Rooibos

Bakalie.com

Pochodzenie i uprawa

Czerwony krzew - tak właśnie brzmi tłumaczenie nazwy herbaty Rooibos. To roślina, która swoje korzenie ma w Południowej Afryce. Osiąga wysokość 1,5 m. i uprawiana jest w Górach Cedar. Gleba na której rośnie Rooibos jest naturalna, dlatego też niepotrzebne są żadne sztuczne nawozy i środki owadobójcze. Jej uprawa jest całkowicie wolna od chemii. Liście krzewu są cienkie jak igła i zbierane latem. Zbiory rozdrabnia się, zrasza wodą, poddaje fermentacji, a w końcowej fazie suszy na słońcu. Jej barwa przypomina czerwień połączoną z nutą pomarańczy, czyli odzwierciedla barwy i zapach wiosny.

Minerały w herbacie rooibos

Rooibos, zawiera bardzo dużo potrzebnych organizmowi minerałów i witamin. Herbata ta zawiera między innymi kwasy fenolowe, które chronią przewód pokarmowy i działają rozkurczowo, dlatego powinno się je stosować przy zapaleniu jelit czy też bolesnej menstruacji. Zawiera także przeciwutleniacze, wzmacniające układ odpornościowy, spowalniające procesy starzenia się oraz poprawę skóry trądzikowej. Przeciwutleniacze, mają także częściowy wpływ na hamowanie produkcji komórek nowotworowych i odpowiadają za regulację ciśnienia krwi. W swoim składzie, nie brakuje jej też mikroelementów takich jak: żelazo, które jest kluczowe w walce z anemią; potas, wapno, miedź, magnez, fluor oraz cynk, który ma duży wpływ na cerę.

Rooibos walczy z depresją i z nadciśnieniem

Rooibos świetnie sprawdzi się w walce z depresją, o której coraz częściej się słyszy nie tylko wśród dorosłych, ale co najgorsze dzieci. Dlaczego? Ponieważ jest środkiem antydepresyjnym, pochodzenia naturalnego. Bardzo ważny jest fakt, który z pewnością ucieszy niejednego alergika, że Rooibos w swoim składzie posiada kwercetynę, hamującą objawy alergii, poprzez stopniowe uwalnianie histaminy. Picie herbaty Rooibos jest korzystne dla matek karmiących, ponieważ wzmaga wytwarzanie pokarmu dla dziecka. Stosowana jest także w zapobieganiu kolki niemowlęcej. Wycisza również zaburzenia pracy układu pokarmowego, czyli męczące mdłości, zgagę, skurcze ale również problemy związane z wrzodami.

Herbata Rooibos nadaje się również doskonale przy oparzeniach słonecznych, oraz przy problemach kostnych. Napar z czerwonego krzewu może być pity przez cały dzień. Ze względu na fakt, że nie podnosi ciśnienia, mogą go spożywać osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Rooibos- jak parzyć ?

Najbardziej wartościową i smaczną herbatę Rooibos, uzyskuje się poprzez parzenie jej, przez  co najmniej 5 minut. Należy wcześniej wyparzyć naczynie, w którym będzie parzony susz, następnie wsypać 1 kopiastą łyżeczkę herbaty (odnosząc się tutaj do jednej filiżanki naparu), zalać gotującą wodą i pozostawić na wcześniej wspomniany czas, do zaparzenia. Można słodzić ją miodem, cukrem trzcinowym czy melasą, w zależności od gustu i preferencji smakowych. W sklepach dostępna jest szeroka gama herbat Rooibos. Można spotkać Rooibos z wanilią i miodem, z cynamonem, cytryną, oraz wiele innych.

Autor: Redakcja Bakalie.com