Bakalie w ciąży. Czyli co jeść by zachować zdrowie?

Bakalie.com

Ciąża to nie choroba. Ciąża to rozsądne odżywianie

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego co jeść, jakie wybierać produkty, oraz jakimi ich właściwościami się kierować. Jeszcze kilkanaście lat temu, świadomość ta była o wiele mniejsza oraz mniejszy był dostęp do zdrowych produktów. Dziś nasze decyzje żywieniowe zależą tylko od nas. Świat stoi przed nami otworem. Jednak zacznijmy od początku.

Stare, polskie porzekadło mówi „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jak to się ma do naszego sposobu odżywania i trybu życia?

Dieta w ciąży

Wśród naszych przodków panowało przekonanie, że kobieta ciężarna musi jeść za dwoje. Na szczęście to myślenie odeszło już do lamusa. Ważne jest to, aby dieta przyszłej mamy była urozmaicona dużą ilością owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych.

Kilka zasad prawidłowego odżywiania się w ciąży :

 • jemy mało, a często -około 5 posiłków co 3 godziny,
 • jemy posiłki o regularnych porach,
 • na śniadanie jemy nabiał/ możemy również wybrać alternatywę dla wegan
 • kolacje jemy na 3 godziny przed pójściem spać,
 • jeśli masz zgagę nie jedź cytrusów, unikaj ciast i nie pij soków,
 • jeśli masz poranne mdłości, trzymaj przy łóżku zdrową przekąskę w postaci owoców lub warzyw,
 • staraj się przy każdym posiłku zjeść owoc,
 • jedz to na co masz ochotę- pozwól sobie na ciążowe zachcianki, lecz wszystko z umiarem.

Bakalie na ciążowe zachcianki

Regularne posiłki to podstawa. Ale jeśli głód bierze górę pora na małą przekąskę. Powinna to być przekąska bogata w sole mineralne i witaminy, która korzystnie wpłynie na płód.
 

Nasiona słonecznika

Nasiona słonecznika zawierają dużo witamin z grupy B, A, D, E, a także cynk, żelazo, magnez i wapń. Są źródłem niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ważny w diecie kobiety w ciąży jest także olej słonecznikowy. Zapewnia on prawidłowy rozwój dziecka, obniża poziom cholesterolu we krwi. Dobrze wpływa na pamięć i koncentrację.

Orzechy

Orzechy zawierają białko, tłuszcz, nienasycone kwasy tłuszczowe. Orzechy to bogate pokłady witaminy E, która chroni przed poronieniem, a także witamin B i PP oraz kwasu foliowego, które stymulują rozwój płodu. Zawierają w sobie również cynk, który odpowiedzialny jest za rozwój umysłowy dziecka.

Oleje, oliwy z oliwek

Czy to olej słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, z orzecha, czy oliwa z oliwek powinien być zażywany w drugiej połowie ciąży, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na wapń i związki budulcowe.

Suszone morele

Suszone morele zawierają duże ilości błonnika. Łagodzą biegunki, zaparcia, a także problemy żołądkowe. Zawarte w morelach żelazo chroni przed anemią.

Suszone śliwki

Suszone śliwki dostępne są w sklepach bez względu na porę roku. Ułatwiają trawienie. Są bogate w kwas foliowy, żelazo, potas i wapń.

Żurawina

Żurawina zawiera witaminę C, B1,B2, błonnik, potas, fosfor, wapń i żelazo. Żurawina to najlepsze, naturalne lekarstwo na wszelkie choroby układu moczowego. Owoce żurawiny zapobiegają tworzeniu się bakterii E.COLI .Zapobiegają w ten sposób infekcjom dróg moczowych. Suszona żurawina to znakomite lekarstwo dla wrażliwych dziąseł kobiet w ciąży. Chroni zęby przed próchnicą.

Rodzynki

Rodzynki są bardzo słodkie dlatego powinny być stosowane jako alternatywa dla słodyczy, a nie dodatkowe źródło cukru. Rodzynki są również bogate w wapń i bor.

Figi

Zawierają bardzo duże ilości cynku, magnezu i fosforu. Figi pomagają zachować ciężarnym kobietom zdrowe włosy i paznokcie. W 100 gramach suszonych fig mieści się tyle wapnia co w jednej szklance mleka.

Daktyle

Daktyle w swoim składzie zawierają pierwiastki miedzi, wapnia, magnezu i witamin A, C, B. Mają działanie przeczyszczające więc w prosty sposób pozwalają pozbyć się zaparć.

Tego Ci nie wolno

Pamiętajmy, że ciąża to czas, w którym w pierwszej kolejności myśli się o swoim nienarodzonym dziecku.

Dlatego, dla jego dobra powinno unikać się :

 • zup w proszku,
 • konserw mięsnych,
 • napojów gazowanych.

Każda mama powinna unikać kawy, mocnej herbaty, a z całą pewnością powinna unikać alkoholu. Używki te, wypłukują z organizmu magnez, wapń i potas, który jest niezbędny do wzrostu dziecka.
Pamiętajmy, że nie wolno również jeść surowego mięsa i surowych ryb - grozi to zatruciem salmonellą lub zarażenia toksoplazmozą. Dieta ciężarnej powinna wykluczać również posiłki ciężkostrawne i wysokokaloryczne.

W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy bardziej świadomi tego co jemy i jak jemy, jeszcze bardziej prawdziwym jest powiedzenie „jesteś tym czym jesz”.

Wszystkim przyszłym mamom życzymy samych mądrych i rozsądnych decyzji w odżywaniu, a z całą pewnością zaprocentują one ślicznymi i zdrowymi dziećmi.

Autor: Redakcja Bakalie.com

 Źródło Youtube/ Fitappy2