Jęczmień- występowanie, uprawa, produkty

Bakalie.com

Historia jęczmienia

Historia jęczmienia zaczęła się w 7000 w. p.n.e., co jest potwierdzone znaleziskami na Bliskim Wschodzie. To bardzo stare zboże uprawne, tak samo jak pszenica. Jęczmień uprawiany była także w Egipcie, co jest zaznaczone na różnych rysunkach, zachowanych z tamtego okresu, które zostały odnalezione między innymi na ścianach piramid. Dwurzędowy jęczmień jest uprawiany na całym świecie. Jęczmień ten, to taki, który jest potomkiem dzikiego gatunku zaś jego okres wegetacji nie przekracza terminu 3 miesięcy,od zasadzenia.

 

Jęczmień to zboże, które w odległych czasach było używane szczególnie do wypieku chleba, który nazywany był plackowym, czy też wyrobu kasz i piwnego trunku.Na terenach Polski, znalazł się w neolicie, w II w. p.n.e., a świadectwemna to są ziarna wielorzędowego jęczmienia, znajdujące się w regionie Dolnego Śląska.Wyróżnia się jęczmienie wielorzędowe, w których to wszystkie kłoski należą do płodnych, ale również dwurzędowe, w których 2 środkowy kłosek jest płodny, a 2 boczne płonne.

 

Formy jęczmienia uważane za uprawne, najprawdopodobniej pochodząod dwóch azjatyckich, gatunków dzikich, takich jak: Hordeum agriocrithon, wielorzędowego i Hordeum spontaneum, dwurzędowego. Obecnie uznawane są za jeden gatunek.Dla ludności żydowskiej jęczmień, był symbolem niesamowitej mocy i energii do walki, tak samo jak dla Wikingów i gladiatorów rzymskich.W Ameryce jęczmień, odnotował się datą 1493 roku, kiedy to Krzysztof Kolumb wypłynął z Europy i zabrał ze sobą to ziarno.Wyróżnia się aż 16 gatunków jęczmienia, który charakteryzuje się pochodzeniem z krajów, w których panuje umiarkowany i ciepły klimat. Jęczmień można odnaleźć niemal we wszystkich zakątkach świata zaś jego zastosowania sprawdzają się w wielu dziedzinach.Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jęczmienia, jest jęczmień zwyczajny, który swe korzenie ma w Azji i uprawiany jest tam do dnia dzisiejszego.

W Polsce, chwilę po przebytej wojnie, był on rozsiany na znacznej części kraju, w szczególności w części zachodniej, północnej i południowo-wschodniej.Z biegiem lat, doszło do spadku zasiewów, a potęgą jęczmienia stało się Dolne Powiśle, Kujawy i mała część Wielkopolski, gdzie w dużej mierze, proces produkcji wykorzystywany był do powstawania browaru.W okresie przypadającym na rok 1975, uprawy jęczmienia rozpowszechniły się znacząco na terenach zachodniej części Pomorza, Mazowsza, Pojezierza Mazurskiego, wyżyn południowopolskich i drugiej strony Karpat.Patrząc pod kątem produkcyjnym, najwyższa produkcja jęczmienia realizowana jestw regionie Ziemi Chełmińskiej, Kujaw i Wielkopolski.

 

 

Występowanie jęczmienia

 

Rośliny należące do zbożowych, dla znacznej grupy krajów, są podstawą wyżywienia ludności, ponieważ według przeprowadzonych badań grunty uprawne mieszczą się na prawie 70% ziem. Jęczmień to zboże, niezbyt wymagające, które lubi zarówno wysoką i niską temperaturę oraz suszę. Zaś jedyne gdzie nie uprawia się tego zboża, to wilgotny klimat tropikalny. Generalnie uprawiany jest w klimacie podzwrotnikowym i umiarkowanym. To roślina, która ma najkrótszy okres wegetacyjny. Występuje w wielu zakątkach świata m.in. w : Polsce, Niemczech, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Chinach, Ukrainie, Hiszpanii, czy Turcji. W Polsce najbardziej popularnymi regionami, w których występuje jęczmień są trzy województwa: Olsztyńskie, Suwalskie, Elbląskie. Browarny jęczmień występuje na Nizinie Południowo-Wielkopolskiej, Równinie Legnickiej
i Wrocławskiej, na Wyżynie Lubelskiej i na Kujawach. Wykorzystywany w kuchni, cukiernictwie i przetworach.

 

Produkty z jęczmienia

Z jęczmienia produkowanych jest wiele produktów wykorzystywanych w codziennym życiu i kuchni. Produktami tymi są:

  • MĄKA – ziarno podlega wielokrotnemu, ale także etapowemu rozdrobnieniu, przemiałowi, sortowaniu i odsiewaniu.
  • PIWO – jeden z najstarszych i najbardziej popularnych napojów alkoholowych na świecie. Do wytwarzania piwa potrzebny jest słód, który tworzy się mocząc ziarna, doprowadzając do ich kiełkowania i suszenia co nazwa się procesem słodowania jęczmienia. Jęczmień potrzebnydo produkcji piwa, powinien być tworzony zarówno z ziaren krótkich jak i grubych, bardzo dobrze wykształconych, które nie zawierają żadnych plam, a ich odcień jest jasny. Jęczmień do produkcji piwa, wykorzystywany jest dopiero od 6 do 8 tygodni od zbiorów, wtedy osiąga on odpowiednią dojrzałość fizjologiczną i wysoką energię kiełkowania.
  • CHLEB – mąka, która jest wykorzystywana do produkcji chleba, nie zawiera wystarczających pokładów glutenu, który jest niezbędny do wytworzenia delikatności pieczywa. Teraz chleby wyrabia się z mąki pszennej z domieszką mąki jęczmiennej. Chleb upieczony z mąki jęczmiennej to źródło wielu witamin, mikroelementów, skrobi i wysokowartościowych białek. Włączony do codziennej diety, wpływa korzystnie na wyrównanie poziomu cholesterolu we krwi, cukru, obniżenie ciśnienia, a także ma swój udział w tworzeniu ochronnej bariery przewodu pokarmowego, między innymi przed nowotworami.
  • SYROP JĘCZMIENNY – to wyśmienity zamiennik słodzący, wykorzystywany w kuchni, cukierniach i dietach.
  • KASZA JĘCZMIENNA – w skład jej wchodzi kilka rodzajów, takich jak: pęczak, pęczak obtaczany, kasza jęczmienna obtaczana, kasza jęczmienna łamana, kasza perłowa, kasza perłowa prażona.
  • PŁATKI JĘCZMIENNE – to zmiażdżone ziarna jęczmienia, które wykorzystywane były już w medycynie dawnej. Łagodzą dolegliwości trawienne, ale swoje wykorzystanie mają także w pielęgnacji urody, odchudzaniu i kuchni.
  • SOK Z MŁODEGO JĘCZMIENIA- zawarte w nim składniki odżywcze są w 100% wchłaniane przez organizm, nie zawiera błonnika i włókien trawy jęczmiennej. Należy do bardzo żywych enzymatycznie.
  • SUPLEMENTY DIETY Z JĘCZMIENIA – jeden z najbardziej współcześnie obleganych produktów, wspomagający odchudzanie ale również wspomagający leczenie chorób skórnych, sercowych i problemów z cukrzycą. Ma także działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Autor: Redakcja Bakalie.com