Właściwości zdrowotne oleju słonecznikowego

Bakalie.com

Olej słonecznikowy, wytwarzany z nasion słonecznika, jest drugim najpopularniejszym olejem roślinnym spożywanym w Polsce. Częściej sięgamy jedynie po olej rzepakowy, który uznawany jest za najzdrowszy z olejów roślinnych. Jednak olej słonecznikowy zawiera niemal dwa razy więcej witaminy E, niż olej rzepakowy. Witamina E wykazuje działanie przeciwutleniające i może zapobiegać powstawaniu wielu groźnych chorób. Dużą zaletą tego oleju są też obecne w nim naturalne kwasy tłuszczowe, m.in. kwas palmitynowy, kwasy stearynowy, kwas oleinowy i kwas linolowy. Zapewniają one utrzymanie równowagi zdrowotnej i przyczyniają się do utrzymania lepszej kondycji organizmu. Olej słonecznikowy może poprawić nasze zdrowie nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako naturalny kosmetyk.

 

Olej słonecznikowy może być rafinowany, czyli tłoczony na ciepło lub nierafinowany – tłoczony na zimno. Rafinowanie oleju polega na poddaniu go działaniu wysokiej temperatury, która wpływa niekorzystnie na niektóre substancje w nim zawarte. Olej nierafinowany powstaje w wyniku obróbki mechanicznej, dzięki czemu zawiera znacznie więcej substancji odżywczych niż rafinowany. Dotyczy to przede wszystkim beta – karotenu (prowitaminy witaminy A), ale też wosków i lecytyny.
 

Olej słonecznikowy a choroby układu krążenia

Olej ze słonecznika nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu może przyczynić się do obniżenia całkowitego poziomu cholesterolu w organizmie. Jest też jednym z najlepszych źródeł fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Dlatego olej słonecznikowy stosowany w umiarze przyczynia się do poprawy kondycji serca i pozwala zwiększyć szansę na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych.

Olej słonecznikowy a zdrowa i piękna skóra

Zawarta w oleju z pestek słonecznika witamina E wzmacnia ochronę antyoksydacyjną organizmu i zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia się. Witamina E chroni też skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i podnosi zdolności regeneracyjne skóry. Dzięki temu olej słonecznikowy przyczynia się również do szybszego gojenia ran oraz redukcji blizn i rozstępów. Szczególnie polecany jest osobom chcącym zmiękczyć naskórek, poprawić elastyczność skóry, wygładzić ją i rozjaśnić. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pomaga też w walce z trądzikiem. Stabilizuje również wydzielanie sebum, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej. Często stosowany jest w kosmetykach naturalnych do pielęgnacji skóry, przynosząc jej efekt odświeżenia, naturalnego blasku i zdrowego wyglądu.

Olej słonecznikowy jest też doskonałą bazą dla wykorzystywanych podczas masażu olejków eterycznych, których w skondensowanej formie nie wolno stosować bezpośrednio na skórę.

Olej słonecznikowy a dobre samopoczucie

Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju słonecznikowym, dają zwykle uczucie zwiększonej energii i lepszego samopoczucia. Dlatego olej słonecznikowy, spożywany w niewielkich ilościach, podwyższa zdolność organizmu do wzmożonego wysiłku i podnosi efektywność pracy.

Olej słonecznikowy a nowotwory

Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy olej słonecznikowy sprawdza się w profilaktyce nowotworowej. Szczególne znaczenie ma tu duża zawartość tokoferolu, który pozwala zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne za mutacje rakowe komórek. W największym stopniu olej słonecznikowy chroni przed nowotworem jelita grubego.

Działanie przeciwzapalne oleju słonecznikowego

Olej słonecznikowy łagodzi stany zapalne układu oddechowego oraz astmę. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych oraz witamin zmniejsza siłę kaszlu i obrzęki. Pomaga też w zredukowaniu stanów zapalnych stawów i wspomaga leczenie chorób reumatycznych. Spożywanie oleju słonecznikowego zwiększa też odporność naszego organizmu.

Wiesz, że olej słonecznikowy można ssać ?

Ssanie oleju słonecznikowego a zęby i dziąsła


Olej z pestek słonecznika może też wspomóc walkę z chorobami zębów i dziąseł. Ssanie tego oleju jest doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej i skutecznie wypłukuje z organizmu mikroorganizmy odpowiedzialne za próchnicę, choroby dziąseł, afty czy pleśniawki. Ssanie oleju zapobiega też nieświeżemu zapachowi z ust i działa wybielająco na zęby.
 

Ssanie oleju słonecznikowego jako metoda odtruwania organizmu


Ssanie oleju słonecznikowego ma coraz więcej zwolenników, którzy uważają, że jest to znakomita metoda na odtruwanie organizmu. Metoda ta pochodzi ze starożytnych Indii, jednak nagłośniona została przez ukraińskiego lekarza dr F. Karacha. Olej należy ssać na czczo przez około 15 – 30 minut. Nie można połykać, gdyż zawiera bardzo dużo toksyn. Po zabiegu należy umyć zęby i wyczyścić język z osadu.

Wady oleju słonecznikowego

Niestety olej słonecznikowy charakteryzuje się niekorzystną proporcją zawartości kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6. Zawiera bowiem sporą ilość kwasów omega – 6 z niewiele kwasów omega – 3. Nadmierne spożywanie produktów bogatych w omega-6 przy jednoczesnym niedoborze omega-3, może sprzyjać rozwojowi nowotworów, np. raka piersi (szczególnie u kobiet po menopauzie) czy prostaty.

Inną wadą oleju słonecznikowego jest to, że nie powinien on być stosowany do smażenia. Zawiera bowiem dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pod wpływem wysokiej temperatury rozkładają się na niebezpieczne i rakotwórcze substancje.


 
Autor: Redakcja Bakalie.com