Właściwości zdrowotne pistacji

Bakalie.com

Pistacje a zdrowie

Pistacje a zdrowie

Niezwykle smaczne pistacje od dawien dawna uznawane były za symbol zdrowia i dobrego życia. Już starożytni traktowali je jako antidotum na choroby i ekspresową szansę na poprawienie stanu witalnego. Sekret tkwi w tym, że pistacje zawierają bardzo wiele składników odżywczych, niezbędnych do zachowania formy.

Właściwości zdrowotne pistacji

  • Pistacje  wraz z orzechami włoskimi, migdałami i nerkowcami należą do grupy orzechów zawierających bardzo dużą ilość protein, zdrowych tłuszczy i minerałów.
  • Są bogatym źródłem energii. 100 gramów pistacji zawiera 557 kalorii. Dodatkowo, zawierają dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu oleinowego i antyoksydantów. Regularne spożywanie pistacji może wspomóc obniżenie poziomu złego cholesterolu i zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu we krwi. Badania wykazują, że dieta śródziemnomorska, która jest bogata w  błonnik, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, pomaga zredukować chorobę wieńcową i zmniejszyć ryzyko wylewu.
  • Pistacje są niezwykle bogate w antyoksydanty, między innymi w karoteny, witaminę E i w polifenolowe związki antyoksydacyjne. Badania wykazują, że te związki mogą pomóc usunąć toksyny z organizmu, a co za tym idzie chronią przed chorobami, nowotworami i infekcjami.
  • Pistacje są doskonałym źródłem witaminy E
  • Orzechy pistacjowe są pełne witamin z grupy B, między innymi ryboflawiny, niacyny, tiaminy i kwasu pantotenowego. Zawierają także witaminę B6 i kwas foliowy.
  • Pistacje zawierają w sobie dużą ilość miedzi, manganu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku i selenu. 100 gramów orzechów zaspokaja 144% dziennego zapotrzebowania organizmu na miedź. Miedź jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników, metabolizmu a także produkcji czerwonych krwinek.
  • Olej pistacjowy, uzyskiwany z pistacji jest jednym z najzdrowszych olejów spożywczych. Ma delikatny, przyjemny, orzechowy aromat i posiada niezwykłe właściwości zmiękczające. Pomaga uchronić skórę przed wysychaniem. Poza jego użyciem w kuchni, olej z pistacji bardzo często wykorzystywany jest do produkcji lekarstw, w aromaterapii oraz w przemyśle kosmetycznym.
  • Wystarczy garść pistacji dziennie, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na antyoksydanty, minerały, witaminy i proteiny.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com