Olej z pestek winogron – skarb natury

Bakalie.com

Owoce to prawdopodobnie największe bogactwo witamin i minerałów – wiemy to nie od dziś. Każdy owoc ma inne wartości odżywcze, które warto mieć w swojej diecie. My powiemy dziś nieco więcej o winogronach. Oczywiście myśląc o tym owocu przychodzi nam do głowy przysmak alkoholowy. Pomimo, iż wino wydaje się być naturalnym następstwem tych owoców to warto zagłębić się w olej z pestek z winogron. Ten ma nie tylko doskonały smak, ale i dobrze wpływa na nasze zdrowie i urodę. Co najważniejsze jednak otrzymujemy kolejny, naturalny środek bez sztucznych konserwantów. 

Olej z pestek z winogron – skąd się bierze i co zawiera?

Jak sama nazwa wskazuje olej pochodzi z pestek winogron. Same pestki są produktem odpadowym, które powstają w wyniku wytwarzania wina gronowego. Jako ciekawostkę warto dodać, że przez wiele lat pestki w żaden sposób nie były wykorzystywane. Pestki winogron są bezwonne i mają łagodny smak. W uzyskaniu wartościowych olejów dziś pomagają przede wszystkim nowoczesne technologie i urządzenia. W praktyce zarówno ze względu na temperaturę podczas smażenia, jak i proces wydobywania, olej z pestek winogron uznawany jest za niezwykle ekologiczny. Charakteryzuje się zielonkawą barwą.

Olej z pestek winogron zawiera wiele cennych witamin i minerałów do których zalicza się: kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy (nasycony), kwas stearynowy (nasycony), kwas palmitooleinowy,  kwas alfa-linolenowy, różnego rodzaju fenole, sterole, witaminy: A,D, E i K, a także tokoferole. Jeśli chodzi o wspomniane wyżej korzyści dla zdrowia to najlepsze oleje z pestek winogron to te tłoczone na zimno.

Działanie dla zdrowia i urody

Dzięki zawartości witaminy E, olej z pestek winogron reguluje poziom cholesterolu we krwi. Ta witamina również odpowiada za hamowanie procesu starzenia się skóry poprawiając jej wygląd. Pozostając w temacie kosmetologii olej z pestek winogron nawilża skórę, zmniejsza ryzyko zmarszczek i wyprysków. Zapobiega również łamliwości włosów poprawiając ich kondycje (zwłaszcza, gdy są przesuszone).  Pomaga również w walce z rozstępami skóry. Ponadto zmniejsza ryzyko chorób powodowanych przez wolne rodniki. Udowodniono również pozytywny wpływ na układ nerwowy poprawiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Olej z pestek winogron bierze również ogromny udział w prawidłowym działaniu naszej krwi. Uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega krwotokom, krwawieniom, poprawia krzepliwość krwi.

Wykazuje działanie zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybiczne. Olej z pestek winogron szczególnie zalecany jest osobom mającym problem z poszerzonymi, pękającymi naczyniami krwionośnymi, a także skłonnością do zaczerwień. A skoro o naczyniach krwionośnych mowa to o oleju z pestek winogron mówi się również w kontekście profilaktyki przeciwko miażdżycy. Często używa się go w zastępstwie oliwki do ciała, czy dodatku do kąpieli, bądź masażu. Wyżej wspomniana zawartość witamin powoduje, że olej z pestek winogron dostarcza organizmowi niezbędnej porcji energii. W porze letniej powinni stosować go Ci, którzy chcą uniknąć oparzeń słonecznych. Ponadto olej z pestek winogron wykazuje działania: antyalergiczne i antyrakowe. Pomaga w walce z cukrzycą, a także reumatoidalnym zapaleniem stawów. Osoby starsze powinny go stosować ze względu na zapobieganie plam starczych. Olej z pestek winogron dba również o nasz wzrok – pomagając przy zaćmie, oraz zwyrodnieniu plamki żółtej. Olej z pestek winogron posiada właściwości antyseptyczne.

Olej z pestek winogron w kuchni

Olej z pestek winogron znajduje swoje zastosowanie w kuchni przede wszystkim ze względu na wyżej wspomnianą regulacje poziomu cholesterolu (odpowiednie tłuszcze). Sam olej doskonale sprawdza się zarówno podczas smażenia, gotowania, jak i jako dodatek do sałatek. Co ważne olej ten w żadnym stopniu nie wpływa na smak i zapach potraw – wprost przeciwnie, dzięki niemu pozbywamy się nieprzyjemnego, tłustego posmaku. Ze względu na swój delikatny smak olej doskonale nadaje się do spożycia zarówno na zimno, jak i ciepło.

Kontrowersje

Jak każdy środek tak i olej z pestek winogron ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Druga z podanych grup zarzuca m.in. osłabienie układu odpornościowego, w tym zwiększone ryzyko wielu chorób. Ponadto mówi się o niekorzystnym wpływie na profil lipidowy. Sporo uwagi poświęca się również faktycznemu wpływowi na układ hormonalny, w tym pracy tarczycy. Choć dla wielu olej z pestek winogron jest doskonałym źródłem diety to zarzuca mu się również wpływ na wzrost masy ciała.

Gdzie i jak kupować?

Olej z pestek winogron dostępny jest w wielu punktach spożywczych. Można go też zamówić w Internecie. W zależności od tego, czy decydujemy się na zakup oleju do celów zdrowotnych, kosmetycznych, bądź kulinarnych dostępny jest w różnych formach. Najlepszy do przechowania olej to ten w butelce z ciemnego szkła. Zaleca się trzymanie go w lodówce, lub w innym, chłodnym miejscu. Termin ważności wynosi zazwyczaj pół roku.

Autor: Redakcja Bakalie.com