Zając z czekolady - słodka tradycja wprost z Egiptu

Bakalie.com

Kiedy myślimy o Świętach Wielkanocnych z łatwością wymieniamy tradycyjne potrawy, pisanki, święconkę z kolorowymi jajkami. Nasza tradycja, rok rocznie ewoluuje przyswajając nowe zwyczaje. Jednym z nich jest uwielbiana przez dzieci zabawa w szukanie wielkanocnego, czekoladowego zająca. Czekoladowe zające lubimy wszyscy, ale czy wiemy skąd pochodzą i jakie historie się z nimi wiążą?

Zając wielkanocny wprost z Egiptu

Zajączek wielkanocny z Egiptu. Brzmi to co najmniej niewiarygodnie. A jednak. Otóż, w mitologii egipskiej jest wyraźnie napisane, że zając symbolizował boginię z miasta Wenut. Zresztą z boginią tą łączone były również jajka, które często jej towarzyszyły. Zajęcza bogini, bo tak ją nazywano, opiekowała się złotym jajkiem, z którego wykluł się Bóg Ra.

Pozostając w mitologii egipskiej warto wspomnieć, że wielkanocny zajączek pojawiał się również po śmierci Ozyrysa. Ozyrys po swej śmierci zmartwychwstał, zaś po tym wydarzeniu zawsze towarzyszył mu zając.

Zając jako symbol wiosny

Kwiecień, to miesiąc paschalny. Miesiąc, w którym dokonuje się wiele przemian także w przyrodzie. Żegnamy zimę, witamy wiosnę. Także przy tej okazji warto wspomnień zająca wielkanocnego. Jego obecność można zaobserwować na starodawnych rycinach, gdzie występował w towarzystwie pięknej, młodej kobiety i jajek. Kobietą tą była bogini Eosture. Eosture była boginią wiosny i płodności. To kolejny przykład tego, że wielkanocny zając posiada wiele znaczeń i ukrytej tradycji, którą naprawdę warto znać.

Tradycja szukania czekoladowych zajączków

Choć obecność zająca w tradycjach wielkanocnych jest dość odległa, sam zwyczaj szukania przez dzieci czekoladowych zajączków pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w ogrodach Białego Domu. Prezydent zachwycony symbolem zajączka, przyniesionego do Ameryki przez duńskich emigrantów wprowadził zwyczaj przedwielkanocnej zabawy, który w ekspresowym tempie rozprzestrzenił się po całym świecie.

Zając z czekolady, który najlepszy?

Wybierając zająca z czekolady, tak samo jak w przypadku innych czekoladowych smakołyków powinniśmy zwrócić uwagę na skład. Im wyższa zawartość czekolady tym lepiej. Oczywiście zając zającowi nie równy. Dziś z łatwością możemy znaleźć nadziewane zające, które smakiem dorównują najlepszym czekoladkom.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Przepisy