Zdrowotne zastosowanie moreli w diecie

Bakalie.com

Ile zdrowia jest w morelach?

Morele to owoce pełne witamin i składników odżywczych, zapewniających szereg właściwości zdrowotnych. Oryginalnie pochodzą z Chin jednakże na największą skalę produkowane są w Stanach Zjednoczonych. Morele to nie tylko owoce pełne zdrowia, ale także pyszna i łatwa przekąska zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Witaminy w morelach

Witamina A – Retinol
 

Morele są świetnym źródłem witaminy A, znanej także jako retinol. Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina nie tylko pomaga w różnicowaniu komórek ale również wspomaga wzrok oraz rozwój płodu. Bierze również udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego  zachowując skórę i błonę śluzową w zdrowiu. Witamina A pomaga również w leczeniu trądziku i chorób skórnych, wspiera zdrowie oczu, zmniejsza ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej oraz wytrzymałości kości. Może być również niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.


Błonnik
 

Morele są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, którego nasze ciało potrzebuje do zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz obniżenia ciśnienia krwi. Jedna szklanka moreli zawiera mniej więcej 3 gramy błonnika.


Witamina C
 

Witamina C znana także jako kwas askorbinowy, jest jedną z najważniejszych witamin znajdujących się w morelach. Witamina ta jest antyoksydantem, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, potencjalnie zmniejszając ryzyko nowotworów oraz innych chorób cywilizacyjnych. Witamina ta również pomaga redukować ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy  a także związanych ze starzeniem się uszkodzeń komórkowych. Ponieważ witamina ta jest wrażliwa na światło, powietrze i ciepło, suszone morele nie są już w nią tak bogate jak świeże.


Potas
 

Potas jest minerałem, którego potrzebuje każda komórka, błona i organ naszego ciała, ażeby prawidłowo funkcjonować. Minerał ten zawarty w morelach jest elektrolitem, co oznacza, że pomaga kontrolować siłę organizmu. Jest również niezbędny do prawidłowej pracy serca i skurczów mięśni. Potas odgrywa ważną rolę w budowie mięśni, obniżaniu ciśnienia krwi oraz zmniejszania ryzyka wylewu.
 

Autor: Redakcja Baklalie.com