Miód wrzosowy- król wśród miodów

Bakalie.com

Miód wrzosowy nazywany jest królem miodów. Bardzo trudno się go pozyskuje przez co dodatkowo zyskuje na wartości. Miód wrzosowy dostępny jest w niewielu pasiekach tylko dlatego, że w Polsce występuje niewielka ilość wrzosowisk. Takim terenem są Bory Dolnośląskie, gdzie panuje idealny klimat i korzystne warunki do zakładania pasiek przez pszczelarzy. Jak wiemy, jeśli czegoś jest mało, jest trudno dostępne to ma wysoką cenę. Tak też jest w przypadku miodu wrzosowego. Jest on droższy od innych gatunków miodu. Jego cena waha się w granicy 80 złotych za litrowy słoik, gdzie za ten sam słoik miodu wielokwiatowego zapłacimy około 30 złotych. Kupując tak drogi miód, pamiętajmy, że gdy jest pozyskiwany z terenów czystych i ekologicznych jest całkiem wolny od zanieczyszczeń i pozostałości chemicznych.

Kilka słów o miodzie wrzosowym

Zbiory miodu wrzosowego przypadają na okres lipca – października. Jest to odmiana bardzo esencjonalna o naturalnym zapachu wrzosu i ostro-gorzkim smaku, co jest rzadkim zjawiskiem wśród miodów. Nie oznacza to jednak, że miód nie jest słodki. Bo mimo swojej ostrości jest przyjemny i delikatny. Jego barwa jest ciepła, rubinowo- brunatna. Miód wrzosowy jest płynnej konsystencji z tendencją do lekkiej galaretowatości. Za taki stan odpowiedzialna jest duża zawartość białek i dekstryn w miodzie. Kiedy miód ulegnie krystalizacji staje się pomarańczowy o konsystencji ziarnistej i masłowej.

Co kryje w sobie miód wrzosowy ?

Miód wrzosowy w swoim składzie ma niewielką ilość witamin, ale za to charakteryzuje się dużą zawartością enzymów i wolnych aminokwasów. Miód wrzosowy zawiera witaminy z grupy A, B, B6 i łatwo przyswajalne żelazo. Miód wrzosowy zawiera dużą ilość hormonów wzrostu, neurohormonów i aż 47 biopierwiastków, równie łatwo przyswajalnych przez organizm człowieka, co żelazo. Do tych pierwiastków należą: chlor, potas, fosfor, wapń, magnez czy sód. Posiada on także właściwości antyseptyczne. Miód królewski zawiera także inhubine, czyli substancję która hamuje rozpowszechnianie się bakterii i wirusów w organizmie człowieka. Dodatkowo w miodzie wrzosowym znajdują się neurohormony takie jak cholina i acetylocholina, kwas foliowy, nikotynowy i pantotenowy.

Kiedy stosować miód królewski?

Zaleca się spożywanie miodu królewskiego w czasie przeziębienia. Zwiększa on wtedy odporność organizmu i chroni przed rozwojem zakażeń. Ze względu na swoje właściwości moczopędne i bakteriobójcze, zaleca się stosowanie miodu wrzosowego przy chorobach nerek i dróg moczowych. Właściwości moczopędne miodu sprawiają, że zwiększa się proces filtracji i wraz z moczem wydalane są substancje przemiany materii. Miód wrzosowy to balsam dla przewodu pokarmowego. Ułatwia trawienie, poprawia i reguluje pracę jelit, pomaga w przyswajaniu składników pokarmowych. Z powodzeniem walczy z zapaleniem żołądka i biegunką. Miód wrzosowy jest doskonałym lekarstwem na ból gardła, a także na wszelkie stany zapalne jamy ustnej w tym przewlekłe zapalenie migdałków. Duża zawartość proliny w miodzie pozwala na zapobieganie chorobie Alzheimera.

Miód wrzosowy w kuchni

Miód wrzosowy może być alternatywą dla cukru. Możemy nim słodzić nie tylko herbatę, ale także kawę czy kakao. Miód wrzosowy ma właściwości rozgrzewające, dlatego zalecany jest jako mieszanka z imbirem i cytryną w stanach przeziębienia. Miód wrzosowy doskonale komponuje się z mięsem słodko- kwaśnym w zalewie miodowej. Może być także dodawany do wszelkiego rodzaju musli, które jada się zazwyczaj z jogurtem naturalnym.

Miód królewski w kosmetyce

Koncerny kosmetyczne również potrafią docenić cudowne właściwości miodu. Wykorzystują go do produkcji kremów, maseczek kosmetycznych, szamponów, balsamów czy peelingów. Preparaty na bazie miodu odżywiają i nawilżają. Dzięki kremom i balsamom skóra staje się lśniąca i sprężysta. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nasza skóra narażona jest na wiatr i mróz niezastąpione są kąpiele relaksacyjno – rozluźniające w miodzie i mleku.

Miód znakomicie nawilża i regeneruje włosy. Szampony na bazie miodu nadają się do każdego typu włosów. Jeśli będziemy dodatkowo stosować maseczki odżywcze lub odżywki osiągniemy podwójny efekt zdrowych włosów. Taka kuracja nie tylko wzmocni włosy, ale również przyśpieszy ich rośnięcie.
Na bazie miodu, w warunkach domowych, z pomocą innych składników, możemy sami przygotować doskonałe kosmetyki, zarówno te do pielęgnacji skóry jaki i do pielęgnacji ciała.

Autor: Redakcja Bakalie.com