Choroby serca - jaką dietę stosować

Bakalie.com

Ma znaczenie co jemy i jak jemy

Źle dobrana i zbilansowana dieta, w której „królują” sól, tłuszcz, słodycze sprzyja powstawaniu otyłości. W konsekwencji dochodzi do podwyższenie poziomu ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu cholesterolu, czyli czynników, które w dużej mierze odpowiadają za powstawanie chorób serca.

Zdrowa dieta, to taka, w której jej elementy są odpowiednio zbilansowane. Trzeba pamiętać, że nasz organizm potrzebuje wszystkich składników, aby funkcjonować w sposób prawidłowy.


 

Zasady diety zbilansowanej, chroniącej nasze serce

  • regularność spożywanych posiłków- zaleca się 5 posiłków dziennie, o stałych porach,
  • tłuszcz- należy ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Z diety należy wyeliminować: słoninę, smalec, masło, ser żółty, majonez. Poleca się tłuszcze roślinne, które w swym składzie zawierają kwasy tłuszczowe jedno i wielonasycone oraz kwasy omega-3 i omega-6. Zaleca się włączenie do menu: oleju słonecznikowego, rzepakowego, orzechów ziemnych, włoskich, ryb morskich, awokado. Produkty te obniżają stężenie złego cholesterolu, poprawiają przepływ krwi przez naczynia.
  • cukier- zaleca się, aby zastąpić go węglowodanami złożonymi, które stanowią doskonałe źródło błonnika dla organizmu,
  • alkohol- najlepiej, jeśli jest wyeliminowany z diety całkowicie. Podnosi poziom triglicerydów oraz ciśnienie tętnicze krwi,
  • witaminy i minerały- szczególnie istotne w diecie są witaminy antyoksydacyjne –C i E oraz beta-karoten. Ich źródłem są warzywa i owoce. Hamują w sposób skuteczny działanie wolnych rodników, których obecność w nadmiarze sprzyja rozwojowi miażdżycy. Istotne są też witaminy z grupy B, które zawarte są w: mięsie, kaszy, rybach. Minerałem, o którym nie należy zapomnieć jest potas, który znajduje się w pomidorach, warzywach strączkowych, orzechach. Wpływa bowiem na prawidłowy rytm pracy serca.
  • sól- dzienne jej spożycie nie powinno przekraczać 6 gramów.
Autor: Redakcja Bakalie.com