy mieszali czekoladową pastę z cukrem, „na zimno” dbając o to, aby w trakcie mieszania cukier zbytnio się nie ogrzał, a co za tym idzie by się nie rozpuścił. Dzięki temu, smakołyk zyskał niesamowitą, chrupiącą strukturę. Następnie dodawali smaki szczególnie lubiane na Sycylii, takie jak limonka czy pistacje. Dziś, nadawanie smaków, okazjonalnie adaptowane jest do zaspokojenia Europejskich trendów, między innymi na czekoladę z dodatkiem soli morskiej.

Czeoklada według receptur Azteków

Podczas gdy w Europie, w XIX wieku zaczynano rozwijać zainteresowanie czekoladą mleczną, na Sycylii rodzina Bonajuto praktykowała z największą pieczołowitością przygotowywanie czekolady bez laktozy, ciemnej, według receptur Azteków. W ich niewielkim sklepiku, który powstał już w 1880 roku można spotkać szereg półmisków pełnych maleńkich czekoladowych próbek, nasyconych chilli, cynamonem, olejkiem cytrynowym, solą morską, wanilią, karmelem i innymi smakami.

Niedaleko obok sklepiku rodziny Bonajuto mieści się otwarta w 1935 roku Antica Dolceria Rizza, serwująca odświeżone smakołyki z nietypowymi smakami, takimi jak ognisty imbir.
Biznesy w Modice, bardzo poważnie podchodzą do zachowania i celebrowania ich czekoladowej tradycji ( pomimo, że większość infrastruktury Modiki została zniszczona w 1693 roku, po trzęsieniu ziemi, czekoladowe przetwórstwo przetrwało). W 2013 roku, Konsorcjum do Ochrony Czekolady z Modiki opublikowało przepisy datowane na 1740 rok, zaś w grudniu, coroczny festiwal zwany ChocoModica, dotyczył dwóch rzeczy: czekolady i barokowej architektury. Istnieje tam nawet muzeum czekolady, położone wewnątrz Pałacu Kultury. Wewnątrz praktycznie wszystko wykonane jest z czekolady, od klasycznych pomników, po mapę Włoch. Istnieją także nagrania pokazujące jak tworzy się czekoladę, wraz ze starożytnymi przepisami.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy