Smaki wojewódźtwa podlaskiego

Bakalie.com

Województwo podlaskie to region różnorodnych kultur i religii. Mieszkający na tej ziemi Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini czy Ukraińcy mieli niemały wpływ na kuchnię tych ziem. Podlasie charakteryzuje się potrawami, których nie spotka się w innych regionach naszego kraju. Kuchnia Podlasia oparta jest na darach ziemi, jest prosta, smaczna, a przede wszystkim pożywna.

Zguby

I tu was zaskoczymy, bo potrawę zwaną zgubami nie wszyscy, którzy mieszkają na Podlasiu znają Jest to potrawa, która wywodzi się z terenów nad Bugiem. Zguby to potrawa zrobiona z ciasta pierogowego, nadziewana surowymi ziemniakami. Zaskoczymy was po raz drugi, bo to nie są pierogi. Farsz zawijany jest w duży płat ciasta, tak aby powstał rulon, który kroi się na kawałki i gotuje. Potrawa po ugotowaniu wygląda jak naleśnik pocięty na małe kawałki.

Zupa opieńkowa

Jak wiemy opieńki to grzyby. Jak grzyby to las. Jak las to Puszcza Białowieska. Opieńki to grzyby jesieni. Zebrane w lesie grzyby soli się i przechowuje się w beczkach. Tak przechowywane grzyby używa się nie tylko w restauracjach, ale i w domowych kuchniach.

Marcinek

Marcinek to nie imię, Marcinek to ciasto, które rządzi na każdym ważnym przyjęciu i weselu. Marcinek pochodzi z okolic Hajnówki. Marcinek to nic innego jak sękacz. Ciasto to jest pracochłonne. Składa się z wielu cienko rozwałkowanych placków, przełożonych śmietaną. Tradycyjne ciasto nie powinno być bardzo słodkie.

Babka ziemniaczana, kiszka

Te dwie potrawy to podstawa i klasyka na Podlasiu. Potrafi je przyrządzić każda domowa gospodyni. Zarówno bakę ziemniaczaną, jak i kiszkę robi się z tartych ziemniaków i skwarków, które się zapieka. Babkę piecze się w piekarniku na blaszce, natomiast aby upiec kiszkę, farsz trzeba nałożyć w jelita. Babkę ziemniaczaną można podawać na dwa sposoby:

  • wykwintnie – z sosem grzybowym czy żurawiną,
  • po domowemu – z mlekiem .

Buza

To napój rodem z Bałkanów, pity w Białymstoku, który swoją świetność obchodził przez II Wojną Światową. Buza to napój bezalkoholowy, fermentowany, który powstaje na bazie kaszy jaglanej. Buza powinna być mocno schłodzona, podawana z rodzynkami, aby mogła gasić pragnienie. Można, w smaku buzę porównać do podpiwka. Jednak różni się ona od niego kolorem, a także konsystencją. Buza jest napojem o konsystencji mętnej.

Pierekaczewnik

Pierekaczewnik  to wyrób, który pochodzi z kuchni tatarskiej. Trudna nazwa tej potrawy słusznie wskazuje, że praca nad potrawą też jest trudna i ciężka. Unikalność potrawy powoduje wielowarstwowa struktura będąca rezultatem układania na sobie cienkich (prawie przezroczystych) warstw ciasta. Taki efekt daje bardzo dokładne rozwałkowanie ciasta. Po ułożeniu wszystkich warstw ciasta oraz farszu całość zwija się w rulon. Dzięki temu w przekroju widoczne są charakterystyczne dla pierekaczewnika liczne warstwy ciasta i nadzienia ułożone na przemian. Po upieczeniu potrawa przypomina muszle ślimaka. W zależności od tego, czym nadziejemy pierekaczewnika, jego smak jest albo słodki, albo pikantny. Potrawe je się na ciepło. Dzięki czemu uzyskuje się efekt „chrupiącej skórki”.

Ser koryciński

Zdrowy, polski, lokalny – zyskał serca wielu Polaków zaś na Podlasiu każda szanująca się restauracja ma go w swoim menu. Sposób produkowania sera pozostaje niezmienny od lat – według tradycji od czasów Potopu Szwedzkiego. Ser koryciński jest serem, który powstaje z niepasteryzowanego, pełnego mleka krowiego, z dodatkiem podpuszczki i soli. Ser koryciński produkowany jest na obszarze trzech gmin województwa podlaskiego, w powiecie sokólskim: Korycin, Suchowola, Janów.

Duch Puszczy

Duch Puszczy znany jest także pod nazwą Księżycówka lub Siwucha. Nic nie mówią Ci te nazwy ?
No to zdradzimy Ci tajemnice, że Duch Puszczy to nic innego jak bimber. Kilka lat temu, kiedy próbowano zamienić nielegalny wyrób alkoholowy na „Podlaską Markę Roku” wicestarosta podlaski mówił : „Bimbrownictwo jako jeden z ostatnich reliktów przemysłu ludowego na Podlasiu jest symbolem tego regionu jak oscypki na Podhalu”. Nielegalne bimbrownie likwidowane są przez policję, ale jak za czasów komuny, nielegalny handel kwitnie. Tradycyjnym obszarem działań leśnych fabryczek jest Puszcza Knyszyńska. Jedna z bimbrowni stała się nawet eksponatem w Białostockim Muzeum Wsi.

Kartacze

Kartacze na Suwalszczyźnie zwane są cepelinami. Jeśli ktoś nie wie jak wygląda ta potrawa, można powiedzieć, że przypomina ona pyzy. Jednak nie do końca jest to prawda. Ich receptura i wygląd jest inny. Kartacze robi się z tartych ziemniaków, zarówno świeżych, jak i ugotowanych. Nadziewane są mięsem mielonym i podaje okraszone skwarkami. Kartacze charakteryzuje to, że po ugotowaniu są sine. Efekt ten osiąga się dzięki naturalnemu ciemnieniu ziemniaka.

Sękacz

Jeśli masz niepotrzebnych 40 jaj to zrób sękacz. Legenda mówi, że pierwszego sękacza upieczono specjalnie dla królowej Bony. Tradycyjne staropolskie ciasto było wypiekana na ognisku, nad którym umieszczano gruby drewniany wałek Spływająca i kapiąca masa sprawia, że pojawiają się na nim charakterystyczne sęki. Przeciętny sękacz ma około 50-60 cm wysokości. Bez tego ciasta nie może się obejść żadne podlaskie wesele! Jeżeli chcecie obejrzeć pokaz wypieku sękacza warto się wcześniej umówić.

Wypróbuj przezpis na Buzę z Podlasia

Autor: Redakcja Bakalie.com