Suszone owoce - słodkie zdrowie

Bakalie.com

Daktyle

Mocno dojrzałe daktyle w swym składzie zawierać mogą aż do 80% cukrów prostych, które są z łatwością trawione przez nasz organizm. Dodatkowo jest to cenny produkt spożywczy m.in. w diecie sportowców, gdyż dostarcza dużej porcji energii. Ich regularne jedzenie skutecznie uzupełnia niedobory glikogenu w organizmie, obniża ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych. Daktyle stanowią także źródło błonnika pokarmowego, wpływającego korzystnie na procesy trawienne. Jeśli cierpicie na problemy z regularnym wypróżnianiem koniecznie powinniście włączyć je do swojego jadłospisu. Obniżają także poziom złego cholesterolu, przez co złogi nie odkładają się w naczyniach.

 

Figi

Figi mają ogromny wpływ na obniżenie cholesterolu oraz regulacje pracy układu krwionośnego. Owoc ten zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na nadciśnienie - figi bowiem są bogate w potas, który świetnie radzi sobie ze zwalczaniem tej dolegliwości. Owoce te mają poza tym trzy właściwości, które doskonale wspomagają pracę naszego organizmu: przeciwzapalną, przeciwutleniającą oraz przeciwdrobnoustrojową. Jedli je atleci przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich, by ich organizmy były w jak najlepszych dyspozycjach przed konkurencjami sportowymi. Owoce te są bogate w sole mineralne, zawierają: potas, wapń, magnez oraz fosfor.

Żurawina

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym żurawina pomaga chorym na przeziębienie, anginę, zatrucia żołądkowe czy choroby pęcherza. Zawarte w niej proantocyjanidyny, chronią wątrobę, obniżają poziom cukru we krwi oraz wzmagają siłę skurczu mięśnia sercowego. Żurawina przynosi też ulgę kobietom w czasie menopauzy. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy może też zmniejszyć ryzyko występowania chorób takich jak zaćma, choroba Parkinsona, Alzheimera oraz reumatyzm. Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, zawiera witaminy B1, B2, B6, C, E, karoten oraz pierwiastki takie jak wapń, fosfor, sód, potas, jod, żelazo i miedź. Ma też w sobie garbniki, taniny i kwasu owocowe – cytrynowy i jabłkowy. To właśnie one odpowiadają za jej charakterystyczny słodko – cierpki smak.

Suszone śliwki

Okazuje się, że suszone śliwki są cenniejszym źródłem witaminy A i błonnika (aż 5 krotnie!) od świeżych owoców. Ze względu na dużą zawartość żelaza oraz fosforu są bardzo polecane wegetarianom, aby uzupełniać niedobory tych pierwiastków w diecie. Posiadają również właściwości oczyszczające organizm, a wszystko to dzięki obecności pektyn w ich składzie. Ich regularne spożywanie poprawi pracę układu pokarmowego i będzie przeciwdziałać zaparciom. Należy jednak uważać z ich spożyciem. Zawierają bowiem aż 5 razy więcej kalorii niż świeże owoce. Dzięki wysokiej zawartości potasu w swym składzie są polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Co szczególnie interesujące owoce te w swym składzie zawierają również bor- pierwiastek niezwykle potrzebny dla kobiet w trakcie i po menopauzie. W sposób efektywny wchłaniają również cukier, dzięki czemu proces spalania tłuszczu przebiega szybciej. Badania przeprowadzane przez naukowców dowiodły, że śliwki zawierają najwięcej antyoksydantów wśród wszystkich owoców.

Morele

Owoce moreli uchodzą za niezwykle zdrowe. Zawierają dużo witaminy C – szklanka soku z moreli wystarczy na pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Zawierają też sporo żelaza. W przypadku moreli ich wpływ jest pozytywny nie tylko na wnętrze ludzkiego organizmu, ale również na tę zewnętrzną część. Ich właściwości anty-trądzikowe i wspomagające wygląd naszej skóry wykorzystał przemysł kosmetyczny. Z dodatkiem oleju z nasion moreli produkowane są kremy, balsamy i toniki o właściwościach wygładzających i odżywczych. Zawierają dużą dawkę beta-karotenu, a także sporo witaminy B2. Morele pomagają w tworzeniu czerwonych ciałek krwi przez co świetnie służą jako suplement diety wzmacniający i regenerujący organizm. 

Autor: Redakcja Bakalie.com