Goji

Bakalie.com

Historia i występowanie

Jagody goji pochodzą z dwóch gatunków krzewów: kolcowoju chińskiego (Lycium chinense) i szkarłatnego zwanego również pospolitym (Lycium barbarum syn. L. halimifolium). Gatunki te  należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae ) i pochodzą z obszarów Azji.

Kolcowój chiński  pochodzi z Himalajów i  uprawiany był tam od kilku tysięcy lat.  Jego owoce stanowiły część jadłospisu tamtejszej ludności. Owoce goji wykorzystywane były w medycynie Nepalu, Tybetu oraz w Chinach od wielu wieków. Natomiast pierwszy ich opis pochodzi dopiero z 500 roku. Zawdzięczamy go chińskiemu filozofowi i lekarzowi Tao Hong-jing, który swoje farmakologiczne obserwacje zawarł w "Ben Cao Jing Ji Zhu" (zebrane Komentarze do Farmakopei kanonicznej).  W kuchni chińskiej z jagód parzono herbaty, dodawano je do zup. W medycynie stosowano przy leczeniu chorób oczu oraz jako specyfiki zwiększające wytrzymałość. Uważano, że kolcowój jest zielem przedłużającym życie,  opóźniającym efekty starzenia. Nazwa owoców kolcowoju pochodzi najprawdopodobniej od nazwy obszaru Gojal, który  znajduje się  w pobliżu granicy z Chinami i Afganistanem.  Nie znamy daty, kiedy nasiona goji przedostały się na inne kontynenty. Wiadomo jest, że najpierw  trafiły do Ameryki Południowej później do Europy.

Uprawa

Kolcowój chiński jest to zdrewniały krzew dorastający do 1 m wysokości. Wytwarza łodygi pokryte cierniami. Liście lancetowate, barwy ciemnozielonej wyrastają pojedynczo lub skupione po2-5. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty fioletowe, mają dzwonkowaty kształt. Należy do roślin miododajnych. Owoce to jasnopomarańczowe lub czerwone jagody długości około 1 cm o słodkim smaku.Kolcowój szkarłatny, pospolity jest większy od kolcowoju chińskiego. Dorasta do 3 metrów wysokości. Wytwarza większe od niego jagody o wielkości 2 cm, ale mniej słodkie.Jagody goji są okrągłe lub owalne. Ze względu na to iż są bardzo delikatne nie zrywa się ich z drzewa, lecz delikatnie strząsa i suszy na słońcu. Kolcowoje nie mają wysokich wymagań uprawowych. W Polsce można je  uprawiać w ogrodach, gdyż są odporne na mróz. Dobrze znoszą suszę i wysoką temperaturę. Przydatne są  do utwardzania gruntu na nasypach i zboczach.

Produkty z Jagód Goji

Jagody goji w smaku przypominają żurawinę z lekką nutką smaku pomidorowego i odrobiną ziołowego. Spożywać możne je jak rodzynki lub inne suszone owoce. Z ugotowanych suszonych jagód goji można przyrządzić również herbatę ziołową, czy dodać je do herbaty czerwonej. Produkowane są z nich soki, wina, suplementy diety.

Najpopularniejszą i zarazem najłatwiej dostępną formą jagód goji, są suszone owoce. Jagody goji, po wysuszeniu są wielkości małych rodzynek, zachowują jednak swój świeży i intensywny, czerwony kolor. Suszone owoce goji są dostępne w większości większych marketów, w sklepach zdrowej żywności oraz w Internecie.

Ich popularność rośnie w szybkim tempie, głównie ze względu na bardzo dużą ilość pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia i organizmu.

Suszone owoce jagód goji, nie są tak słodkie jak rodzynki. Mają lekko mdławy smak. Nie warto jednak się tym zrażać. Dodane do kisielu, płatków czy koktajlu zmienią nie tylko swój kształt – staną się pulchne i mięciutki, ale także dopełnią smakiem każde danie. Idealnie nadają się jako uzupełnienie zdrowej diety dzieci oraz osób cierpiących na sezonowe osłabienie organizmu.

Jagody goji są również dostępne w postaci skoncentrowanych soków oraz suplementów diety.

Sok z jagód goji to alternatywa dla osób, które nie przepadają za jedzeniem tradycyjnych, suszonych owoców. Sok ten zawiera dokładnie te same wartości odżywcze i wykazuje takie same właściwości zdrowotne dla naszego organizmu. Możemy dodawać go do herbaty, bądź rozcieńczać wodą. Może nam posłużyć również jako wzmocnienie galaretek czy kisielu. Ze względu na dużą zawartość witaminy C i antyoksydantów, sok z jagód goji poprawia naszą odporność, wspomaga regulację poziomu cukru we krwi oraz jak głosi tradycyjna medycyna chińska – przyczynia się do zachowania długowieczności.

Autor: Redakcja Bakalie.com