Właściwości kosmetyczne miodu

Bakalie.com

Zastosowanie miodu w kosmetyce

Miody jest urodowym dobrodziejstwem stosowanym od wieków, kochanym i uwielbianym przez tłumy kobiet. Od stuleci miód miał zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jako lek na wiele chorób i przypadłości, w kuchni, dodawany do potraw jak i w pielęgnacji ciała dla zachowania pięknego, młodego wyglądu. Słynna Kleopatra zachwycała się właściwościami miodu i brała kąpiele, w mieszance miodu i oślego mleka. Żona cesarza Nero, Poppea stosowała maski z miodu i mleka, które uważała za źródło swej witalności, utrzymujące piękny i młody wygląd jej twarzy. W dziewiętnastym wieku zaczęły powstawać jedne z pierwszych fabryk kosmetycznych, zaś miód stał się głównym składnikiem produkowanych kosmetyków. W późniejszych czasach zaczęto odbiegać od dodatku miodu, jednak w obecnym przemyśle, coraz częściej ponownie używa się zapomnianych już receptur, traktujących miód, jako niezwykły składnik. Kiedy skóra jest nawilżona, staje się miękka, gładka i elastyczna. Niestety wraz z upływem czasu, narażona jest na działania środków chemicznych i zanieczyszczenie środowiska, przez co traci swoje cenne właściwości, staje się zniszczona – pomarszczona i sucha. Naturalnym składnikiem, wspomagającym proces gojenia się skóry i przywracania jej odpowiedniej sprężystości oraz nawilżenia jest miód. Dlatego też jest składnikiem kosmetyków zarówno dla skóry wrażliwej jak i dla skóry małych dzieci. Miód używany jest do tworzenia maseczek i okładów na skórę, które można stosować nawet do kilku razy dziennie.

Maseczka na twarz z miodu

Do jednej łyżeczki miodu dodaje się żółtko i kopiastą łyżeczkę owsianej mąki, a następnie dokładnie miesza. Tego typu maseczka może być stosowana nawet kilka razy dziennie.

Innym przykładem, jest maseczka zmiękczająca, a zarazem oczyszczająca skórę. Do łyżeczki gliceryny, dodaje się utarte żółtko z jedną łyżeczką miodu. Trzymać ją przez 15 minut, nałożoną na okolice twarzy i szyi.

Kolejna maseczka składa się z przetartego jabłka zmieszanego z jedną łyżką miodu, utrzymywana na twarzy powinna być przez 15 minut, a następnie dokładnie spłukana. Daje świetny efekt nawilżenia i wygładzenia skóry.

 

Maseczka wzmacniająca stworzona jest z kurzego jaja, łyżeczki gliceryny, łyżki miodu oraz szczypty mąki, w celu uzyskania odpowiednio gęstej konsystencji. Taką maseczkę rozprowadza się na twarzy i szyi, po upływie 10 minut spłukuje się letnią wodą.

Jedną z najsłynniejszych maseczek, stosowanych przez wielką Kleopatrę, jest maseczka zawierająca mieszaninę łyżki miodu, łyżki tłustego mleka oraz jednego kurzego białka. Taką maseczkę stosuję się na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy i szyi i pozostawia na okres 30 minut. Należy pamiętać, że maska po upływie wcześniej wspomnianego czasu staje się niesamowicie krucha. Tę maseczkę zmywa się w odpowiedni sposób, najpierw stosując letnią wodę, a następnie chłodną, końcowym zabiegiem jest nawilżenie skóry kremem.

Kąpiel w miodzie

Istnieje również inna forma miodowego relaksu dla skóry, otóż są nią kąpiele, których głównym składnikiem jest właśnie miód. Oczywiście należy dodać, że istnieje wiele kompozycji owych kąpieli, poniżej zaś zaprezentowanych zostanie kilka przykładów.

Pierwszym przykładem kąpieli miodowej jest, napełnienie wanny wodą, której temperatura sięga 37°C, dodanie do niej 100 g miodu i oddanie się relaksowi. Taki rodzaj kąpieli, zalecany jest dla osób chorych oraz wyczerpanych fizycznie bądź  psychicznie.

W celu odżywienia i uelastycznienia skóry, do kąpieli  w ciepłej wodzie należy dodać 350 g soli. Do tego wmieszać wcześniej przygotowaną mieszankę, ciepłego mleka z miodem  ( 350 g ).

Kolejna kąpiel jest stworzona przez słynną George Sand i utrzymuje skórę w niesamowicie subtelnej delikatności. Do wody nie przekraczającej  37°C, należy dolać ½ kg miodu, 30 dag soli oraz 1¼ śmietany. Całość dokładnie wymieszać. Czas takiej kąpieli, nie powinien przekraczać 20 minut.

Dbamy o włosy i cerę z pomocą miodu

By rozjaśnić włosy, należy do  litra ciepłej wody dodać jedną łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać. Taką mieszankę nakłada się na wilgotne , umyte włosy i pozostawia do wyschnięcia.Aby stworzyć naturalną odżywkę miodową na włosy, należy 100 g miodu wymieszać z około 3 łyżkami oliwy z oliwek. Włosy trzeba takim roztworem wysmarować i przykryć. Po 30 minutach dokładnie umyć szamponem. Włosy po takim zabiegu powinny stać się jedwabiste i błyszczące.

Z miodów tworzone są także kompresy ziołowo- olejowe, które wpływają na wzmocnienie i porost włosów. Miód to również świetny środek do demakijażu, który można samemu stworzyć w zaciszu domowym. Otóż 2 łyżki miodu rozdrabniamy z jedną łyżką mydła w płynie i dodajemy 4 łyżki gliceryny. Można także stworzyć środek pomocny w walce z szorstkimi dłońmi. Aby to uzyskać, zaparza się rumianek, do którego dodaje się 20 g gliceryny i 2 łyżki miodu. Tak przyrządzoną mieszankę trzeba energicznie ze sobą zmieszać i wmasować w skórę.

Twórz samodzielnie kosmetyki z miodu

Samodzielnie można również tworzyć mydła, kremy, czy też balsamy do ust, które szczególnie zimą tworzą barierę ochronną przed pierzchnięciem ust. Miód i jego właściwości wykorzystywane są w aromaterapii oraz w  masażu miodowym i klasycznym. Miód w takim zabiegu działa kojąco na skórę, regenerując ją i odżywiając. Równocześnie przyczynia się do usuwania blizn, rozstępów i cellulitu. Kosmetyczne zastosowanie miodu widoczne jest także w SPA i salonach kosmetycznych. Obecnie jest ogromny popyt na miód naturalny, który ma szereg zastosowań i właściwości zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. Miód zawiera różnorodne składniki odżywcze, takie jak: witaminy, enzymy, mikroelementy oraz kwasy organiczne, służące do właściwej regeneracji skóry, które są niezastąpioną pożywką dla organizmu, ciała i duszy. Mimo licznych, powszechnie dostępnych kremów do ciała, powstają także różnego rodzaju balsamy i mleczka do kąpieli.

Jedno jest pewne, miody są dobre prawie na wszystko.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com