Właściwości zdrowotne jęczmienia - zastosowanie w diecie

Bakalie.com

Jęczmień jest jednym z najstarszych zbóż, znanym już od 9000 lat. Mimo iż we współczesnej Europie kojarzy się przede wszystkim z produkcją piwa, od wieków jest doceniany w medycynie ludowej i naturalnej. Dziś karierę na świecie robi głównie młody zielony jęczmień, ale spożywanie tego zboża w wersji bardziej tradycyjnej np. w postaci kaszy czy płatków również może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.

Ziarno jęczmienia zawiera duże ilości białka i skrobi oraz enzymy (proteaza, amylaza) i nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, oleinowy). Jest też źródłem witamin i minerałów: witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego oraz potasu, fosforu, magnezu, wapnia, cynku i manganu.

Jęczmień a choroby układu krążenia

Słód jęczmienny w medycynie tradycyjnej używany jest jako lek na choroby układu krążenia. Współczesne badania wykazały, że ma on zdolność do usuwania złogów tłuszczowych z zablokowanych tętnic. Spożywanie bogatego w błonnik i tokotrienol jęczmienia przyczynia się także do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL. Ponadto jęczmień stabilizuje pracę serca i wyrównuje ciśnienie krwi.

Jęczmień a cukrzyca

Preparaty z ziarna jęczmienia regulują poziom cukru we krwi, ponieważ zmniejsza wchłanianie cukrów z pożywienia. Jednak osoby chore na cukrzyce powinny uważać przy spożywaniu tego zboża, gdyż razem z lekami które biorą może on spowodować zbyt duże obniżenie poziomu glukozy we krwi i doprowadzić do niebezpiecznego stanu hipoglikemii.
 

Jęczmień a nowotwory

W ostatnich latach prowadzone są na świecie badania nad przeciwnowotworowym działaniem ziarna jęczmienia. Zawiera on bowiem inhibitory proteazy, które neutralizują czynniki rakotwórcze w przewodzie pokarmowym, przez co mogą zapobiegać występowaniu nowotworu jelita grubego. Jęczmień pomaga też wzmocnić organizm po chemio – i radioterapii.

Jęczmień a choroby układu pokarmowego

Ziarno jęczmienia wpływa korzystnie na śledzionę, trzustkę, żołądek i jelita. Łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego, problemy trawienne i zaburzenia jelitowe.  Kasza jęczmienna może być podawana osobom z dolegliwościami żołądkowymi.  W medycynie chińskiej używany jest do leczenia zapalenia wątroby.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com