Apiterapia, poznaj właściwości medycyny naturalnej na bazie produktów pszczelich

Bakalie.com

Apiterapia medycyna naturalna na bazie pszczelich produktów.

Pszczoły, kojarzą się nam przede wszystkim z tym, że produkują miód. Okazuje się, że przy produkcji miodu powstają także inne produkty pszczele. Dla wielu z was zaskoczeniem pewnie będzie to, że zarówno miodem, jak i produktami pszczelimi można leczyć. Zjawisko to nazywa się apiterapia.

Apiterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która leczy wszelkiego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich takich jak: propolisu, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, pierzgi, a nawet jadu pszczelego. Nazwa apiterapia powstała z połączenia łacińskiej pszczoły (apis) i greckiego leczenia (therapia).

Co mają w sobie produkty pszczele ?

Leczenie miodem i produktami pszczelimi nie jest nowym zjawiskiem. Produkty do tego celu, były wykorzystywane już dawno temu. Z biegiem czasu coraz więcej osób zaczyna przekonywać się do tego typu leczenia. Obecnie, w aptekach, można kupić wiele preparatów leczniczych na bazie miodu lub produktów pszczelich. Leki te, fachowo nazywają się apiterapeutykami. Przystosowane są one do zwalczania dolegliwości dermatologicznych jak i dotyczących narządów wewnętrznych. Preparaty te znajdują też swoje zastosowanie w pediatrii. Leki te są bardzo łagodne. Nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm. Nie można ich w żaden sposób przedawkować.

To co takiego ma w sobie miód, mleczko pszczele, a także propolis, że stosowanie ich jest takie wielokierunkowe? Sekret tkwi w składnikach, z których się składają. Należą do nich kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne, enzymy, liczne witaminy oraz biopierwiastki. Dzięki temu mają działanie regenerujące, bakteriobójcze i wzmacniające, ponadto są przez nasze organizmy bardzo łatwo przyswajane. Wszystko to spowodowane jest staranną pracą pszczół, które dbają o jakość produktów, które powstają w ulach. W rozumowaniu pszczół produkty te, powstają na ich własny użytek i użytek całej pszczelej społeczności. A wiadomo, że każdy kto z założenia robi coś dla siebie robi to najlepiej na świecie.

Kilka słów o miodzie

Najpopularniejszym produktem pracy pszczół jest miód. Na naszym rynku występują różne odmiany miodów. Każdy z nich różni się zapachem, smakiem i ma inne właściwości. Są gatunki miodów bardziej znanych lub mniej znanych.

Najbardziej powszechnym jest miód wielokwiatowy,który powstaje z nektaru zebranego z wielu różnych roślin. Słynie on z doskonałego wpływu na drogi oddechowe i układ krwionośny, a także z właściwości detoksykujących. Kolejnym ze znanych miodów jest miód lipowy. Znakomicie sprawdza się przy infekcjach, przeziębieniu, dużym stresie.

Po miód akacjowy zwarto sięgnąć, gdy cierpimy na zaburzenia ze strony układów pokarmowego oraz moczowego, natomiast po rzepakowy w celu wzmocnienia pracy serca, wątroby i dróg żółciowych. Do mniej znanych, ale nie oznacza to , że do mniej cenionych gatunków miodu zaliczmy miody: wrzosowy, koniczynowy, nostrzykowy, fasolowy czy faceliowy. Bardzo wartościowym produktem, pod względem odżywczym jest miód manuka. Niestety jest to droga odmiana miodu i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Trzeba brać pod uwagę, przy doborze miodu, stan zdrowia i zastanowić się, co właściwie chcielibyśmy za pomocą apiterapii osiągnąć.

Trzeba brać też pod uwagę, że nie każdy gatunek miodu może nam odpowiadać ze względu na zapach i smak. I tak: miód gryczany, który jest bardzo zdrowy ma intensywny, gorzki smak. Najbardziej uniwersalnymi gatunkami, pod względem smakowym i zapachowym, są miód lipowy oraz rzepakowy – przeważnie przypadają one do gustu nawet dzieciom. Czasami trzeba trochę poeksperymentować zanim znajdzie się odpowiedni dla siebie gatunek miodu.

Nie tylko miód leczy

Jedzenie miodu, choć na pewno warto to robić , to jednak tylko jeden z elementów apiterapii. Oprócz tego istnieje jeszcze cała gama innych, również bardzo wartościowych, produktów pszczelich.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli charakteryzuje duża zawartość substancji białkowych. Powoduje to, że jego spożywanie zaleca się osobom zmagającym się z niedoborem tego składnika w diecie, a więc na przykład wegetarianom. Dzięki dobremu wpływowi na przewód pokarmowy, doskonale radzi sobie ze schorzeniami dróg żółciowych i ze schorzeniami wątroby.

Utrwalony pyłek pszczeli do pierzga. Pierzga ma działanie regenerujące. Zaleca się jej stosowanie w stanach przemęczenia nie tylko fizycznego ale i psychicznego, a także w okresach ogólnego osłabienia organizmu.

Propolis

Propolis zwany pszczelim kitem jest uznawany za naturalny antybiotyk XXI wieku. Wszystko to dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Idealnie leczy grypę, przeziębienia, infekcje jamy ustnej, dolegliwości układu pokarmowego, a także problemy skórne. W naturalnym środowisku propolis, używany jest jest przez pszczoły do uszczelnienia ula.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to kolejny, bardzo wartościowy produkt pszczeli wykorzystywany w apiterapii.

W naturalnym środowisku, mleczkiem pszczelim, robotnice karmią larwy oraz pszczelą matkę. Dzięki składnikom odżywczym, mleczko pszczele dodaje energii, zwiększa aktywność, poprawia pracę serca, wspiera funkcjonowanie układu trawiennego oraz ogólnie regeneruje i wzmacnia organizm

Jad pszczeli

Metoda leczenia jadem pszczelim, jest kontrowersyjna. Dlatego stosowanie tego typu działań zaleca się pod nadzorem lekarza. Apitoksynoterapia polega na kontrolowanym żądleniu pacjenta przez pszczoły. Dopuszczalne jest także podawanie jadu pszczelego w formie zastrzyków, czasami w postaci maści, kremów lub inhalacji. Taka forma apiterapii pomocna jest przy leczeniach chorób układu kostnego : artretyzmu czy reumatyzmu. Zalecana jest także przy silnych migrenach, nerwicach, astmie i nadciśnieniu.

Właściwości apiterapii sprawiają, że na pewno warto ją wypróbować w dążeniu do zdrowia

Z całą pewnością apiterapia jest metodą leczenia godną polecenia. Jest bezpieczna, z wyjątkiem alergików o małych dzieci może stosować ją każdy. Nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych, ponieważ oparta jest tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, w przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia środkami farmakologicznymi. Apiterapie można stosować leczniczo jak i profilaktycznie. W ten sposób można budować swoją odporność i poprawiać samopoczucie

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy