Rzeżucha - zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Bakalie.com

Skąd pochodzi rzeżucha?

Jeśli myślicie, że rzeżuchę odkryli Europejczycy, na potrzeby Świąt Wielkiej Nocy, jesteście w wielkim błędzie. Rzeżuchę uprawiali już Starożytni Egipcjanie. W ich ogrodach rosła dumnie, nie tylko jako ozdoba, ale jako klejnot. Tak, rzeżucha odgrywała rolę klejnotu, którym co jakiś czas obdarowywani byli faraonowie. Podobna sytuacja była w Rzymie i Grecji. Tamtejsi mieszkańcy szanowali i czcili rzeżuchę. Nie oni jednak wysiali ją po raz pierwszy.

Rzeżucha przywędrowała z Azji, gdzie występuje w środowisku naturalnym. W Polsce, dopiero w XV wieku zaczęła pojawiać się w przydomowych ogródkach. Ciekawym jest jednak fakt, że taka, ogrodowa rzeżucha znacznie różni się od tej wysiewanej na bibułce przez Wielkanocą. Ogrodowa rzeżucha sięga nawet pół metra wysokości i ma wiele rozgałęzień.
 

Dopiero w XIX wieku rzeżucha powoli zaczęła „wkraczać” do kuchni. Jej wyrazisty, ostry smak zaczął być doceniany jako niezwykła przyprawa. Dziś, bez rzeżuchy nie ma Wielkanocnego koszyczka. Przez lata nabrała symboliki świąt i niezmiennie kojarzy się właśnie z okresem Wielkiej Nocy.

Warto pamiętać jednak, że rzeżucha to dużo więcej niż tylko symbolika.

 

 

Hodowanie rzeżuchy - prosta sprawa

Rzeżuchę, w dzisiejszych czasach uprawiamy szczególnie w domu, rozsiewając ją i pielęgnując, aż do wypuszczenia kiełków. Jest to niezwykle prosty a zarazem znany sposób hodowania rzeżuchy. Mówiąc precyzyjniej są to kiełki rzeżuchy. Najzdrowsza jej część. W kiełkach bowiem jest kilkaset razy więcej wartości odżywczych niż w tradycyjnych roślinach.
 

Chcąc wyhodować kiełki rzeżuchy samodzielnie w domu potrzebujemy jedynie kilku elementów : podstawki,  kawałka gazy i nasion.

Na podstawce układamy kawałek przyciętej gazy, zwilżonej wodą. Rozsypujemy na niej ziarenka, tak by były ułożone równomiernie. Je także lekko spryskujemy wodą, za pomocą spryskiwacza. Tak rozsianą rzeżuchę odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Najlepiej sprawdza się nasłoneczniony parapet. Trzeba pamiętać tylko o regularnym jej nawadnianiu. Ciepło i woda. Są to dwa wymagania uprawowe rzeżuchy. Jeśli jej je zapewnimy, już po 5 dniach będziemy mogli cieszyć się domowymi, zdrowymi kiełkami.

Kiełki rzeżuchy są produktem bardzo dobrze znanym i przez większość osób lubianym. Nawet jeśli nie przepadamy za jej smakiem, urokliwy wygląd i automatyczne świąteczne skojarzenia sprawiają, że ją lubimy.

Kiełki rzeżuchy to nie tylko piękny symbol Wielkiej Nocy. Zawierają w sobie wiele składników odżywczych, które wzmocnią i poprawią stan naszego organizmu.

Przede wszystkim posiada bardzo dużą zawartość witaminy C i K, oraz witamin z grupy B. Zawiera także magnez, jod, fosfor oraz wapń.

Szczególnie polecana jest osobom z zaburzeniami pracy tarczycy, z cukrzycą oraz problemami astmatycznymi.

Warto ją włączyć do swojej diety, nie tylko od Święta!

Autor: Redakcja Bakalie.com