Cała prawda o orzechach nerkowca

Bakalie.com

O nekowcach słów kilka

Orzechy nerkowca są też nazywane orzechami nanerczowymi, indyjskimi, bombajskimi lub orzechami cashew. Są one owocami nanercza zachodniego (Anacardium occidentale) zwanego też nerkowcem zachodnim. Jest to drzewo z rodziny nanerczowatych, blisko spokrewnione z pistacja i mango. Nazwa nerkowiec pochodzi od ich charakterystycznego kształtu zbliżonego do nerki. Mają charakterystyczny maślany, tłustawy smak.

Nerkowce pochodzą z obszarów Ameryki Południowej, głownie z Brazylii, ale obecnie są uprawiane przede wszystkim w Indiach, ale również w Wietnamie, Afryce Środkowej i w Ameryce. Orzechy nanerczowi uprawiane w Brazylii są większe i maja słodki smak. Indyjskie są mniejsze, mniej słodkie, ale bardziej chrupkie. Nerkowce możemy kupic prawie we wszystkich rejonach świata.

Drzewo nanerczowe osiąga wysokości 7 – 12 m i żyje około 20 lat. Jego korona jest regularna, niska i już od dołu rozgałęziona. Liście są krótkoogonkowe, skórzaste, jasnozielone. Mają jajowaty kształt i są wieczniezielone. Drewno nerkowca jest odporne na gnicie. Kwiaty tego drzewa są drobne, zebrane w wiechy, zielonkawo lub żółtawo białe. Maja charakterystyczny zapach. Kwiat nanercza składa się z pięciodzielnego kielicha, 5 płatkowej korony, jednego słupka i 10 pręcików, z których przeważnie tylko jeden jest płodny.

Bardzo ciekawie wygląda owoc nanercza, który jest owocem dwuczęściowym. Pierwsza część to tzw. jabłko nanerczowe. Jest ono zgrubiałą częścią łodygi (osadnikiem kwiatowym), ma gruszkowaty kształt i barwę od żółtej do ciemnopomarańczowej. Ma około 10cm długości i 5 cm średnicy. Drugą częścią jest owoc właściwy, pestkowiec zawierający jedno nasiono – orzech nerkowca.

Dlaczego nie możemy kupić nerkowców w skorupkach?

Ponieważ skorupka orzecha jest dla niego naturalną ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, poleca się kupowanie orzechów w skorupkach. Nie dotyczy to orzechów nanerczowych. Nie ma możliwości, aby kupić w sklepie nerkowce nie łuskane. Wynika to z tego, że skorupka nanercza zawiera znaczne ilości olejku eterycznego, który ma bardzo silne właściwości parzące. Jeśli rozłupuje się nerkowce nieumiejętnie, zawarty w nich olejek może dostać się do orzechów, wtedy takie orzechy stają się niejadalne. Olejek ten, znany w handlu jako kardol lub kasz, znajduje się w wewnętrznych warstwach skorupki.

 

W czasie jej rozbijania może prysnąć na rękę i spowodować bolesne oparzenia skóry. Dlatego przed rozbiciem praży się orzechy w skorupkach, dzięki czemu zawarty w nich olejek traci swoje drażniące właściwości. Skorupki nerkowców rozbija się drewnianym młotkiem. Wymaga to dużej zręczności, gdyż w trakcie tej czynności łatwo pokruszyć jądro orzecha. W Indonezji niektórzy producenci stosują specjalną technikę i narzędzia do rozbijania skorupek bez używania podwyższonych temperatur. Narzędzia te za każdym razem muszą być czyszczone, aby nie zanieczyścić olejkiem orzechów nerkowca. Orzechy, które były łuskane w ten sposób są znacznie słodsze, smaczniejsze oraz pożywniejsze w porównaniu do orzechów poddanych podgrzewaniu.

Zastosowanie nerkowców

Orzechy nerkowca są smaczne i cenione w przemyśle spożywczym. Można je spożywać na surowo, pieczone lub jako bakalie. Możemy spotkać nerkowce kandyzowane, oblane jogurtem lub czekoladą. Można je dodawać do ciast i słodyczy. Mogą też być dodawane do sałatek. Aw kuchni indyjskiej dodaje się je w całości do różnych rodzajów curry. Produkuje się też z nich likier zwany kaju. A niekiedy wytłacza jadalny olej. Jadalne są także jądra jabłek nerkowców. Z ich soku sporządza się wino, galaretki, dżemy i marmolady.

Drzewo nanerczowe jest też źródłem cennej żywicy, wykorzystuje się je tez powszechnie w medycynie ludowej. Z ekstraktu z jego liści otrzymuje się środek dezynfekcyjny dodawany do pasty do zębów. Zaś korę wykorzystuje się przy garbowaniu skór.

Olejek ze skorupek orzechów nanerczowych jest bardzo cenny. Służy do wyrobu politury, lakierów, farb, kleju, kwasoodpornego cementu, natłuszczania sieci rybackich, do sporządzania środków odkażających, insektycydów, preparatów antyseptycznych, barwników oraz kitów wodoszczelnych.

Przechowywanie nerkowców

Orzechy nerkowca sprzedaje się łuskane, zapakowane do torebek foliowych lub puszek wypełnionych dwutlenkiem węgla, który zabezpiecza je przed jełczeniem. Tak zapakowane nerkowce można przechowywać nawet dwa lata bez szkody dla smaku. Można też kupować je luzem, na wagę, ale jest to znacznie mniej zdrowe. Przed spożyciem tak zakupionych orzechów należy zwrócić uwagę czy nie maja pleśniowego, zatęchłego zapachu, gdyż mogą się na nim znajdować pleśnie (aflatoksyny), które mogą być przyczyną poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com