Sok z Aloesu

Bakalie.com

Wartości odżywcze w soku z aloesu

Sok z aloesu posiada cały wachlarz niezwykle cennych właściwości. Jest to przede wszystkim bomba witaminowa. W swoim składzie zawiera witaminę A, C, E jak również witaminy B1, B2, B3, B6, kwas foliowy ( wit. B9 ) oraz jako jedna z nielicznych roślin również witaminę B12. Taki zestaw bez wątpienia pozwoli doskonale wzmocnić organizm, a witaminy B wpłyną na układ nerwowy. Dawka mikroelementów również jest potężna, bo są to: magnez, wapń, potas, cynk, żelazo, chrom, selen, miedź, mangan, sód, potas. Już jedna szklanka soku dziennie pozwoli chronić nasze zdrowie.  
 

Zadziwiająca jest również ilość aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. Wracając jednak do aminokwasów należy wiedzieć, że z około 22-óch aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu aloes zawiera ich ok. 18 w tym również, te , które nie są wytwarzane przez nasz organizm. Jeśli chodzi i nienasycone kwasy tłuszczowe to możemy wymienić: kwas linolowy, linolenowy, oleinowy, stearynowy, palmitynowy, kaprylowy, mirystynowy, kampasterol oraz beta-sitosterol.

Sok z aloesu a układ pokarmowy

Same korzyści odniesie również nasz układ odpornościowy, na który aloes działa  immunostymulująco. Poleca się jego picie zwłaszcza jesienią i zimą kiedy jesteśmy narażeni na atak rozlicznych wirusów i bakterii. Duża ilość przeciwutleniaczy pomaga zwalczyć wolne rodniki - tym samym spowalnia procesy starzenia.      

Aloes w kosmetyce

  Oprócz właściwości leczniczych aloes wykorzystywany jest też w medycynie naturalnej i kosmetyce. Posiada właściwości nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne i ściągające. Aplikowany bezpośrednio na skórę skutecznie przyspiesza gojenie ran, zadrapań, owrzodzeń oparzeń czy kurzajek.  Koi również oparzenia słoneczne czy bolesne ukąszenia owada. Bez większego trudu odnajdziemy aloes w różnych kosmetykach na półkach sklepowych, ponieważ jego właściwości regeneracyjne i nawilżające doskonale poprawiają wygląd cery. Są to przeróżne żele, maści, kremy i balsamy. Stosowanie szamponu z aloesu pozwala nam z kolei uporać się z łupieżem. Jak widzimy zatem, zastosowanie soku z aloesu jest wszechstronne i nie bez powodu nazywany jest „eliksirem młodości”.

Na co uważać

Kupując sok z aloesu powinniśmy zwrócić uwagę żeby nie był to napój ani koncentrat tylko prawdziwy sok. Jest to ważne, ponieważ koncentrat powstaje przez odparowanie wody i dodanie cukru, a jak zapewne wiemy większość składników odżywczych tej niezwykłej rośliny znajduje się w wodzie.


Autor: Redakcja Bakalie.com