Majówka - gdzie pojechać by uniknąć tłumów

Bakalie.com

W tym roku czeka nas prawdziwy długi weekend. Warto nie zwlekać z zaplanowaniem majówkowego wypoczynku, ponieważ chętnych na spędzenie wolnego czasu poza domem będzie wielu. Chcemy przedstawić Wam kilka oryginalnych miejsc, które będą na pewno mniej zatłoczone niż Krupówki w tym samym czasie. Postaramy się, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Rudy Janowickie

Położone są w województwie dolnośląskim, na granicy Środkowych i Zachodnich Sudetów. Nazwa pochodzi od nazwy pasma górskiego- Rudawa Janowicka. Ich cechą charakterystyczną jest odrębny krajobraz- doliny rzeczne, skalne formy, liczne zielone tereny. Poniżej przedstawione zostaną najciekawsze atrakcje, jakimi można cieszyć się na terenie tego parku. 

Jeziora inne niż wszystkie

Tak właśnie można powiedzieć o kolorowych jeziorkach położonych w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Akweny położone są na zboczu Wielkiej Kopy a każde z nich ma inne zabarwienie, które jest ściśle powiązane ze składem chemicznym wyrobiska, na którym się znajduje. Na terenach tych, w XVIII wieku mieszkańcy rozpoczęli wydobycie łupków pirytonośnych. Niestety z początkiem wieku XX kopalnia została zamknięta a wyrobiska zaczęły się napełniać w sposób naturalny wodą. I tak oto powstały nasze „cuda natury”.

Jeziorko żółte

Jest najmłodsze z całej czwórki. Woda zaczęła się w nim zbierać dopiero 20 lat temu. Swe zabarwienie zawdzięcza spływającej ze stoków deszczówce, która gromadzi się w niecce. Położone jest na wysokości 560 m n.p.m.

Jeziorko purpurowe

Powstało jako efekt zalania zbiornika „Nadzieja” w liczącej najwięcej lat kopalni. Jezioro ma 430 m długości oraz 100 m szerokości. Kolor związany jest z obecnością roztworu kwasu siarkowego w wodzie. Zbiornik ten jest również położony na wysokości 560 m n.p.m.

Jeziorko błękitne

Jego inna nazwa to Lazurowe, umiejscowione jest na obszarze dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Jego zabarwienie to efekt obecności związków miedzi. Jego odcienie ulegają zmianie, wszystko zależy od aury panującej na zewnątrz. W najgłębszym miejscu osiąga aż 20 m. Położone jest na wysokości 635 m n.p.m.

Jeziorko zielone

W jego miejscu w dawnych czasach mieściło się wyrobisko „Gustaw”. Nie każdy turysta może je zobaczyć. Pojawia się bowiem jedynie po bardzo obfitych opadach, potrafi zniknąć na szereg długich lat. Ostatni raz widziano je w 1997 roku, kiedy to miały miejsce wielkie powodzie na teranie naszego kraju. Położone jest na wysokości 730 m n.p.m.


Punkty widokowe

Na terenie parku obecnych jest kilka takich lokalizacji. Możemy wspiąć się na  Sokolik ( 620 m n.p.m.), Małą Ostrą (935 m n.p.m.), Wołek ( 878 m n.p.m.), Krzyżną Górę (654 m n.p.m.), Skałę Piec.

Skały

Turyści będą mieli możliwość podziwiania kilku kompleksów skalnych na terenie parku. Jednym z nich są Konie Apokalipsy. Rozpościerają się one na wysokości 900-925 m n.p.m. Na skałkach można zobaczyć kociołki skalne, które przybierają fantazyjne kształty.   W trakcie pobytu w Rudawskim Parku Krajobrazowym można zarówno udać się na pieszą wycieczkę. W dostępnych broszurkach można znaleźć kilka tras i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Różnią się długością, trudnością oraz każda z nich pozwala na podziwianie innych obiektów. Także zadowolone będą osoby, które swój czas wolny lubią spędzać w siodle. Na terenie parku stworzono kilka szlaków konnych. Nie zapomniano o rowerzystach. Do przejechania jest kilka tras - w zależności od zaawansowania. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednią drogę dla siebie. Problemu nie stworzy również znalezienie noclegu. Do wyboru mamy: domki letniskowe i całoroczne, pola namiotowe, schroniska, hotele a także gospodarstwa agroturystyczne.Dolina Pałaców i Ogrodów

