Herbaty mieszane

Bakalie.com

Kilka słów o herbacie

Herbaty mieszane uzyskiwane są z czołowych gatunków herbat, które spełniają rolę bazy. Do herbat bazowych zaliczane są: czarna, biała, zielona, czy Oolong. Do tychże herbat, dodawane są liczne mieszanki ziół. Przykładem jest np. Masala Chai, której bazą jest herbata czarna, a dodatkiem aromatyczne przyprawy korzenne i zioła. Następnym przykładem cieszącym się dużą popularnością jest herbata Earl Grey - mieszanka czarnej herbaty i bergamotki.

Istnieje wiele dobrze znanych, mieszanych herbat, jednak czy znajdzie się ktoś, kto przygotowuje takie herbaciane mieszanki samodzielnie? Dobra bazowa herbata, wzbogacona dodatkami, staje się niepowtarzalna i uzyskuje dodatkowe właściwości lecznicze oraz walory smakowe. Pisząc o herbacie mieszanej, należy wspomnieć, że posiada dużo właściwości zdrowotnych, ponieważ zawiera mnóstwo witamin, między innymi witaminy A, B1, B2, C, E, K. W swoim składzie nie brakuje jej także minerałów : magnezu, potasu, żelaza, cynku, i fluoru. Ich zadaniem jest działanie pobudzające i poprawiające samopoczucie oraz koncentrację. Warto wspomnieć, że herbata wspomaga naturalnie układ immunologiczny.

Herbaty mieszane, można przyrządzać według własnych preferencji smakowych, należy jednak zachować kilka zasad.Przechodząc do procesu komponowania własnego wywaru, należy pamiętać by w pierwszej kolejności dokonać wyboru, dobrej gatunkowo herbaty liściastej (bazą mogą być dowolne odmiany herbaty). Wcześniej powinno się, przygotować wszelkie dodatkowe składniki smakowe, czy też zapachowe, które będą łącznikiem.

Tworzymy własną herbatę mieszaną

By stworzyć własną herbatę, należy przygotować szczelny pojemnik, do którego wsypany będzie susz herbaty bazowej i dodatki. Następnie trzeba zamknąć pojemnik i bardzo dobrze potrząsnąć, by wszystkie składniki się wymieszały. Odpowiednio przechowywana kompozycja po brzegi nasycona jest smakami i staje się bardzo aromatyczna.

 

Dodatkami mogą być:

Jagody goji - zwane czerwonymi diamentami, regulują pracę serca, ciśnienie krwi, cholesterol i obniżają skoki związane z chorobą cukrzycową.

Rozmaryn - posiadający niezwykłe działanie pobudzające, odkażające i wzmacniające pamięć.  

Tymianek - bardzo wyrazisty w smaku, o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z jego używaniem, ponieważ zawiera w sobie tymol, który spożywany w dużych ilościach jest trujący.

Kardamon - zwalcza problemy trawienne, usuwa toksyny z dróg moczowych, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, pomaga walczyć z nieświeżym oddechem i chorobami jamy ustnej.

Imbir - działający przeciwzapalnie w czasie przeziębienia, rozkurczowo w czasie bólu, polecany jest również jako środek na mdłości, cieszy się  dużą popularnością wśród kobiet źle znoszących pierwszy trymestr ciąży.

Orzechy włoskie - zawierają magnez, witaminę E i B. Cieszą się wysokim stężeniem kwasów tłuszczowych omega-3 i bogactwem błonnika.  

Suszone owoce i bakalie - posiadają moc uzdrawiania i wspomagają regenerację organizmu.

 

 Autor: Redakcja Bakalie.com