Pistacjowe Ciekawostki

Bakalie.com

Pistacje – smak, zdrowie, ciekawostki

Lody pistacjowe – jeden ze smaków lata na który wielu z nas czeka cały rok. Dzisiaj nie będziemy co prawda mówić o lodach, lecz o samych pistacjach, które nie tylko są doskonałą przekąską, ale i posiadają liczne właściwości zdrowotne. Szczególnie do swojego menu powinni wprowadzić je Ci, którzy chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów, bowiem 30 orzechów pistacji zawiera jedynie 100 kalorii. A jakie jeszcze tajemnice kryją w sobie pistacje?

Właściwości zdrowotne pistacji

Zacznijmy od działań antyoksydacyjnych, gdzie według Departamentu Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych porcja pistacji (28 gramów) posiada ich więcej, niż np. filiżanka zielonej herbaty. Pistacje dzięki licznej zawartości luteiny zmniejszają ryzyko utraty wzroku, głównie wywołanej plamką żółtą w trakcie procesu starzenia się. Pistacje obniżają również poziom lipoprotein i lipidów zawartych we krwi. Regulują także prawidłowy poziom cholesterolu, a także minimalizują ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Według badań, które w 2012 roku opublikowano na łamach magazynu „The Archives of Internal Medicine” regularne spożywanie pistacji znacząco wspomaga prawidłową prace serca. W medycynie ludowej pistacje wykorzystywane są jako środek na ból zębów oraz stwardnienie wątroby.

Pistacje – ważne informacje

Pistacje pochodzą z rodziny przypraw sumak i owocu mango. Dzięki wyżej wspomnianemu związkowi luteiny pistacja posiada charakterystyczny, zielony kolor. Od roku 2006 producenci żywności mają obowiązek zamieszczania informacji o tłuszczach trans. Pistacje nie podlegają procesowi prażenia i są wolne od tłuszczów trans, gdyż w ich obróbce nie używa się oleju. Wspomniane we wstępie lody pistacjowe zawdzięczamy latom 40-stym, a konkretnie Jamesowi W. Parkinsonowi, który do perfekcji opanował sztukę przygotowania lodów pistacjowych. Dziś jak wiemy jest to stały punkt menu niejednej kawiarni. Drzewa rodzące orzechy pistacji są wiatropylne, natomiast jedno męskie drzewo jest w stanie wytworzyć taką ilość pyłku, by zapylić 25 żeńskich drzew rodzących pistacje. Jeśli chodzi o żeńskie drzewa to swoje pierwsze orzechy pistacji rodzą po 5 latach. Ten proces jednak może trwać nawet przez 200 lat. Jeśli skorupki są pęknięte to oznacza, że pistacja jest dojrzała. Samo dojrzewanie przebiega w okresie późnego lata, lub wczesnej jesieni. Łupiny pistacji stają się wówczas różowe. Jeśli chodzi o orzechy pistacjowe to rosną w kiściach. Te wyglądem przypominają kiść winogron, która pokryta jest dosyć mięsistą łupiną. Orzechy pistacji powinny być jak najszybciej obrane z łupin i wysuszone, wówczas uzyskają swój doskonały smak. Pistacje zbiera się przy pomocy maszyn (potrząsających drzewami). Orzechy pistacji zbierane są do specjalnych pojemników, a następnie odwożone do przetwórni. Odpowiednie zbiory uzyskiwane są po okresie 1000 godzinnej, zimowej wegetacji, w temperaturze 7 stopni Celsjusza. Pistacjowe drzewo rodzi owoce co dwa lata. Pistacje oprócz tego, że są doskonałą przekąską to z powodzeniem wykorzystywane są jako dodatek do różnego typu dań, ciast, czy deserów. Z kolei liderem światowej produkcji orzechów pistacjowych jest Kalifornia. Dowód? Uprawia się w niej aż 181 milionów kilogramów pistacji rocznie. Krótko mówiąc orzechy pistacji są cenione nie tylko za walory zdrowotne, ale i smakowe.

Zawartości pistacji

Jeśli chodzi o witaminy, wartości odżywcze pistacji to są one cennym źródłem gamma-tokoferolu, luteiny i beta-karotenu (przeciwutleniacze).W jednej porcji pistacji znajdziemy większe ilości błonnika pokarmowego, niż w większości porcji owoców.

Wiele ciekawostek

Pistacje stanowią przekąskę ludzi już od 9000 lat, zaś drzewo rodzące orzechy pistacji, jest jednym z najstarszych drzew orzechowych świata. O orzechach pistacji pisano już w Biblii, w Księdze Rodzaju 43:11. Warto dodać, że już I wieku naszej ery, cesarz Witeliusz sprowadził orzechy pistacji do Rzymu. Również Rzymski kucharz Apicius, wspomniał o orzechach pistacji w książce kucharskiej swojego autorstwa. W dawnych czasach pistacje były pewnego rodzaju symbolem egoizmu. A wszystko to za sprawą królowej Saby, która kazała zebrać je ze wszystkich plantacji tak, by mogła mieć je tylko dla siebie. Dzięki długiemu terminowi spożycia już w dawnych czasach pistacje były stałym punktem prowiantu podróżników. Pistacje inaczej określa się jako zielone migdały, w Chinach natomiast mówi się, że są orzechami szczęścia. Jeśli chodzi o etymologię słowa pistacja to jest to greckie pistakion, łacińskie pistacium i włoskie pistacchio. W Nowym Meksyku (Alamogordo) znajduje się największe drzewo, które rodzi orzechy pistacjowe. Drzewo to ma 10 metrów wysokości i służy do promowania pistacjowych sadów. 14 lutego jak wiadomo zakochani (i nie tylko!) obchodzą Walentynki, natomiast dwa dni później obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pistacji. Warto również dodać, że dawniej pistacje ręcznie były nie tylko zbierane, ale i uprawiane.


Autor: Redakcja Bakalie.com