Ta propozycja skierowana jest dla miłośników zwiedzania, którzy długi weekend pragną spędzić blisko kultury i sztuki. Jest to szlak turystyczny, który mieści się nieopodal Rudaw Janowickich i Karkonoszy.
Dolina obfituje w wieże i zamki z okresu średniowiecza, renesansowe dworki i pałace z epoki baroku.  Znajduje się ich tutaj blisko 30. Wszystkie budowle znajdują się w otoczeniu wspaniałych parków krajobrazowych, które połączone są ze sobą historycznymi alejkami. Rezydencje zakładały tam tak znakomite rody jak Czartoryscy, Habsburgowie, Radziwiłłowie. W okresie romantyzmu natomiast, dolina ta stanowiła bardzo popularne miejsce wypoczynku. Była mekką wielkich artystów takich jak: Johan Wolfgang Goethe, Fryderyk Chopin, Jon Quincy Adams, którzy zakładali tu swoje szkoły.
Czas wolny można spędzać tutaj na spacerowaniu, lecz także jeżdżąc na rowerze, gdyż utworzone zostały specjalne ścieżki rowerowe dla turystów.
Większość budowli jest dostępnych dla zwiedzających bez żadnej opłaty. Część z nich została przerobiona na kompleksy hotelowe, w których można zamieszkać w trakcie weekendu majowego. Dla osób chcących być jeszcze bliżej natury swoją ofertę przygotowały gospodarstwa agroturystyczne.


Przylądek Stilo


Zapewne większość z Was nawet nie wie, że w Polsce istnienie taki przylądek. Jeśli chcecie spędzić weekend majowy nad morzem, ale bez wszechobecnych tłumów, to miejsce będzie dla Was idealne.
Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Łeby, więc jeśli zatęsknicie za wrzawą 10 minut samochodem i utoniecie w tumulcie ludzi. Przylądek ten może się poszczycić jedną z najpiękniejszych latarni morskich nad morzem Bałtyckim. Do chwili obecnej wskazuje prawidłowy kurs statkom. Spędzając majówkę na przylądku można odwiedzić również rezerwat Choczewskie Cisy.
Co ważne plaża będzie pusta, więc nie musicie się martwić, że zabraknie na niej dla Was miejsca. Na latarni odbyło się wiele oświadczyn, więc jeśli któryś z panów szuka odpowiedniego miejsca do zaręczyn powinien rozważyć tą świetną lokalizację, która uroku nabiera szczególnie przy zachodzie słońca.
Znalezienie noclegu również nie będzie trudne. W pobliżu znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, gościńców oraz domków letniskowych.


Zamek Kliczków

Położony jest w Borach Dolnośląskich w pobliżu Bolesławca. Historia Zamku sięga aż XIII wieku, kiedy to wchodził on w skład granicy pomiędzy Czechami i księstwem Świdnicko-Jaworskim. W okresie II wojny światowej został on skonfiskowany przez Niemców a następnie całkowicie zdewastowany przez wojska sowieckie. W latach dziewięćdziesiątych budynek został zabezpieczony i rozpoczął się proces jego rozbudowy.
Dzisiejsza forma budynku różni się od oryginału. W zamku mieści się hotel z bazą noclegową, salami konferencyjnymi, kawiarniami, restauracją, wypożyczalnią rowerów, kortem tenisowym.
Zamek będzie cieszył się zainteresowaniem miłośników koni. Na terenie kompleksu zachowano oryginalne żłoby, w maneżu urządzono basen, w stajni natomiast powstała recepcja. Kliczków jest jedynym miejscem w Europie, gdzie założono cmentarz koni.
Co roku właściciele organizują Dzień Św. Huberta, który jest patronem jeźdźców oraz myśliwych. W maju ma tam miejsce Wielki Festyn Sportów Konnych i Zabaw Rycerskich. Zwiedzający mogą podziwiać Euroregionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody jak i Turniej Rycerski o Miecz Kasztelana Zamku Kliczków. Najbardziej spektakularna jest bitwa tocząca się o zamek.


Maurzyce

To propozycja dla osób chcących zasmakować życia w dawnych czasach. Wieś ta położona jest jedynie godzinę drogi od Warszawy w pobliżu Łowicza. Można tu spróbować swych sił w domowym wypiekaniu chleba, robieniu wycinanek, z których ten region słynie. 3 oraz 5 maja co roku organizowany jest tutaj festyn, w trakcie którego można zobaczyć oryginale łowickie stroje i zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Wszystko to odbywa się w otoczeniu domostw sprzed blisko 100 lat.
Jeśli znudzi się Wam zwiedzanie skansenu możecie wybrać się na wycieczkę rowerową. W niecałą godzinę można dojechać do pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, który otoczony jest niezwykle malowniczym parkiem Arkadia z XVIII wieku. Miłośnicy koni znajdą tu również coś dla siebie. Wystarczy udać się do stadniny w Walewicach. W przeszłości była ona własnością kochanki Napoleona Bonaparte- Marii Walewskiej.
Będąc w Maurzycach punktem obowiązkowym jest oczywiście zwiedzanie Łowicza. W pobliżu znajduje się także Muzeum Guzików, gdzie znaleźć można takie unikaty jak: guziki Wisławy Szymborskiej, Charliego Chaplina, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy spinkę od koszuli Witkacego.
Noclegi są uzależnione od zawartości naszego portfela. Najtańsze są pokoje, które wynająć można w Łowiczu, jeśli natomiast dysponujemy dużymi zasobami pieniężnymi możemy wynająć apartament w Walewicach.

Autor: Redakcja Bakalie.com