Właściwości zdrowotne Aloesu

Bakalie.com

Jak wykorzystuje się aloes

Głównym składnikiem pozyskiwanym z aloesu jest miąższ. W tym celu liście pozbawiane są skóry, następnie masę wypłukuje się kilkakrotnie i wyciska. W wyniku tych zabiegów powstaje aloesowy żel. Z rośliny tej można również pozyskać pulpę, która w swym składzie zawiera zarówno miąższ jak i sok pochodzący z wierzchniej warstwy liści. Jej zawartość stanowią: aloina, barbaloina.

Najpopularniejszy z aloesów - Aloe Vera, stanowi cenne źródło wielu białek. Oprócz tryptofanu zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy, które są niezwykle istotne dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. W miąższu znaleźć można zarówno beta karoten jak i witaminy z grupy B, witaminę C. Obfituje równie w żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk, nikiel, miedź, magnez, sód, mangan. Najważniejszymi jego składnikami są jednak molekuły cukrowe- mukopolisacharydy, które między innymi potrafią aktywizować makrofagi.



Do głównych działań zdrowotnych aloesu zaliczamy

-  regenerację układu nerwowego,

-  przywracanie równowagi kwasowo - zasadowej,

-  wzmacnianie skuteczności funkcjonowania układu immunologicznego- np. poprzez stymulację makrofagów, które to działają destrukcyjnie w stosunku do bakterii i wirusów,

-  przeciwdziałanie osadzaniu się kamieni nerkowych,

-  korzystny wpływ na proces przemiany materii,

-  oczyszczanie organizmu,

-  w znacznym stopniu przyspieszenie procesu gojenia się ran poprzez aktywację fibroblastów,

-  ułatwienie przyswajania witamin w przewodzie pokarmowym,

-  działanie odtruwające wątroby oraz hamujące procesy, które prowadzą do jej degeneracji,

-  defekacja, przez nawadnianie stolca,

-  poprawa krążenia krwi

Komu polecany jest sok z aloesu

Sok z aloesu polecany jest osobom z osłabioną odpornością, niedoborami witamin oraz minerałów, walczącym z chronicznymi zaparciami oraz z chorobą wrzodową żołądka. Sok z aloesu reguluje wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny. Polecany jest także w leczeniu zapalenia jamy ustnej, infekcji grzybiczych, egzem, czyraków, odmrożeń- pobudza przyrost tkanek, wspomaga w przywracaniu krążenia.

Sok z aloesu sprawdza się także w walce z wysuszoną i wrażliwą skórą- wchłania się do 4 razy szybciej niż woda przez co doskonale utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, dodatkowo zapobiega pękaniu naskórka, wzmacnia naczynia krwionośne,

Ponieważ łagodzi obrzęk błony śluzowej polecany jest w leczeniu nieżytu nosa. Bardzo ważną właściwością soku z aloesu jest fakt, że obniża poziom cukru we krwi. Dzięki temu polecany jest osobom zmagającym się z cukrzycą.


Autor: Redakcja Bakalie.com