Masło z orzechów nerkowca - czy jest zdrowe?

Bakalie.com

Jak to jest z tym masłem z nerkowców?

Masło z nerkowców to naturalnie słodkawa pasta przygotowywana z mielonych orzechów nerkowca. Doskonale smakuje na toście a także dodane do smażonych dań oraz wypieków. Masło z nerkowców, to doskonały dodatek do naszej codziennej diety, pod warunkiem, że spożywamy je umiarkowanie. Wysoka zawartość tłuszczów w orzechach sprawia bowiem, że jest ono wysokokaloryczne i niewskazane dla osób na diecie.

Masło z nerkowców - składniki odżywcze

Masło z orzechów nerkowca zawiera 3 gramy protein w 1 jednej łyżeczce. Zapewnia także 4% rekomendowanej, dziennej dawki żelaza i 1 % wapnia. Masło to zawiera także 18% dziennego zapotrzebowania na miedź i 10 % na magnez. Oba minerały wpływają na zdrowie kości, mięśni i stawów. Masło z nerkowców jest także źródłem ryboflawiny, tiaminy, niacyny i witaminy E.

Zdrowe tłuszcze

Siedemdziesiąt pięć procent tłuszczu zawartego w maśle z orzechów nerkowca to kwas oleinowy, odmiana zdrowego nienasyconego tłuszczu, którego możemy spotkać także w oliwie z oliwek. Jest on szczególnie wskazany dla osób dbających o zdrowie serca. Zastąpienie tłuszczami nienasyconymi, tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach zwierzęcych i olejach tropikalnych może znacząco poprawić poziom cholesterolu.

Potencjał zdrowotny

Regularne spożywanie orzechów i produktów z orzechów, takich jak masło orzechowe, może zdecydowanie poprawić jakość diety. Naukowcy zaobserwowali, że osoby jedzące orzechy, w tym nerkowce o wielu właściwościach zdrowotnych, mają o wiele lepsze przyjmowanie określonych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, beta karoten, witamina K, luteina, zeaksantyna, fosfor, miedź, selen, potas i cynk.

Masło z orzechów nerkowca a dieta

Jedna łyżka masła z orzechów nerkowca zawiera 94 kalorie i 8 gramów tłuszczu. Jeśli staracie się zgubić zbędne kilogramy, masło z nerkowców nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie bowiem podnosi kaloryczność przyjmowanych pokarmów.

Najlepszym rozwiązaniem jest zjadać 1 łyżeczkę masła z orzechów nerkowca dziennie tak by dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych i witamin w nim zawartych. Równocześnie zjadanie niewielkiej ilości orzechów sprawia, że czujemy się nasyceni i nie podjadamy między posiłkami.

Zobacz nasz przepis na masło z orzechów nerkowca i zadbaj o swoje zdrowie.

Autor: Redakcja Bakalie.com