Aloes

Bakalie.com

Historia i występowanie

Pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego, przypuszczalnie z Półwyspu Arabskiego  lub Sudanu. Stąd pochodzą najstarsze informacje o jego właściwościach leczniczych oraz  pielęgnacyjnych.

 Egipskie królowe : Kleopatra i Nefretete stosowały aloes do pielęgnacji ciała. 

W starożytnym Egipcie i Babilonie aloes stosowany był przy balsamowaniu zwłok. Żołnierze Aleksandra Wielkiego, przykładali go do ran, przyspieszając w ten sposób proces gojenia. Stosowali go również starożytni Grecy, Rzymianie, Hebrajczycy, Arabowie,  znany był również w kulturach afrykańskich.

Do  Ameryki Południowej aloes został przywieziony przez marynarzy Krzysztofa Kolumba. Indianie uznali go za roślinę magiczną. Na początku był wieszany nad wejściem, aby chronił przed złymi duchami oraz zapewniał całej rodzinie szczęście i bezpieczeństwo.

 Uprawa

Aloes należy do roślin jednoliściennych. Obecnie znanych jest ok.400 różnych gatunków. Może występować w różnych formach, jako roślina drzewiasta, krzewiasta czy najbardziej nam znana bylina. Często mylnie uważany jest za kaktus, z powodu kolców występujących na brzegach liści, należy jednak do rodziny liliowatych.
Formy drzewiaste i krzewiaste rosną głównie w Afryce południowej i wschodniej, na Półwyspie Arabskim oraz na Madagaskarze. Szczególnie upodobały sobie tereny piaszczyste i kamieniste. Aloes jest niezwykle odporny na przesuszenie i ma nieprawdopodobne umiejętności przeżycia w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. Rośnie na obszarach gdzie panują ekstremalnie wysokie temperatury, silne promieniowanie słoneczne i przez wiele miesięcy nie pada deszcz. Może przetrwać nawet kilkumiesięczne pozbawienie go gleby. Dlatego nazywany jest lilią pustynną. Obecnie dziko rosnący występuje w krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego, Afryce, Meksyku, Brazylii na Kubie i na Wyspach Kanaryjskich
W Polsce Aloes najczęściej spotykamy w formie bylin uprawiany w domach. Najpopularniejszy gatunek to Aloes zwyczajny (Aloe vera). W domowych uprawach możemy spotkać Aloes tygrysi (Aloe variegata) o pięknie ubarwionych, zielono-żółtych liściach nieregularnie cętkowanych. Inne gatunki to Aloes ościsty (Aloe aristata) tworzący półkoliste rozety, czy aloes prążkowany( Aloe striata) o niebieskawo białych liściach z czerwonym brzegiem.
Aloes zwyczajny może osiągnąć wysokość ok.1 m. Ma zwykle około 15-20 mięsistych i ostro zakończonych liści ułożonych w rozetę. Ich brzegi są ostro ząbkowane, stąd często spotykana nazwa aloes uzbrojony.


Produkty z Aloesu

Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów z aloesu. Między innymi aloes kandyzowany, suszony, sok z aloesu, stężony wyciąg z aloesu oraz aloes w formie żelu. Wszystkie te produkty łączy podstawowa cecha aloesu – niesamowite właściwości zdrowotne.

Aloes znany jest ze swoich dobroczynnych działań dla organizmu. Doskonale poprawia odporność, łagodzi zaburzenia układu trawiennego, wspomaga gojenie się ran. Dodatkowo posiada właściwości wyprowadzające toksyny z organizmu. To prawdziwa skarbnica zdrowia.

Aloes kandyzowany oraz aloes suszony to produkty, które pojawiły się w naszych sklepach stosunkowo niedawno, jednakże szybko zyskały rzeszę wiernych zwolenników. Słodki, egzotyczny smak aloesu idealnie wpisuje się jako dodatek do zdrowych śniadań, przekąsek czy odżywczych koktajli. Można również wykorzystać go komponując samodzielnie pełnowartościową granolę.

Aloes do picia, występuje w formie żelu, soku, wyciągu, balsamu oraz powszechnie znanych i lubianych napojów. Może być stosowany jako suplement diety, zdrowy i odżywczy dodatek. W szybki sposób nawadnia nasz organizm oraz zaopatruje go w niezbędne składniki odżywcze, zapewniając młody i promienny wygląd, oraz energię.

Warto stopniowo wprowadzać aloes do diety, zaczynając od jego najbardziej dostępnych form : aloesu suszonego, kandyzowanego czy napojów. Pamiętajmy jednak, aby dokonując wyboru produktu z aloesem, zwrócić uwagę na kraj pochodzenia, zawartość cukrów oraz przyznane certyfikaty.

Autor: Redakcja Bakalie.com