Trufle czekoladowe - wykwintny smak czekolady

Bakalie.com

Każdy z nas uwielbia smakowite czekoladowe trufle, lecz bardzo niewielu wie dlaczego smakują tak dobrze. Wymyślone przez Francuzów, oryginalne, czekoladowe trufle były kulkami ganache ( mieszanki czekolady i śmietanki kremówki) często aromatyzowanymi i obtaczanymi w gorzkim kakao. Ich nazwa, jak można się łatwo domyślić odnosiła się do grzybów, czarnych trufli – ze względu na silne wizualne podobieństwo.

Zgodnie z legendą, trufle czekoladowe zostały stworzone w kuchni Francuskiego giganta Auguste Escoffiera, w roku 1920. Pewnego dnia, podczas gdy jego pomocnik i uczeń próbował przygotować krem do tortów, przypadkowo wlał gorącą śmietankę do miski pełnej pokruszonej czekolady, zamiast do jajek utartych z cukrem. Kiedy mieszanka czekolady i śmietanki zastygła, cukiernik zauważył, że może swobodnie kształtować z masy niewielkie kulki, gdyż jest ona niezwykle plastyczna. Kiedy zaczął obtaczać swoje nowe czekoladowe odkrycie w mielonym kakao, trufle stały się przysmakiem i dumą nie tylko Francji ale i całych Włoch. Czekoladowy smakołyk wciąż ewaluował. Jego nadzienie było aromatyzowane szampanem i smakowymi likierami, zaś z wierzchu zaczął być obtaczany siekanymi orzechami i cukrem.

W dzisiejszych czasach nazwa trufle bardzo często wykorzystywana jest do nazywania wszelkich nadziewanych czekolad, co jest niestety bardzo mylące. Wiąże się to z tym, że sugerując się jedynie nazwą na opakowaniu ciężko jest nam stwierdzić, czy trufle będą kulkami z kremu ganache czy jedynie czekoladkami z kremem.

 

Trufla współcześnie

Jakie są współczesne trufle?

Współczesne trufle mogą być obtaczane w ziarnach pieprzu, w słodkim curry i papryce a także mogą być ozdobione kuwerturą. Jednakże wciąż mają wiele cech wspólnych: są kulkami, kwadratami lub innymi kształtami wypełnionymi kremem ganache.

 

Co nie jest truflą?

Wszystkie inne nadziewane czekoladki, nadziewane kremami owocowymi lub kremami smakowymi,  bitą śmietaną czy smakową masą. Prawdziwe trufle nadziane są kremem ganache czyli mieszanką czekolady i śmietanki kremówki.

Domowe trufle

Dobra wiadomość dla wszystkich smakoszy trufli i tych którzy dobrze odnajdują się w kuchni!

Aby mieć pewność, że trufle są truflami z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko czekoladkami wypełnionymi kremem możemy przygotować je samodzielnie. Przepis jest na tyle prosty, że nawet amator w kuchni doskonale sobie z tym poradzi. 

 

Na około 40-50 trufli potrzebne nam będzie:

 

  • 150 ml tłustej śmietanki 36%,
  • 400 g prawdziwej gorzkiej czekolady (np. Wedel),
  • 50 g miodu kwiatowego,
  • 1 laska wanilii,
  • 50 g masła,
  • 80 g gorzkiego kakao do obtaczania,

Zaczynamy od podgrzania w garnuszku śmietanki wraz z laską wanilii i z miodem. Po wymieszaniu i odstawieniu z gazu dodajemy czekoladę, która nam się również rozpuści. Na końcu dodajemy masło i wszystko jeszcze raz mieszamy. Z gotowej masy formuję kulki wcześniej przekładając ją do innego naczynia, np. miski. Pozostawiamy do zastygnięcia (niekoniecznie wkładając do lodówki), na końcu obtaczamy kakao. Smacznego!

Oczywiście są różne wariacje dotyczące trufli. Zamiast wanilii można dodać również chilii,  cynamon bądź przyprawę do piernika. Do obtaczania z kolei zamiast kakao doskonale posłużą nam również wiórki kokosowe bądź przemielone na pył orzechy laskowe. Dla osób lubiących suszone śliwki ciekawą wariacją może być zanurzenie ich w czekoladzie i formowanie kulek ze śliwką- niespodzianką w środku. Również jeśli chodzi o kształty możemy formować je przeróżnie począwszy od kulek, poprzez kwadraty po nieco bezkształtną, niezbyt atrakcyjną bryłkę, ale tak naprawdę najbardziej przypominającą te najdroższe na świecie grzyby.

Autor: Redakcja Bakalie.com