Nerkowce - skarbnica zdrowia

Bakalie.com

Orzechy nerkowca zawierają wiele cennych składników, dzięki którym mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Udowodniono, że chronią przed cukrzycą, zapobiegają chorobom krążenia i wspomagają pracę układu nerwowego. Mimo iż zawierają dużo tłuszczu i są kaloryczne, wskazane są dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać lub walczą z otyłością. Nerkowce są też bardzo bogatym źródłem niehemowego żelaza. Mimo iż takie żelazo słabo się wchłania, orzechy te zawierają go tak dużo, że są często stosowane w leczeniu anemii. Z kolei dzięki witaminom C i E wzmacniają układ odpornościowy.

Nerkowce a cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu drugiego jest chorobą, na której powstawanie i rozwój ma bardzo duży wpływ nasz styl życia, a przede wszystkim nasza dieta. Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że spożywanie nerkowców hamuje rozwój tej choroby. Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni i dzięki temu poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Nerkowce mają też bardzo niski indeks glikemiczny, czyli ich spożycie nie powoduje gwałtownego skoku glukozy i wyrzutu insuliny.

Nerkowce a choroby układu krążenia

Dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w tym kwasu oleinowego, orzechy nanercza wspomagają pracę układu sercowo – naczyniowego. Zapobiegają one podnoszeniu się poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz poprawiają kondycję naczyń krwionośnych. Nerkowce zawierają też dużo potasu (660mg/100g), który obniża ciśnienie tętnicze i reguluje pracę serca oraz magnezu (292mg/100g) rozszerzającego tętnice i chroniącego przed zawałem. Są też źródłem witaminy K, która ma wpływ na krzepnięcie krwi. Dlatego orzechy nerkowca są zalecane w diecie DASH, która jest szczególnie polecana dla osób z nadciśnieniem tętniczym krwi.

Wpływ orzechów nerkowca na układ nerwowy

Nerkowce są bogate w witaminy z grupy B, a zwłaszcza w niacynę – witaminę B3 zwaną też witaminą PP. Niacyna koi nerwy, dodaje energii, poprawia koncentracje i pamięć. Również zawarty w nich potas i magnez wpływają korzystnie na układ nerwowy i pozwalają radzić sobie w sytuacjach stresowych. Magnez wpływa też na napięcie mięśni miedzy innymi spowodowanie stresem. NNKT również poprawiają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Warto zatem jeść je w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego i oraz jesienią czy zimą, kiedy to mamy większą podatność na obniżenie nastroju.

Nerkowce a odchudzanie

Nerkowce mają dużo kalorii (553 kcal/100g), ale są jednymi z najmniej kalorycznych orzechów. Dlatego osoby, które dbają o linię lub odchudzają się nie powinny przesadzać z ich spożyciem. Jednak garść nerkowców dziennie zmniejsza uczucie głodu i zapobiega odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Podnoszą też one poziom serotoniny w organizmie, co powoduje zmniejszenie apetytu i poprawę nastroju. Również obecne w orzechach NNKT pomagają w procesie utraty wagi.

Nerkowce a włosy, paznokcie i skóra

Dzięki zawartości selenu i cynku, nerkowce mają też wpływ na nasze włosy i paznokcie. Powinny je spożywać przede wszystkim osoby, które mają słabe i przetłuszczające się włosy. To właśnie zawarty w tych orzechach cynk pochłaniania sebum i przeciwdziała wypadaniu włosów. Zawarte w nerkowcach NNKT poprawiają kondycję skóry. Nerkowce są też źródłem antyoksydantów, które między innymi spowalniają proces starzenia się skóry

Orzechy nerkowca w ciąży

Ponieważ zawierają one w sobie mnóstwo witamin i innych substancji odżywczych, są też wskazane dla kobiet w ciąży. Substancje odżywcze zawarte w nerkowcach wspierają prawidłowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Ważne jest tylko, aby przyszła mama nie była uczulona na te orzechy.

Autor: Redakcja Bakalie.com